V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok.
Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
„Bratislava je moje rodisko a zároveň srdcová záležitosť. Napriek všetkým problémom, ktoré moje rodné mesto trápia, cítim, že tu je môj domov a žijem tu rád.“
Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?
„Na svete je veľa krásnych miest, ale tú správnu dávku polohy, histórie, so štipkou pohody, to nenájdete tak ľahko.“
A čo naopak z duše nenávidíte?

„Ľudí, ktorým toto mesto ochotne a nenásilne poskytlo druhý domov, ale namiesto odmeny sa dočkalo len frflania a neúcty. To jednoducho nepochopím.“
Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde sú v Bratislave tie vaše?
„Zbožňujem letné večerné prechádzky Starým Mestom (Prešporkom), ale rovnako aj zákutia lesoparku či potulky Horským parkom. V poslednom čase sú pravidelné prechádzky s mojím psíkom tým najlepším balzamom na dušu. Okolie Chorvátskeho ramena v Petržalke je na to ako stvorené.“
Po takmer 15 rokoch mesto prijalo rámce celomestskej parkovacej politiky. Mestské časti sa môžu, ale nemusia do nej zapojiť a pravidlá aj ceny si majú nastaviť samy. Zvýhodniť chcú domácich na úkor mimobratislavských vodičov. Ako vnímate toto riešenie?
„Vidím to jednoznačne. Ak si niekto kupuje auto alebo ho už vlastní, musí rozmýšľať, kam ho zaparkuje. Myslieť si, že automaticky máme ústavné právo na bezplatné a neobmedzené parkovanie, je pohodlná naivita.“
Dávna Pozsony bola multikultúrna. Až do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Dnes sa však mnohí obávajú a nechcú medzi seba pustiť iné národnosti. Je v Bratislave miesto pre migrantov a viete si tu napríklad predstaviť mešitu?
„Rád by som veril, že sa vieme poučiť z minulosti. Na jednej strane nezatvárať automaticky dvere pred nikým, kto sa rozhodne v Bratislave žiť, ale zároveň ani nikomu umelo nevytvárať druhý domov, ktorý nikdy neprijme. Viem si predstaviť aj mešitu, ale radšej by som si predstavil obnovenú synagógu na Rybnom námestí. Tam by sme mohli začať.“
Okrem cudzincov tu býva mnoho národniarov z rôznych kútov Slovenska. Tí však všeobecne na Bratislavčanov nadávajú a nevraživosť funguje aj z druhej strany. V čom tkvie problém?
„Obávam sa, že tento problém je ukrytý hlboko v ľuďoch. Pôsobil som v rôznych cudzích mestách, ale vždy som sa snažil hľadať to pozitívne a zaujímavé v nich. Ono je to vždy o tom, čo hľadáte, ak hľadáte jamu, nečudujte sa, keď do nej spadnete.“
Potrebuje Bratislava metro? Prečo?
„Som fanúšik bratislavskej rýchlodráhy či metra. Nemali sme jej výstavbu zastaviť. Ale v súčasnosti potrebujeme ako soľ zlepšiť kvalitu existujúcej verejnej dopravy a dobudovať električkový systém.“
Ktorému zaniknutému miestu v meste by ste znovu prinavrátili život a prečo?
„Vdýchol by som život viedenskej električke, aby mohla ľudí v meste opäť tešiť a prinášať im radosť. Lokomotívu aj vagónik máme, bola by to super atrakcia.“
Povedzme, že máte k dispozícii stotisíc eur na to, aby ste v meste niečo zmenili. Do čoho by ste ich investovali?
„Opravil by som fontánu Družby na Námestí slobody. Bola to noblesná dáma s vodou. Chýba mi.“