Vladimír Tomčík, združenie Devínska brána
Gabriel Bethlen sa počas tureckých výbojov stal vďaka sultánovi Ahmedovi I. sedmohradským kniežaťom. Na tento región v dnešnom Rumunsku si však robili nároky aj katolícki Habsburgovci.
Nasledujúce roky preto boli v znamení jeho núteného politického lavírovania medzi znepriatelenými tábormi vo vtedajšej Európe zmietanej reformáciou a bojmi tridsaťročnej vojny.

Ambiciózne knieža si však robilo chúťky aj na uhorskú korunu. Smrť kráľa Matyáša a české stavovské povstanie, ktoré vypuklo po pražskej defenestrácii, mu hrali do karát.
S tureckou podporou a na čele asi štyridsaťtisícovej armády dobyje a obsadí východoslovenské mestá i Prešporok, kde mu 14. októbra 1619 palatín Žigmund Forgáč odovzdá na hrade uhorskú kráľovskú korunu. Rok predtým ňou za uhorského kráľa korunovali Habsburga Ferdinanda II.
V Prešporku 15. januára 1620 uzatvára konfederačnú zmluvu medzi českými, moravskými, sliezskymi, rakúskymi a uhorskými stavmi, ktorú účastníci naivne nazvali večným spojenectvom. Veď všetci sú presvedčení, že víťazstvo nad Habsburgovcami je len otázkou času. Lenže Bethlen svojich partnerov podrazí a s novým panovníkom Ferdinandom II. podpisuje prímerie.
České stavy sa pokúsili voľbe Ferdinanda II. za uhorského kráľa zabrániť a na snem do Prešporka vyslali Jána Jesénia, lekára a rektora pražskej Karlovej univerzity. Lenže Jesénius zasadnutie nestihol, na audiencii u palatína ho zatkli a vo Viedni mesiace väznili.
Počas protihabsburského povstania sa Bethlen dá vyhlásiť za uhorského kráľa, korunováciu však z taktických dôvodov odkladá. Od ťažko zadlženého Fridricha Falckého, českého "zimného kráľa", požaduje za podporu neuveriteľných 400 000 zlatých.

Na pomoc vzbúreným českým stavom vysiela 2000 pešiakov a 9000 jazdcov. Ľahká jazda zložená z tureckých a tatárskych spojencov však medzi obyvateľstvom na Morave rabuje a šíri hrôzu. V drobných šarvátkach tu jeho vojsko nakoniec viazne a zasiahnuť do bitky na Bielej hore už nestihne. Vraj zámerne.
Bethlen znova oklame spojencov, s cisárom Ferdinandom uzatvorí separátny mier a za úplatu sa vzdáva uhorského kráľovského titulu. Darmo, košeľa je bližšia ako kabát. Potom však opätovne brojí proti habsburskému domu, rebelom pri ďalšom útoku na Viedeň sľubuje podporu, tí ho však pri Trenčíne čakajú darmo. Jeho vojsko sa neobjaví. Nečudo, že Bethlena v celej Európe považujú za zradcovského kalvínskeho intrigána.
Popravou 27 českých pánov na pražskom Staromestskom námestí sa končí povstanie českých stavov a exemplárny trest čaká aj na Jána Jesénia. Veď proti panovníkovi zhrešil jazykom: „Budiš mu jazyk zaživa urezán a on sám čtvrcen a na rázcestí rozvěšen, hlava pak s jazykem v jiné místo dána máti má; ale z milosti císařské nejprve se mu jazyk zaživa uřeže, potom sťat a čtvrcen a na rázcestí rozvěšen bude.“
