BRATISLAVA. Na konci roka 2016 sa špekulovalo, či od januára v hlavnom meste Slovenska bude tma. Bratislavskému magistrátu totiž posledný decembrový deň vypršala zmluva s firmou Siemens, ktorá sa posledných dvadsať rokov starala o mestské lampy.
Mesto nakoniec nezostalo v tme, magistrát totiž uzavrel so Siemensom (bez verejnej súťaže) zmluvu, aby sa o lampy staral aj ďalší rok, kým vysúťaží nového prevádzkovateľa.
Je koniec roka 2017 a situácia je stále podobná. Mesto totiž stále nemá vybratého nového prevádzkovateľa verejného osvetlenia. Napriek tomu, že vedelo, že zmluva končí na konci roka 2015. Vynára sa tak opäť otázka, či lampy od januára nezhasnú.
Radnica sa však vlani poistila a pri podpisovaní zmluvy so Siemensom sa dohodla na možnosti opcie na ďalších dvanásť mesiacov. Od nového roku sa tak bude o lampy stále starať Siemens.

„Poukazuje to na zlý manažment procesov na magistráte, pretože v prípade osvetlenia naozaj nejde o drobné a mesto celý čas vedelo, kedy bude zmluva so Siemensom končiť,“ povedal projektový manažér Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Martin Kollárik, podľa ktorého mohlo mesto čerpať tú najlepšiu ponuku už aj tento rok.
Dobrá a zlá správa
Dobrá správa je, že mesto už začalo hľadať nového prevádzkovateľa lámp. Tender vypísalo na konci mája. Zlá správa však je, že lehotu na predkladanie ponúk magistrát predĺžil už štyri razy.
Pôvodne sa mohli firmy do megasúťaže za vyše 170 miliónov eur hlásiť do 10. júla. Neskôr sa termín zmenil na 10. augusta, potom na 10. októbra a následne na 10. decembra.
Naposledy mali byť uchádzači, ktorí by sa chceli starať o verejné osvetlenie v Bratislave nasledujúcich dvadsať rokov, známi 14. decembra, keď sa mali otvárať obálky s uchádzačmi. Termín sa však opäť presunul a súťažiaci sa môžu do tendra zapojiť do 10. januára 2018. O predĺžení súťaže informuje vestník Európskej únie o verejnom obstarávaní.

Na otázku prečo sa súťaž predĺžila už štvrtý raz hovorkyňa bratislavského magistrátu Zuzana Onufer priamo neodpovedala. Celý proces podľa nej prebieha transparentne a striktne podľa platných pravidiel.
„Hlavné mesto si uvedomuje, že ide o strategickú infraštruktúru hlavného mesta v hodnote desiatok miliónov eur, preto primátorovi záleží, aby proces prebehol striktne v súlade s pravidlami verejného obstarávania a ostatnými zákonmi,“ povedala Onufer s tým, že počas súťaže nie je možné zverejňovať jej detaily.