BRATISLAVA. K Silvestru a Novému roku už tradične patria ohňostroje. V Bratislave nebudú chýbať ani tento rok. Kóšer však budú len tie pod palcom mesta, mestských častí či firiem. Skrátka tie, ktoré robia profesionáli.

Ak by si chceli odpáliť amatérske ohňostroje počas novoročných osláv aj obyvatelia či návštevníci hlavného mesta, majú smolu. Od novembra minulého roku platí totiž v Bratislave zákaz používania zábavnej pyrotechniky. A to nielen počas Silvestra, ale celoročne.
Zákaz sa týka napríklad petárd, delobuchov, pirátov, rakiet, kompatných ohňostrojov, rímskych sviec, fontán či dlhých prskaviek. Povolená je len detská pyrotechnika - ako napríklad malé prskavky do 40 centimetrov, konfety alebo búchacie guľôčky - a spomínané profesionálne ohňostroje.
Cieľom mestskej radnice je, aby sa obmedzil hluk, zranenia a stres pre starších ľudí a zvieratá.
Napriek tomu, že používanie pyrotechniky je v hlavnom meste zakázané, dá sa bez problémov kúpiť. No tým, ktorí sa rozhodnú zákaz risknúť a odpália si ohňostroje sami, hrozí pokuta do 33 eur. V niektorých situáciách však môže ísť o trestný čin a vtedy sa môže vyšplhať až na 500 eur.
Bratislavčania zákaz porušujú
Mnohí tvrdia, že opatrenie sa míňa účinku práve tým, že predaj zábavnej pyrotechniky je povolený. Aj keď mesto tvrdí, že ak sa rozšíri do povedomia Bratislavčanov, že je niečo zakázané, tak časť ľudí, ktorí ju doteraz používali, klesne, čísla hovoria o niečom inom.
Počas vlaňajšej silvestrovskej noci totiž policajti dostali 171 oznámení o tom, že niekto hádže delobuchy, alebo robí ohňostroj. Najviac telefonátov bolo z Karlovej Vsi, Dúbravky a Petržalky.

Štatistiku zo silvestrovskej noci 2015 podľa hovorcu mestskej polície Petra Plevu nemajú. Počas vtedajších osláv príchodu Nového roku bolo navyše od 18.00 do 2.00 h používanie zábavnej pyrotechniky povolené. Porovnať počet oznámení by sa preto relevantne ani nedal.
To, že polícia musela vlani počas novoročných osláv napriek zákazu riešiť takmer dvesto hlásení, si mesto vysvetľuje tak, že ide o pomerne nové nariadenie, na ktoré si musia ľudia postupne zvyknúť.
„Samozrejme, mesto podnikne systematické kroky, aby boli Bratislavčania v ďalších rokoch viac informovaní a s pomocou zvýšenia policajných hliadok v centre, ako aj mimo neho, sa dbalo na dodržiavanie tohto potrebného nariadenia. Významnú úlohu však zohráva aj uvedomelosť samotných občanov,“ povedala hovorkyňa bratislavského magistrátu Zuzana Onufer.
Polícia všetkých nechytí
Aj keď hliadky podľa Plevu preverili každý telefonát o porušení zákazu používania pyrotechniky, nie vždy vinníkov chytili. Kým totiž prišli na miesto, používatelia pyrotechniky stihli odísť.