Vladimír Tomčík, združenie Devínska brána
Po silvestrovských oslavách zvykne smädiť. Niekto sa preliečuje studenou kolou, iný šťavou z nakladaných uhoriek, kapustovou vodou či prosto obyčajnou vodou z vodovodu, minerálkou či sódou. Smäd je v takýchto chvíľach prirodzený, ľudský organizmus je dehydrovaný a telo potrebuje tekutiny doplniť.
Naši predkovia mali v takýchto prípadoch výhodu – Bratislava tradične mala a aj má veľmi kvalitnú pitnú vodu. V druhej polovici 19. storočia už ale 50-tisícovému mestu nepostačovala voda z karpatských prameňov a ani z 1200 mestských studní v domoch a na námestiach.
Vynikajúci vodohospodársky odborník Bernard Salzbach z Drážďan navrhol mestskej rade ako zdroj vody využívať prameň na ostrove Sihoť pri ceste do Devína. Zariadenie bolo dané do prevádzky roku 1886 a o desať rokov ho mesto odkúpilo.
Dno kopanej studne je približne sedem metrov pod povrchom ostrova. Je vybudovaná zo šiestich liatinových prstencov s priemerom 250 centimetrov.
Dnes je jej vodotesný oceľový poklop vybavený vetracím zariadením päť metrov nad úrovňou okolitého terénu, čo je úroveň 100-ročnej vody. Spolu s elektrickou čerpacou stanicou je studňa národnou kultúrnou pamiatkou.

Minerálne vody sa pili na uhasenie smädu, ale aj ako súčasť nápojov s ovocnou šťavou či s vínom v podobe strekov. Samozrejme, žiaden bratislavský znalec by nepoškodil víno vodou, ale prípustné bolo vodu vylepšovať vínom.
S Bratislavou súvisí aj sódová voda. I keď nepriamo. Medzi Námestím SNP a Obchodnou, pri vietnamskom trhu je malá, slepá Jedlíkova ulica.
Je nazvaná podľa slovenského benediktína Štefana Aniána Jedlíka, ktorý je považovaný za jedného z najväčších fyzikov 19. storočia. Narodil sa v Zemnom pri Nových Zámkoch roku 1800 a jeho otec pochádzal z Liptova.
Študoval na gymnázium v Prešporku a neskôr tu pôsobil na Kráľovskej akadémii, vstúpil do benediktínskeho rádu a stal sa aj rektorom univerzity v Pešti. Venoval sa skúmaniu elektromagnetických javov, ešte pred Siemensom zostrojil elektromotor, ale svoje objavy nepublikoval a prvenstvo si privlastnili iní.
Málokto však vie, že vypracoval metódu výroby sódovej vody a vynašiel sódové fľaše, v ktorých sa unikaniu oxidu uhličitého zabraňuje zvislou trubicou. Svoj vynález roku 1829 publikoval vo viedenskom odbornom časopise a prvé zariadenie na výrobu sódovej vody uviedli do života roku 1841 vo výrobni v Győri.
Týmto vynálezom vznikla veľká konkurencia minerálnym vodám. Odpadli náklady na dopravu, navyše pre obsah minerálnych látok boli mnohé minerálky síce liečivé, ideálne na pitie a na uhasenie smädu, ale pre výraznú chuť neboli najvhodnejšie na prípravu strekov.