PETRŽALKA. Vietor vo vlasoch, žalúdok až kdesi v krku a nádherný, ničím nerušený výhľad až do diaľky sto kilometrov. Pod nohami úzka parapetná doska vydávajúca čudné zvuky a nad hlavou len bezpečnostné lanko. To všetko už od apríla ponúkne nová adrenalínová atrakcia Sky Walk na Moste SNP.
Záujemcovia s dostatočnou dávkou odvahy si budú môcť zvonka prejsť okolo reštaurácie Ufo vo výške 85 metrov nad zemou.
„Vyhliadková veža Ufo je ikonická stavba a symbol Bratislavy. Jej novou jedinečnou atrakciou je adrenalínová prechádzka Sky Walk. Verím, že vo veľkej miere využije potenciál veže a sprístupní ju širokej verejnosti, a najmä podporí turizmus v Bratislave,“ povedala Patrícia Berezná, marketingová manažérka vyhliadkovej veže Ufo.
V Európe už len v Tallinne
Sky Walk (v preklade prechádzka v oblakoch či nebeská prechádzka), je adrenalínová atrakcia, počas ktorej je návštevník neustále istený dvoma bezpečnostnými systémami a sprevádza ho vyškolený inštruktor.
Navrhol ju Henrich Bartovič, povolaním profesionálny požiarnik, pričom sa inšpiroval zahraničím.
„Vo svete je úplne bežné, že veže okrem toho, že majú telekomunikačnú či rádiovú funkciu, už dlho ponúkajú takéto adrenalínové atrakcie. My v Bratislave len dobiehame tento trend,“ ozrejmil Bartovič.
Podobné adrenalínové aktivity si možno skúsiť napríklad v kanadskom Toronte či na Novom Zélande. V Toronte sa na veži CN Tower dá prechádzať 356 metrov nad zemou. V Aucklande sa okrem prechádzky okolo veže Sky Tower vo výške 192 metrov dá aj skočiť.
V Európe sa podobná atrakcia nachádza len v estónskom Tallinne. Prechádzka po okraji strechy miestnej televíznej veže je 175 metrov nad zemou.
Aj keď Ufo je „len“ 85 metrov nad zemou, adrenalín zvyšuje iba 70 cm široká parapetná plechová doska. Pod nohami návštevníka sa navyše prehýba a vydáva pri tom zvláštne zvuky.
Citlivé umiestnenie
Bartovič s projektom oslovil prevádzkovateľa reštaurácie, ktorý podobnú atrakciu už v minulosti ponúkal počas adrenalínových dní. Teraz išlo o to, aby sa technológia naištalovala nastálo. Súhlasiť musel Alexander Tesár, syn jedného z projektantov mosta, na ktorého po otcovi prešli autorské práva.
Navrhované technické zariadenie bolo preňho podľa Bartoviča akceptovateľné. „Snažili sme sa ho umiestniť tak, aby vizuálne nerušilo a bolo čo najmenej viditeľné,“ ozrejmil Bartovič.
Zariadenie poslúži aj pri umývaní okien či pri revízii mosta. „Čiže sme zabili jednou ranou dve muchy,“ povedal Bartovič.
Pätnásťminútová prechádzka
Istiace zariadenie tvorí približne osem milimetrov hrubé a 74 metrov dlhé oceľové lanko uchytené v 30 kotviacich bodoch nad oknami reštaurácie. Každý z kotviacich bodov je dimenzovaný na 15 kilonewtonov, čo znamená, že „udrží“ 1500 kilogramov. Pevnosť hlavného kotviaceho bodu je ešte vyššia - 22 kilonewtonov. Pevnosť samotného lana je 37 kilonewtonov, čo znamená 3700 kilogramov, ubezpečil Bartovič.
Povinnosťou návštevníka je obliecť si červenú kombinézu, aby mu počas prechádzky niečo náhodou nevypadlo z vreciek. „Hocičo padajúce z takejto výšky sa správa ako projektil, ktorý môže niekomu ublížiť alebo spôsobiť majetkovú ujmu,“ ozrejmil Bartovič.
Až na kombinézu si návštevník "oblečie" postroj podobný horolezeckému isteniu. Počas samotnej prechádzky návštevníka istia dva systémy. „Jeden systém istenia si klient nevie odopnúť. Dočiahnuť dokáže iba na ten druhý,“ povedal Bartovič.
Prechádzka v sprievode inštruktora trvá približne 15 minút, návštevník si okrem chôdze môže sadnúť na parapetnú dosku či vyskúšať si nakloniť sa cez jej hranu a plne sa tak zveriť systému istenia.
„Základom je veriť tomuto zariadeniu. Nič iné vám v princípe neostáva. Všetko je však predimenzované a teoreticky by sme na to mohli vešať aj autá,“ povedal Bartovič.
Kto áno a kto nie
Pre záujemcov platia výškové a hmotnostné limity, čiže treba mať nad 140 cm a menej ako dva metre s maximálnou hmotnosťou 140 kilogramov. Prípadné dodávanie si odvahy alkoholom je zakázané a inštruktor má právo klienta odmietnuť.
„Inštruktor to môže urobiť na základe svojho subjektívneho pocitu. Len na ňom je posúdenie spôsobilosti klienta. Problémom môže byť nejaká fóbia, ktorá by mohla pri vychádzke spôsobiť komplikáciu,“ ozrejmil Bartovič.
Atrakciu sprístupnia v apríli, sezóna potrvá do konca októbra. Ufo sľubuje začať s predajom lístkov koncom novembra alebo v decembri. Podľa záujmu bude atrakcia v prevádzke jeden deň v týždni. K dispozícii budú traja inštruktori.
„Musíme najprv zistiť dopyt a takisto, ako budú reagovať ľudia v reštaurácii. Pre niekoho bude atraktívne sledovať, ako niekto chodí zvonka, ale niekoho to môže rušiť,“ ozrejmila Berezná.
Cenu zatiaľ nezverejnili
„Bezpečnosť je pre nás prvoradá. Každý den prichádzame na nové veci a náklady sa nám tak stále zvyšujú,“ povedala Berezná.
Sky Walk je jednou z dvoch atrakcíí projektu na podporu rozvoja cestovného ruchu v regióne Adrenalínová Bratislava. Krajská organizácia cestovného ruchu Bratislava Region Tourism ho podporila sumou 17-tisíc eur. Celkové náklady sa vyšplhali na 40-tisíc eur.
Druhou atrakciou na Moste SNP bude lanovka, ktorou sa bude dať spustiť z Ufa dolu na pláž rýchlosťou jeden až dva metre za sekundu. „Bohužiaľ, z technických a meteorologických dôvodov sme ju ešte nemohli nainštalovať,“ ozrejmila Berezná. Ďalšie detaily o nej zatiaľ prezradiť nechcela.