SME

Nová Cvernovka začína naplno fungovať

Kreatívci preniesli do bývalej školy ducha zo starej Cvernovky a jej aktivity posunuli na vyššiu úroveň.

Nová CvernovkaNová Cvernovka (Zdroj: Jana Liptáková)

NOVÉ MESTO. Spolupatričnosť a dobrá energia. Pri návšteve kultúrneho centra Nová Cvernovka ich až fyzicky cítiť.

Na rozdiel od pôvodnej Cvernovky pri autobusovej stanici Mlynské Nivy Nová Cvernovka v bývalej škole na Račianskej ulici ponúka bohatý celoročný program aj pre verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kreatívci a umelci dokázali nielen preniesť komunitu a ducha zo starej Cvernovky na nové pôsobisko, ale posunúť jej aktivity na novú, vyššiu úroveň.

„Základným cieľom bolo vytvoriť kultúrne a kreatívne centrum tak, aby sme tu vytvorili druhé ťažisko k centru mesta. To znamená, že ľudia sem môžu prísť a užiť si program, nechať sa inšpirovať, vzdelať sa či stretnúť zaujímavých a inšpirujúcich ľudí,“ ozrejmil režisér Viliam Csino.

SkryťVypnúť reklamu
Read also: Z bývalej školy vzniká kultúrne centrum Čítajte 

V Novej Cvernovke je zodpovedný za kultúrne dianie.

Samotný program rozdelili na dve časti - akcie pre verejnosť ako koncerty, diskusie a workshopy, ktoré sa budú konať hlavne v multifunkčnej sále na prízemí, a aktvity Nadácie Cvernovka, v rámci ktorých by sa chceli venovať problémom súčasnej spoločnosti na dlhodobejšej báze.

To najhlavnejšie v roku 2018

Najväčším podujatím pre verejnosť bude 9. ročník mestského festivalu 1. máj - deň otvorených ateliérov. Minulý rok sa táto akcia konala v bývalej škole prvýkrát a pritiahla asi sedemapoltisíca návštevníkov. Kreatívci a umelci otvárajú ateliéry pre verejnosť a pripravia aj bohatý multižánrový program.

„Tento rok by sme radi chceli viac sprístupniť areál. Do jeho zveľaďovania sme sa už pustili,“ ozrejmil Csino.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšími festivalmi budú multižánrový literárny festival Autoriáda v spolupráci s vydavateľstvom KK Bagala a festival NASUTI. Ten spojí ekológiu a vizuálne umenie.

„V priebehu rekonštrukcie, keď budova školy vyvrhla 300-tisíc kubických metrov sutín, sa nás začala bytostne dotýkať otázka stavebného odpadu,“ ozrejmil Csino.

Časť odpadu zrecyklovali už počas rekonštrukcie, ale časť skončila na dvore za školou. Keď sa začali zaujímať o to, koľko by stál odvoz a ako by sutiny skončili, zistili, že v podstate počkajú na ďalšie generácie na inom mieste.

„Začali sme sa pýtať, či je to správne a začali hľadať ekologickejšie riešenia,“ dodal Csino. Dúfajú, že k nim prispeje aj festival NASUTI s tým, že o získané poznatky a riešenia sa plánujú podeliť.

V kontexte “osmičkového roku” sa uskutočnia v Novej Cvernovke diskusné panely na tému 50. výročia sovietskej okupácie Československa a pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa fungovania Slovenska v európskom priestore .

SkryťVypnúť reklamu
Read also: O internáte pre Novú Cvernovku rozhodnú poslanci Čítajte 

„Chceme, aby prednášky a diskusie mali spoločného menovateľa a to je vzdelávanie. Aby sa sem ľudia prišli nielen zabaviť ale aj dovzdelávať v rôznych oblastiach,“ozrejmil Csimo.

V spolupráci s tretími subjektami sa plánujú venovať aj urbanizmu spolu s rozvojom mesta, dopravou, vizuálnym smogom a ekológiou. Už v stredu 14. februára o17.00 pripravili diskusný program združenia LaUrBa + plán Bratislavy na tému doprava v Bratislave.

Hudba

Tiež tu budú organizovať koncerty a klubové akcie venované rôznym hudobným žánrom od techna, hip-hopu až po klasickú hudbu.

„Chceme byť viacgenerační, otvoriť sa širšej verejnosti a nezameriavať sa len na mladú generáciu,“ ozrejmila Pavla Poštolková, ktorá má na starosti kultúrny program. Chceli by sa viac otvoriť okoliu a usporadúvať aj akcie pre seniorov či pomáhať študentom.

Z najbližších podujatí upriamila pozornosť na krst albumu skupiny Pressburger Klezmer Band 25. marca alebo na májový koncert Jany Kirschner.

Diskusie a prednášky

Programovú skladbu v roku 2018 doplní cyklus dokumentárno-vzdelávacích večerov Čierne diery o opustených a schátralých technických pamiatkach po celom Slovensku či cyklus prednášok PamMap zaoberajúci sa históriou Bratislavy.

„Žijeme v meste, ktoré za posledných sto rokov prešlo veľmi turbulentným vývojom. Tak ako človek, aj miesta majú svoju pamäť. Chceme spolupracovať na tom, aby sa táto pamäť udržiavala živá a odkrývali sa pamäťové stopy mesta. Čím viac o ňom ľudia budú vedieť, tým silnejší a lepší vzťah si k nemu môžu vytvoriť,“ dodal Csino.

Budú tu tiež vedecké prednášky. Kedže Nová Cvernovka sídli v bývalej škole, rozhodli sa pre semestrálny spôsob.

„Budú to striktne vzdelávacie prednášky prevažne s vedeckou tematikou. Ak sa niekto bude chcieť dozvedieť niečo o hyperloope alebo o ohrozených druhoch salamandier v lužných lesoch, to je presne ten program, na ktorý by sem mal prísť,“ dodal Csino.

Venovať sa chcú aj samotnej lokalite Novej Cvernovky. Jej budovu navrhol významný český architekt Vladimír Karfík, spájaný s Baťovými závodmi v Zlíne, ako administratívnu budovu pre neďalekú fabriku Dynamit Nobel.

„Toto je jedna z najstarších priemyselných štvrtí v Bratislave. Má v sebe skoncentrovaný obrovský príbeh, ktorý stojí za to spracovať,“ dodal Csino. Spolu s dizajnérom Martinon Mistríkom vydali oceňovanú knihu o bývalej Cvernovke. „Tým istým spôsobom by sme sa chceli pustiť aj do spracovania tejto lokality.“

Dôležitým pilierom aktivít Novej Cvernovky je aj program Alumni, ktorý sa bude venovať staršej generácii a absolventom bývalej chemickej priemyslovky.

„Ozývajú sa nám absolventi školy a chodia sa pozerať, čo sa s ich školou stalo. Chceme sa s nimi stretávať a chceme sa ich pýtať,” dodal Csino.

V priestoroch Novej Cvernovky bude mať stálu scénu projekt Pecha Kucha a Samo Trnka bude každý mesiac v rámci improligy Popuk! prezentovať „to najhoršie“ z humoru.

Spomaľte v Kabinete pomalosti

Na prízemí už funguje Kabinet pomalosti zariadený nábytkom z pôvodnej školskej knižnice.

„Je to predovšetkým verejná knižnica. Ktokoľvek sem môže prísť, prečítať si knižku, schovať sa tu,“ ozrejmil Viktor Suchý, ktorý Kabinet pomalosti prevádzkuje. Pravidelné diskusie sú zatiaľ len pre dospelých, ale plánujú ich rozšíriť na detské publikum a seniorov.

„Najdôležitejším plánom na rok 2018 je rozšíriť naše aktivity smerom k vzdelávaniu. Budú to predovšetkým kurzy tvorivého čítania a na ne budú môcť nadviazať kurzy tvorivého písania,“ ozrejmil Suchý.

V chodbe pred Kabinetom pomalosti svoje akcie bude mať Galéria Slow.

„Je to galéria, v ktorej sa budeme snažiť prinášať umelecké diela pracujúce nejakým spôsobom s textom, so slovami a významami,“ ozrejmila kurátorka a kultúrna manažérka Diana Klepoch Majdáková, ktorá má v Novej Cvernovke na starosti program vizuálneho umenia. V budúcnosti plánujú priamo v centre vybudovať samostatnú galériu.

Nová Cvernovka

Kreatívci a umelci sa museli v júni 2016 vysťahovať z bývalej cvernovej továrne pri Mlynských nivách. Nový domov si našli v bývalej Strednej chemickej škole na Račianskej ulici. Od majiteľa, Bratislavského samosprávneho kraja, si ju prenajali na 25 rokov. V bývalých triedach si vytvorili nové ateliéry, predtým však museli zdevastovanú budovu zrekonštruovať. Dnes v bývalej škole sídli viac ako 40 ateliérov, z toho väčšina sa sem presťahovala z bývalej Cvernovky. Samotní nájomcovia sa aktívne zúčastňovali na rekonštrukčných prácach.

Doteraz rekonštrukciavyšla približne na milión eur vrátane úveru z banky, ako aj vlastnej práce vo forme architektonických návrhov, projektovej dokumentácie či klasickej manuálnej driny.

Pomohla im aj Nadácia VÚB. V priebehu troch rokov im sľúbila poskytnúť spolu 350-tisíc eur na rekonštrukčné práce a technické zabezpečenie kultúrnych priestorov tiež na samotný kultúrny program. Prvých 150-tisíc im vyplatila minulý rok. Tento a na budúci rok im vyplatí po 100 000 eur.

Meno pre nové centrum

Kreatívci a umelci sa pre svoje nové pôsobisko snažili nájsť aj nové meno. Spomedzi nápadov ako Škola, Priemyslovka, Chemička, Dynamitka, Februárka či Chuck Norris sa presadil zaužívaný Nová Cvernovka.

„Aj keď to nie je fyzicky Cvernovka, my si myslíme, že dôležitý je obsah, ktorý naša komunita zadefinovala na pôvodnom mieste a že nejde až tak o samotnú budovu,“ ozrejmil Boris Meluš, grafický dizajnér, ktorý má na starosti rozvoj budovy a areálu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 371
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 066
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 926
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  2. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  3. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  4. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  5. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  6. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  7. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 428
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 036
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 764
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 619
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 689
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 847
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu