STARÉ MESTO. Mesto ešte spí, vonku je hustá tma a vnútro kostola, plného na prasknutie, osvetľujú len stovky sviečok. S úderom šiestej hodiny prichádza kňaz s miništrantmi k oltáru a zbor po latinsky spieva stredoveký žalm Rorate caeli desuper.
Začína sa rorátna, teda ranná mariánska omša. Vo františkánskom kostole túto dávnu tradíciu obnovili pred viac ako desiatimi rokmi a odvtedy sa stali pojmom.
Každý rok pritiahnu stovky veriacich, ktorí dajú prednosť studenému kostolu pred teplou posteľou, len aby ich magickú atmosféru zažili na vlastnej koži. Roráty ponúkajú priestor na stíšenie a zamyslenie sa pred nadchádzajúcimi vianočnými sviatkami a tiež únik pred nákupnými horúčkami.
Čo sú to roráty
Kresťania začali sláviť roráty za čias cisára Karola V. v 16. storočí. Meno dostali podľa latinskej adventnej piesne z Francúzska: „Rorate caeli desuper...“ – „Roste nebesia z výsosti...“.
Podľa liturgického kalendára sa slávia od začiatku adventu až do 16. decembra každý deň okrem nedele. Počas posledného týždňa pred Vianocami má každý deň vlastné omšové texty so zameraním na narodenie Spasiteľa.
Rorátne omše sa konajú na hranici noci a dňa. Svitanie a narastajúca intenzita svetla symbolizujú príchod a narodenie skutočného Svetla – Ježiša Krista. Pripomínajú, že pred ním ľudstvo "kráčalo v tmách". Svetlo sviec znázorňuje tých, ktorí ho túžobne očakávajú.

„Rorátnymi omšami si pripomíname dve témy spojené s adventom: očakávanie Spasiteľa, Ježiša Krista, a oslava tej, ktorá ho prijala ako prvá, teda Panny Márie,“ ozrejmil Jozef Čirák, predstavený františkánskeho kláštora v Bratislave.
Aj keď liturgická adventná farba je fialová, no počas rorátnej omše je kňaz oblečený v bielom rúchu.
„Biela charakterizuje čistotu. Liturgicky je tiež biela farbou slávností a aj svätých, ktorí nezomreli mučeníckou smrťou, teda aj Panny Márie,“ vysvetlil brat František.
Roráty u františkánov
Viaceré farnosti na Slovensku obnovili tradíciu rorátov po skončení prenasledovania cirkvi v minulom režime. U bratislavských františkánov, teda v Kostole zvestovania Pána, sa začali rorátne omše sláviť pred viac ako desiatimi rokmi.
Spočiatku bývali vo veľmi komornom duchu a chodievalo na ne len zopár ľudí.