STARÉ MESTO. Má strategickú polohu. Nachádza sa medzi filharmóniou, Národnou galériou a Národným múzeom. Priamo na nábreží pri Dunaji s výhľadom na Sad Janka Kráľa.
V súčasnosti je už dlhšie zatvorená a aj napriek atraktívnej polohe robila posledné roky Bratislave iba hanbu.
Zákazníci sa totiž v bývalej kaviarni Propeler na Rázusovom nábreží nedočkali kvalitných služieb.
Mestská časť Staré Mesto to chce zmeniť a z lukratívneho priestoru vyťažiť, čo už sa malo dávno.
Cieľom je prinavrátiť prevádzke lesk, aký mala kedysi, keď sa v nej zastavovali nielen turisti, ale aj Bratislavčania na zákusok a kávu počas nedeľnej prechádzky či plavby propelerom na petržalský breh Dunaja.
Práve po obľúbenej lodnej linke, na ktorú sa nastupovalo kúsok od kaviarne, dostala prevádzka názov - Café Propeler.
Hľadá sa prevádzkar
Miestna samospráva aktuálne hľadá nového prevádzkara priestorov bývalej kaviarne. Vyhlásila verejnú obchodnú súťaž, ktorú odhlasovali staromestskí poslanci na miestnom zastupiteľstve ešte koncom minulého roka.
Záujemcovia môžu svoje ponuky na prenájom takmer 70 štvorcových metrov posielať miestnemu úradu do konca januára, pričom víťaza vyberú do 20. februára.
Nový nájomca však musí rátať s tým, že okrem prevádzkovania kaviarne či cukrárne bude musieť splniť aj podmienku predaja doplnkového tovaru.
„Budúci nájomca, ktorý vzíde z verejnej súťaže, by mal v priestoroch zabezpečiť aj predaj suvenírov, informačno-propagačné materiály hlavného mesta Bratislavy, ako aj Slovenska, ale aj predaj turistickej karty Bratislava Tourist Card," povedal starosta Starého Mesta Radoslav Števčík.
Takto chce mestská časť podporiť cestovný ruch, pričom podľa Števčíka ide o ideálne miesto blízko osobného prístavu.
Kritériom pre vyhodnotenie súťažných návrhov je najvyššia ponúknutá výška nájomného. Minimálny mesačný nájom pritom Staré Mesto stanovilo na necelých 1200 eur.
A kým si bude nový nájomník priestory kaviarne či cukrárne modernizovať, mestská časť mu dovolí platiť iba symbolický nájom - 35 eur mesačne. Rekonštrukcia však podľa Starého Mesta nesmie trvať dlhšie ako tri mesiace.
Slávny propeler
Zatiaľ čo na jar si už budú môcť domáci, ale aj návštevníci Bratislavy opäť vychutnať občerstvenie na Rászusovom nábreží a získať informácie, čo si nenechať v meste ujsť, lodnú linku propeler Staré Mesto obnoviť neplánuje.
Propeler bol pritom roky pýchou Bratislavy. Od roku 2003 však nepremáva, pretože bol stratový.
Posledná snaha o jeho oživenie bola v roku 2014, keď jeho premávku na dva mesiace oživilo bývalé vedenie Starého Mesta.

S príchodom zimy a nástupom novej garnitúry propeler brehy Dunaja opäť nespojil. Starosta Števčík to vysvetlil tým, že prevádzka lode nie je pre mestskú časť výhodná. Mesačné náklady totiž vyšli na 15-tisíc eur.
Bratislavčania si však spomínajú na propeler aj spred deviatich rokov. Magistrát totiž v roku 2009 počas majálesu prenajal loď, ktorá záujemcov za symbolických 20 korún prevážala z jedného brehu Dunaja na druhý. Akcia však trvala iba jeden deň.
Symbol mesta
História bratislavského propelera siaha do 19. storočia. Podnikateľ Heinrich Hörnes dostal v roku 1891 povolenie od vedenia mesta, aby na úseku bývalého pontónového mosta mohol založiť svoj podnik na vodnú prepravu osôb.
Podľa Sándora Pappa z občianskeho združenia Bratislavské rožky prevádzkoval tri parníky, ktoré kyvadlovo premávali medzi dunajskými brehmi. Volali sa Frigyes, Izabella a Pozsony. Premávali medzi dnešným Námestím Ľudovíta Štúra a reštauráciou Au Cafe.

Na prelome storočí plávali lode medzi oboma brehmi od 7.00 h ráno do 19.00 h večer, pričom v lete od 6.00 h ráno do 22.00 h večer. Jeden lístok stál šesť halierov.
Propeler sa rýchlo stal symbolom mesta. Ľudia lode využívali hlavne na cestu za kaviarňami a kúpaliskom na petržalskom nábreží, neskôr sa rodiny plavili propelerom do lunaparku.
Previezť sa ním na druhý breh patrilo k tradičnej nedeľnej rodinnej vychádzke mešťanov. Neskôr bol propeler populárny aj medzi turistami.
Po druhej svetovej vojne dostal parník meno Devín. Loď vyradili z prevádzky po 57 rokoch, keď sa skončila jej životnosť.
Parník neskôr nahradil katamarán s názvom Kamzík. Ten spájal brehy Dunaja od roku 1978 do roku 2003.
O obnovení propelera sa hovorilo roky. Nielen na území mestských častí Staré Mesto a Petržalka, ale plány mali aj niekoľkí primátori mesta a župani Bratislavského kraja. Nikdy sa však nepretavili z papiera do reality.