VRAKUŇA. Do starej Vrakune sa prisťahoval s rodičmi pred približne 14 rokmi, keď bol ešte len dieťa. V tom čase sa o nebezpečenstve, ktoré predstavuje chemická skládka bývalej dimitrovky, ešte úplne nevedelo.
Pri dome si dokonca dali vyvŕtať studňu na polievanie trávnika. Zeleninu a ovocie v záhrade už od nasťahovania polievali iba vodou z verejného vodovodu. Vodou z vlastnej studne prestali trávnik polievať približne v roku 2010, keď sa z tlače dozvedeli viac o probléme s presakovaním skládky.
Toto je len jeden zo stoviek príbehov rodín, ktoré vo Vrakuni žijú a čakajú, kedy ich skládka prestane ohrozovať.

„O probléme, ktorý skládka spôsobuje, sa vie už viac ako šestnásť rokov. Odvtedy sa toho veľa povedalo, ale takmer nič sa neudialo,“ povedal starosta Vrakune Martin Kuruc.
Mestská časť opakovane vyzýva štát, aby začal problém riešiť. Postup ministerstva životného prostredia pokladá za pomalý.
„Ide o ochranu zdravia nielen Vrakunčanov, ale aj obyvateľov Bratislavského kraja,“ povedal Kuruc. Toxické látky sa šíria prúdením spodnej vody smerom na Žitný ostrov a znamenajú riziko pre tunajšie zdroje pitnej vody. Skládka na ploche približne 4,65 hektára ohrozuje nielen obyvateľov Vrakune, ale aj Ružinova, Podunajských Biskupíc a priľahlých obcí Dunajská Lužná, Rovinka, Most pri Bratislave a Miloslavovo.
Súčasné vedenie ministerstva životného prostredia kritiku odmieta a tvrdí, že za posledné mesiace sa spravilo viac ako za 20 rokov. Pripomína, že mohlo začať konať, až keď bolo určené ako "zodpovedná osoba za environmentálnu záťaž". To sa stalo až v októbri 2016. V apríli nasledujúceho roku sa začalo s prípravou sanácie skládky.
„Verejné obstarávanie na sanáciu sa vyhodnocuje,“ uviedol Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva životného prostredia. S prvými prácami by chcelo začať v roku 2018.
O poslednom vývoji ohľadne sanácie skládky sa tiež hovorilo na rokovaní vlády 13. decembra, ktoré sa venovalo riešeniu aktuálnych potrieb hlavného mesta.
Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla na rokovaní povedal, že v prípade skládky postupujú najrýchlejším spôsobom, ako sa dá.
„Jediná prekážka je vysporiadanie majetkovo-právnych vzťahov a zabezpečenie súhlasu na vstup na pozemky,“ povedal Kurilla.
Nepriepustný sargofág
Sú dve riešenia, ako naložiť s toxickou skládkou. Ideálne by bolo celý jej obsah vyviezť a zlikvidovať. To by však stálo stovky miliónov eur.