BRATISLAVA. Vyhľadávaciu štúdiu zanedbaných a nevyužitých území, tzv. brownfieldov, pripravuje dlhodobo hlavné mesto. Bude dôležitým podkladom pre nový územný plán a rozvoj Bratislavy. Povedala bratislavská hlavná architektka Ingrid Konrad s tým, že dokument by mal byť hotový tento rok.
V spolupráci s oddelením mestského rozvoja ministerstva dopravy a výstavby môže potom mesto začať tvoriť projekt revitalizácie vybraného územia, priblížila.
"Ak sú brownfieldy v rukách štátu, mal by nám ich prednostne ponúknuť, aby sme mohli plochy využiť pre verejné funkcie mesta. Predstavujú územnú rezervu rozvoja Bratislavy," konštatovala Konrad.

Najznámejším brownfieldom je bývalý nákladný prístav v Bratislave, kde postavili Euroveu s verejnými priestormi, k ďalším patrí zóna Chalupkova za novou budovou Slovenského národného divadla či železničná Filiálka, dodala.
Štúdia podľa nej priebežne identifikovala 390 takýchto areálov, ku ktorým patria nielen bývalé výrobné závody, ale aj priestory po občianskej vybavenosti, doprave, armáde či zanedbaná zeleň.
"Tieto plochy nie sú využívané v súlade so svojou pôvodnou funkciou. Treba ju zmeniť a priniesť do Bratislavy nové impulzy," uviedla hlavná architektka Bratislavy. Dodala, že ak majú atraktívnu polohu, malo by byť úlohou samosprávy, aby do procesu aktívne vstúpila a nečakala na vonkajšie podnety zo súkromného sektora.
Brownfieldy sú v husto zastavanom území hlavného mesta Rakúska jedinými plochami na rozvoj, pripomenula.
"Či už je to letisko v Asperne, kde vzniká nová štvrť prevažne s funkciou bývania alebo v minulosti zrekonštruované plynárenské nádrže Gasometer," poukázala Konrad na dianie vo Viedni a konštatovala, že tamojšie vedenie mesta pristupuje k formovaniu budúcnosti týchto území cestou participatívnej politiky, do rozvoja nového bloku alebo štvrte vstupujú okrem odbornej verejnosti všetci aktéri v území.