SME

Najväčší barokový obraz visí u františkánov

Obnova obrazu trvala sedem rokov. Kto ho namaľoval a pre ktorý kostol, sa nepodarilo zistiť.

Najväčší barokový obraz na Slovensku má takmer 30 štvorcových metrov.Najväčší barokový obraz na Slovensku má takmer 30 štvorcových metrov. (Zdroj: GMB)

STARÉ MESTO. Od polovice decembra je františkánsky kláštor v Bratislave domovom najnovšej pýchy Galérie mesta Bratislavy (GMB), zrekonštruovaného monumentálneho obrazu Kráľovná anjelov.

„Je to špičkové dielo z obdobia vrcholného baroka. Navyše je to najväčší barokový obraz na Slovensku,“ uviedol Ivan Jančár, riaditeľ Galérie mesta Bratislavy (GMB) počas slávnostného predstavenia zreštaurovaného obrazu. Olejomaľba má takmer 30 štvorcových metrov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pochádza približne z rokov 1730 - 1740 a nie je to práca jedného majstra, ale, ako to v tom čase bývalo zvykom, celej umeleckej dielne. Ktorá to bola, ostáva stále otvorenou otázkou. Odborníkom sa nepodarilo zistiť ani to, pre aký kostol či kláštor bol obraz namaľovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Ikonografia obrazu

Výnimočná je aj ikonografia obrazu. Je mnohovrstvová a spája viaceré témy.

V hornej tretine v strede tróni na oblaku Panna Mária v náručí s Ježiškom, ktorý šípom usmrcuje diabla v podobe hada. Nad ňou je žehnajúca polovičná postava Boha Otca s holubicou symbolizujúcou Ducha Svätého. Vedľa Madony kľačí deväť anjelov, štyria po jej pravej strane a päť po jej ľavej strane. Predstavujú deväť anjelských chórov ako cherubíni, serafíni a ďalší.

V dolnej polovici sú tri veľké postavy archanjelov.

„Úplne vľavo je postava archanjela Rafaela, ktorý sprevádza, a preto je patrónom pútnikov a cestujúcich. V strede je archanjel Gabriel, ktorého atribútom je slovo, keďže zvestoval Panne Márii, že bude matkou Božieho Syna. Úplne vpravo je najdominantnejšia postava archanjela Michala, ktorý je bojovníkom proti zlu a na obraze nad ním víťazí,“ ozrejmil Jozef Čirák, predstavený františkánskeho kláštora v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Ikonografia naznačuje, že objednávateľom diela aj miestom jeho určenia bol kláštor alebo kostol zasvätený Kráľovnej anjelov, resp. rehoľa, pre ktorú bola mariánska úcta podstatnou súčasťou spirituality. Viac sa zatiaľ nepodarilo zistiť.

Odborníci doteraz našli len čiastkové analógie k obrazu z talianskeho prostredia. Na maľbe Sebastiana Ricciho (1659-1734) objavili takmer identické zobrazenie archanjela Rafaela. V čase vzniku obrazu bolo bežné, že umelci pracovali s rozšírenými grafickými predlohami. Buď sa nimi voľne inšpirovali alebo jednotlivé postavy či celé scény z grafických listov vkomponovali do obrazov.

Obrazu dominuje „anjelská“ téma, galéria si preto dovolila zmeniť jeho názov na Kráľovnú anjelov, po latinsky Regina Angelorum z pôvodného komplikovanejšieho - Panna Mária ako ochrankyňa padlých a mŕtvych.

SkryťVypnúť reklamu

„Čo sa týka umelecko-historického výskumu obrazu, máme stále viac otázok ako odpovedí. Dúfame, že jeho sprístupnenie podnieti ďalší výskum a čoskoro dostaneme na naše otázky aj adekvátne odpovede,“ povedala Jana Luková, kurátorka GMB.

Dlhá cesta k obnove

Kurátorka Jana Luková narazila na obraz v roku 2009. Ležal na polici v depozitári GMB v Devínskej Novej Vsi zvinutý ako koberec a bol vo veľmi zlom stave.

„Nikdy by mi nenapadlo, že raz bude predo mnou v tejto podobe a že bude môcť byť prezentovaný aj verejnosti,“ povedala Jana Luková počas vernisáže 12. decembra 2017.

Dovtedy bol obraz známy len z čiernobielych fotografií a vedeli o ňom, že bol vystavený v takzvanom cirkevnom múzeu v bývalom kostole klarisiek v Bratislave. Zriadilo ho Múzeum mesta Bratislavy a oficiálne sprístupnili verejnosti v júni 1944. Bolo v ňom sakrálne umenie, ktoré v týchto priestoroch bolo aj predtým a ďalšie zbierkové predmety z vlastníctva Múzea mesta Bratislavy.

„Podľa dobových fotografií a popisu z vtedajšej tlače vieme, že obraz bol na južnej stene chrámovej lode,“ ozrejmila Jana Luková.

Článok z dobovej tlače pomohol pokročiť aj v odhaľovaní histórie obrazu.

„Maľbu opisuje v apríli 1944 iniciátor koncepcie múzea dr. Ovídius Faust ako pôvodný majetok kláštora, ktorý našli úplne zničený na zemi. Pôvodnú podobu mu vrátili v štyridsiatych rokoch reštaurátori Štefan Allo a Béla Marx,“ ozrejmila Jana Luková.

To vyvracia pôvodnú domnienku, že obraz počas vtedajších akvizícií pre múzeum kúpil dr. Faust. Z článku sa však nedá určiť, odkiaľ obraz pochádza, či visel v klariskách aj pôvodne alebo či ho sem doviezli z iného kostola alebo kláštora.

„Keď Jozef II. v roku 1782 zrušil niektoré kláštory, vrátane klarisiek, diela z viacerých zrušených kláštorov doviezli práve sem,“ ozrejmila Jana Luková.

Cirkevné múzeum fungovalo len pár rokov. Po druhej svetovej vojne a víťazstve socializmu ostal kostol opustený. Cez rozbité okná na obraz pršalo a na jeho hornej časti sedávali vtáci, o čom svedčila hrubá vrstva exkrementov. To trvalo minimálne do roku 1960. Do zbierok GMB sa obraz dostal administratívnym prevodom v roku 1965 spolu s ostatnými dielami z cirkevného múzea.

Expozíciu v klariskách neskôr zmenili a obraz spolu s ďalšími predmetmi putoval v osemdesiatych rokoch 20. storočia do depozitáru v Devínskej Novej Vsi. Tu ostal zvinutý, až kým sa ho GMB nepodujala znovu zreštaurovať a vystaviť. Peniaze na jeho opravu získala z grantov ministerstva kultúry.

Nový život obrazu

Samotné reštaurovanie trvalo od roku 2011 až do roku 2017. Vzhľadom na úctyhodné rozmery sa všetko dialo v sklade v Devínskej Novej Vsi. Reštaurátorkám Barbare Davidsonovej, Anne Gregovej a Zuzane Jakabovej poskytoval veľmi sparťanské podmienky a pracovať mohli len počas teplejších mesiacov. Aj preto sa reštaurovanie natiahlo až na sedem rokov.

Obraz najprv celoplošne podlepili kvôli stabilizácii a navinuli na vhodnejší valec s väčším priemerom. Potom ho očistili od exkrementov a postupne odstránili nepôvodné vrstvy náterov. Pritom sa ukázalo, že obraz kedysi kvôli jednoduchšiemu transportu necitlivo poskladali ako plachtu. Na hranách preloženia farebné vrstvy odpadli.

„Maľba bola napriek lokálnemu mechanickému poškodeniu dobre zachovaná,“ píše reštaurátorka Barbara Davidson v texte o procese reštaurovania.

Obraz po očistení nažehlili na nové plátno a až potom nasledovalo samotné reštaurovanie. Odstránili premaľby na obraze, vytmelili chýbajúce miesta a potom ich zaretušovali. Nakoniec obraz nalakovali.

Kam s obrazom?

GMB mala veľký záujem vystaviť svoju novú pýchu vo svojich priestoroch, ale pre obraz takých monumentálnych rozmerov nemala dostatočne veľkú stenu. Oslovila viacero inštitúcií, od všetkých dostala košom. Svoj nový domov obraz napokon našiel vďaka františkánom v kaplnke svätého Jána evanjelistu. Je súčasťou ich kláštora a stojí priamo oproti Mirbachovmu palácu, jednému z výstavných priestorov GMB.

„Sme veľmi vďační. Tento unikátny monumentálny obraz nielen skrášľuje tento priestor, ale pripomína aj františkánsku tradíciu,“ ozrejmil Jozef Čirák, predstavený kláštora.

Panna Mária ako Kráľovná anjelov má totiž vo františkánskej tradícii veľmi významné miesto. Najobľúbenejším miestom sv. Františka z Assisi, zakladateľa rádu, bola kaplnka Porciunkula, vzdialená asi štyri kilometre od Assisi a zasvätená Panne Márii anjelskej. V roku 1226 sv. František v kaplnke aj zomrel. Dnes je súčasťou katedrály, ktorá je zasvätená Panne Márii anjelskej a považuje sa za centrum františkánskeho rádu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 696
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 963
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 336
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 589
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 575
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 460
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 224
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  2. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  3. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  4. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  5. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  6. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  7. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 564
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 283
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 138
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 742
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 285
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 685
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 486
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 810
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu