Vladimír Tomčík, historik, združenie Devínska brána
Termín železná opona použil Winston Churchill v slávnom fultonskom prejave, ale skutočným autorom výroku je Joseph Goebels. Tak či tak, dodnes je symbolom rozdeleného sveta.

Ostnatý drôt vynašiel roku 1874 istý americký farmár a pôvodne mal slúžiť na ochranu dobytka. Keď Ján Smrek písal zbierku Cválajúce dni, nemohol tušiť, ako sa tieto slová budú hodiť na udalosti novembra roku 1989.
Vo štvrtok 16. novembra (deň pred Prahou) bez represívneho zásahu manifestovali bratislavskí študenti a ani nie o mesiac (cez oficiálne ešte stále uzatvorené hranice) prešlo 150 000 ľudí slobodne do rakúskeho Hainburgu, aby si z druhej strany Dunaja pozreli staroslávny Devín.
Deň nato 11. decembra začalo 60 vojakov útvaru pohraničnej stráže, ktorí ešte pred nedávnom mali povinnosť strieľať a zadržať narušiteľov hraníc, odstraňovať „ženijno-technické zátarasy“ v hraničnom pásme. Teda pletivo, ostnaté drôty i betónové stĺpiky v úseku dlhom vyše 30 kilometrov medzi Rusovcami a Devínskou Novou Vsou.
Ploty boli dva až štyri, okrem ostnatého drôtu ich dopĺňala elektronická signalizácia, strážne veže, oceľové či betónové zátarasy a pôvodne aj elektrický prúd s napätím 2000 až 6000 voltov, a mínové polia.
Postavenie plotov z ostnatého drôtu na hranici sa oficiálne zdôvodňovalo „potrebou ochrany tábora socializmu“, ale pre ľudí za ním bol symbolom neslobody a rabstva.
Keď si ľudia odkladali kúsky ostnatého drôtu z Devína, ani v tých najčernejších úvahách nepredpokladali, že po zbúraní symbolu neslobody – Berlínskeho múra - sa budú stavať nové ploty a sú dnes v 40 štátoch. Je to renesancia železnej opony?
Betónové zábrany oddeľujú Izrael od západného brehu Jordánu, ostnatým drôtom je stále rozdelený Kórejský polostrov, Cyprus aj Kašmír. Uzbekistan sa takto oddelil od troch susedov, 700-kilometrový plot mal byť aj na hranici medzi Keňou a Somálskom, ale financie vystačili len na 30 kilometrov.
Plot medzi Ukrajinou a Ruskom má mať temer dve tisícky kilometrov, Trumpov projekt na hranici s Mexikom má merať 3145 kilometrov.

Moderný plot postavilo Maďarsko, štvormetrový betónový múr je vo francúzskom Calais, šesť metrov vysoký chráni španielske enklávy v Afrike a smutnou raritou je Castrov pôvodne kaktusový plot na hranici s Guantánamom, ktoré neskôr kubánska i americká strana „obohatili“ nášľapnými mínami.
Pamätník na Devíne s názvom Brána slobody je mementom a pripomenutím si tých, ktorých život skončil pri pokuse prekonať „zariadenia na ochranu hraníc“.
Suchá štatistika: 45 ľudí bolo zastrelených, 98 zabil elektrický prúd, 11 sa utopilo, 10 zahynuli po kolízii s lietadlom či pri autohavárii, 16 pred dolapením volilo spáchalo samovraždu, dvoch zabila mína a jedného roztrhal služobný pes.



