BRATISLAVA. Ladislav Petráš patrí do futbalovej generácie, ktorá sa narodí raz za sto rokov aj v oveľa väčšej krajine ako Slovensko.
Jokl, bratia Móderovci, Dobiáš, Pivarník, Kuna, Szikora, Pollák, Hrivnák, Petráš by v škôlke asi spali v jednej miestnosti, nedelia ich ani dva roky (ročníky 1945 – 1947).

Ak to mierne zveličíme, mohli by s nimi chodiť Vencel, Hrdlička, Hagara, bratia Čapkovičovci, bratia Zlochovci, Ondruš, Masný, Švehík (1944 – 1950) a šéfoval by Adamec (1942). Vymenovali sme sedemnásť majstrov Československa, deviatich majstrov Európy, trinástich účastníkov majstrovstiev sveta 1970 v Mexiku.
Smoliar. Nemá tituly
Petráš nemá československý titul, o účasť na zlatých majstrovstvách Európy v Belehrade 1976 ho obralo zranenie.
V Almanachu brazílskeho futbalu z roku 2014 (autor Luis Pimentel) sa píše o úvodnom zápase na MS 1970 v Guadalajare: „Z ničoho nič nám dal senzačný Petráš hneď na začiatku gól. Začali sme sa báť o výsledok. Z kľučiek toho blondiaka šiel strach.“
Ladislav Petráš
- Narodil sa 1. decembra v Necpaloch.
- Vo federálnej lige dal 85 gólov, väčšinu z nich za Inter Bratislava, kde prežil najslávnejšie obdobie.
- Na ME 1976 nešiel, zranil sa. O postup do zlatého Belehradu sa však vrchovato zaslúžil. Hral takmer vo všetkých kvalifikačných zápasoch.
- Kluby: Baník Prievidza, Dukla Banská Bystrica, Inter Bratislava (1970 -1980), Favoriten AC, Vorwärts Steyr (1980-1985).
- Reprezentácia: 19 zápasov (1969 - 1977), dal 6 gólov.
- Úspechy: S Interom bol dvakrát druhý v čs. lige (1975 - 1977). Zohral v nej 239 zápasov. V rokoch 1969 a 1975 sa stal najlepším ligovým strelcom, vždy s 20 gólmi.
- Trénerská kariéra: Bol asistentom trénera Jozefa Bubenka v rokoch 2000 a 2001, keď Inter získal dva tituly majstra Slovenska. Bol asistentom trénera slovenskej reprezentácie Dušana Galisa i trénerom reprezentácie do 21 rokov.
Petráš bol v životnej forme. Žiaľ, hru československého tímu v období normalizácie ovplyvňovali mnohé nefutbalové okolnosti. Reprezentácia prehrala v skupine všetky zápasy – Brazília 1:4, Anglicko 0:1, Rumunsko 1:2.
Brazílčania, ktorí mali podľa Asociácie futbalových historikov a štatistikov najlepší výber, aký kedy na svete hral, napokon získali svoj tretí titul majstrov sveta.
„Keď sa ma po rokoch pýtali na gól proti Brazílii, nevedel som ho presne opísať. V tom tranze sa mi zrejme neuložil do pamäti. Až keď som ho potom videl na zázname, tak sa mi vryl hlbšie,“ spomínal Petráš
Vypichol loptu slávnemu Clodoaldovi a vyrazil k Felixovej bránke. Do cesty sa mu postavil obávaný stopér s príznačným menom Brito.
Po Petrášových kľučkách nevedel, kde mu hlava stojí. Útočník vletel do šestnástky ako tank, loptu si hodil pravačkou naľavo a vzápätí ľavou nohou vystrelil tak, že Felixovi lopta preletela popri hlave nezadržateľne do siete.
Futbalista Interu si oveľa živšie spomínal na situáciu tesne potom. „Prekľučkoval som sa do čistej šance a prestrelil. Jožo Adamec stál pred prázdnou bránou. Dodnes ma mrzí, že som sa rozhodol zle a neprihral,“ vravel Petráš.
Legendárne gesto

Po góle sa rozbehol k postrannej čiare, pri nej si kľakol, prežehnal sa a zotrval, akoby v modlitbe. Až do momentu, kým ho nepribehol objať Jozef Adamec, spoluhráč z útoku.
Písal sa rok 1970 a začala zúriť normalizácia. Obrázok sa stal legendárnym. Bol prvým hráčom, ktorý takto oslávil gól.