BRATISLAVA/RAJKA. Slováci v prihraničných obciach majú záujem o rozšírenie vlakovej dopravy medzi Bratislavou a Rajkou v takom rozsahu, ako je medzi Viedňou a Bratislavou. Vyplýva to z ankety medzi obyvateľmi prihraničných obcí.
Podľa Renáty Tóthovej z obce Bezenye veľa Slovákov chodí do Bratislavy, Petržalky a Rusoviec nielen na nákupy, ale aj do škôl, k lekárom, alebo cestujú za kultúrou a športom.
"Keby bol časový harmonogram vlakového spojenia bohatší, vyťaženosť spojenia by sa výrazne zvýšila," uviedla Tóthová.

Viac vlakov by privítal aj Ivan Lukáč z Rajky.
"S rodinou túto možnosť pravidelne využívame. Ale bolo by ešte lepšie, keby vlak premával častejšie ako raz za tri hodiny, tak ako vlak z Bratislavy do Viedne, teda každú hodinu v oboch smeroch," povedal Lukáč.
Podľa neho by to do vlaku pritiahlo ešte viac obyvateľov prihraničných obcí neďaleko Bratislavy nielen preto, aby sa vyhli dopravným zápcham.
Zatiaľ je priskoro na rozširovanie spojov
Podľa ministerstva dopravy je zatiaľ na rozširovanie vlakovej dopravy medzi Rajkou a Petržalkou priskoro.
"Rezort dopravy sleduje vývoj frekvencie na linke, ktorá má od prvých dní jej spustenia veľmi dobré využitie. Stále však nie je vyčerpaná kapacita súprav, a preto nie je dôvod na pridávanie vlakov," uvádza sa v stanovisku odboru komunikácie ministerstva dopravy.

Cezhraničné železničné spojenie z Bratislavy do susednej maďarskej Rajky je v prevádzke od 10. decembra 2017.
Železničné spojenie obnovil rezort dopravy takmer po desaťročí s cieľom lepšieho prepojenia regiónov a posilnenia prímestskej dopravy v hlavnom meste.
Vlaky jazdia v dopravnej špičke, aby pokryli najväčšiu intenzitu a predpokladaný záujem o tento druh dopravy. V súčasnosti je ich kapacita v priemere vyťažená takmer na tri štvrtiny. Najsilnejšie dni sú pondelky a piatky v smere do Bratislavy, vtedy býva priemerná kapacita výrazne prekročená.
Prvých desať vlakov v oboch smeroch premáva cez Rusovce, kde má vlak aj zastávku. Podľa starostu Dušana Antoša je po mesiaci predčasné hovoriť o tom, aký prínos má nové vlakové spojenie medzi Rajkou a Petržalkou pre obec.
"To, či sa v Rusovciach výraznejšie obmedzí premávka po cestnej komunikácii, budeme vedieť zhodnotiť najskôr o rok," povedal pre TASR Antoš.
Súčasť integrovanej dopravy
Vlakové spojenie medzi Rajkou a Petržalkou je súčasťou Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja, takže cestujúci na území Slovenska ho môžu využívať aj v rámci prestupu na linky MHD.

Vlakové výkony na slovenskej strane sú poskytované na základe Zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme, prihraničnú dopravu na maďarskej strane zabezpečuje maďarsko-rakúska spoločnosť GySEV.
Dohoda oboch strán umožňuje na tejto trati využiť aj relačné zľavy pre medzištátnu dopravu.