SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Freša vystrieda Droba, Ftáčnik skončil tretí (minúta po minúte)

O post predsedu sa uchádzalo sedemnásť kandidátov.

 • Voľby v bratislavskom kraji sa skončili, novým županom je podľa neoficiálnych výsledkov Juraj Droba.
 • Favorit volieb Milan Ftáčnik skončil tretí, úradujúci župan Pavol Frešo prepadol.
 • Účasť v kraji bola 31,3 percenta.
 • Voľby prebehli pokojne, komisia preverovala jeden podnet.
 • Pozrite si neoficiálne výsledky volieb.

Voľby do VÚC v Bratislavskom kraji sme sledovali minútu po minúte:

03:41 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

03:38 Novým predsedom Bratislavského samosprávneho kraja sa v tohtoročných voľbách stal podľa neoficiálnych výsledkov stal Juraj Droba so ziskom 20,42 percenta hlasov. Účasť v kraji bola 31,3 percenta.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Droba chce transparentnú župu, dozrieť by na to mali Galkovi ľudia Čítajte 

03:10 Pre novozvoleného predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu ostáva prioritou doprava. Na januárovej schôdzi sa vzdá mandátu poslanca v Národnej rade.

„Ten rozdiel je veľmi tesný, beriem to s pokorou. Budem sa snažiť skôr ľudí spájať ako rozdeľovať. Budem sa snažiť byť dobrý župan pre všetkých, ktorí tu žijú,“ povedal Droba.

O kandidatúre na župana Droba uvažoval od parlamentných volieb v roku 2016. Zároveň sa Droba poďakoval aj doterajšiemu predsedovi Pavlovi Frešovi.

„Nemôžem mu uprieť, že sa osem rokov snažil a robil veľmi dobré veci pre kraj. Bol prvý, ktorý mi dnes zatelefonoval a zablahoželal k víťazstvu, ja mu ďakujem a vážim si jeho prácu pre BSK,“ dodal Droba.

Prečítajte si tiež: Ftáčnik viní za svoj neúspech v župných voľbách aj Smer Čítajte 

01:57 V centrále SaS je víťazná atmosféra. Prišli aj novinári z iných volebných centrál a ľudia sa majú problém pomestiť pri pódiu. Dokonca omylom zničili neďaleký kvet.

SkryťVypnúť reklamu

Ľuďom sa prihovoril šéf strany Richard Sulík. Pravdepodobné víťazstvo Juraja Drobu považuje za prekvapenie, ale aj ukážku toho, že pravica postavila kvalitných kandidátov.

Tohtoročné voľby do VÚC podľa Sulíka ukázali, že pravica zvalcovala Smer. „Tá rozhádaná a neviem aká ešte strašná pravica zvalcovala veľký Smer,“ povedal Sulík.

01:53 Pavla Freša na čele bratislavskej župy vystrieda Juraj Droba. Ftáčnik priznal porážku a zablahoželal Drobovi k víťazstvu.

"Juraj Droba je víťazom volieb a ja mu blahoželám. V každom prípade si myslím, že to bola férová súťaž," skonštatoval Ftáčnik, ktorý zároveň poďakoval všetkým voličom a sympatizantom.

Ako jeden z dôvodov neúspešnej kandidatúry označil tendenciu, ktorá sa podľa neho prejavila prakticky na celom Slovensku, a to, že sa ľudia rozhodovali podľa filozofie opozično-koaličnej.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že celý čas vystupoval ako nezávislý kandidát, ktorý sa neuchádzal o podporu žiadnej politickej strany, istým spôsobom mu malo uškodiť aj vyjadrenie podpory strany Smer.

Zároveň však priznal, že to nie je jediná príčina jeho prehry. "Budem musieť rozmýšľať, čo som urobil dobre a čo som urobil zle, lebo výsledok nespočíva len v koalično-opozičnom nastavení. Určite boli nejaké mínusy aj na mojej strane," pripustil Ftáčnik.

01:16 Frešo priznal porážku. V prenosných lodných kontajneroch v uliciach Bratislavy sa uchádzal o priazeň voličov a aj v ňom končí. V Kontajneri Riviéra na Molecovej ulici sa doterajší župan Pavol Frešo rozlúčil a poďakoval sa zúčastneným.

Prečítajte si tiež: Frešo po voľbách: Dopravu zadarmo môžu pretlačiť aj iní Čítajte 

"Pri aktuálnom sčítaní hlasov je zrejmé, že som neuspel. Budem gratulovať tomu, kto sa stane víťazom a pevne verím, že to bude niekto z pravice, lebo by mala zostať zachovaná kontinuita v rámci Bratislavy," povedal Frešo.

V rámci dnešných volieb ho teší, že extrémizmus bol z Banskej Bystrice "vyprášený" a gratuluje všetkým obyvateľom Banskobystrického kraja.

Pri odovzdávaní župy neočakáva žiadne problémy a naťahovanie. "Každá faktúra je k dnešnému dňu zaplatená a neostala po nás žiadna čierna diera," dodal Frešo.

Príčinu neúspechu v tejto chvíli nie je schopný zanalyzovať, výsledky však prijíma ako vôlu voličov. "O tom je demokracia," dodal na záver.

01:10 Kontajner Riviéra sa postupne vyprázdňuje a atmosféra je komorná. Niekoľko novinárov sa presunulo do centrál kandidátov, ktorí sú zatiaľ na vyšších priečkach predbežného sčítania hlasov.

Odišli aj niekoľkí podporovatelia Pavla Freša, napríklad riaditeľ komunikácie Bratislavského samosprávneho kraja Peter Húska. "Som unavený, idem spať," povedal na rozlúčku Frešovi.

Zhodli sa na tom, že odviedli dobrú prácu. "Niečo sa mení, asi sme zostarli," povedal Frešo. Ten zatiaľ nevie komu má k víťazstvu gratulovať, keďže na prvej priečke sa výsledky stále menia.

V centrále na Molecovej však ostáva naďalej vo VIP salóniku a čaká kým budú sčítané aj zvyšné hlasy.

01:09 Prepad na tretie miesto nevidí Ftáčnik ako definitívny výsledok. "Ešte stále je to tak, že nie sú spočítané veľké volebné obvody," hovorí.

To, že ho s drobným rozdielom predbehol Rudolf Kusý pripisuje tomu, že asi sčítavali výsledky v časti Nové Mesto, kde je starostom. "Ešte príde Petržalka, Ružinov, ešte sa to môže zvrátiť," hovorí.

V centrále napriek tesným výsledkom aktuálne v neprospech Ftáčnika, stále hrá hudba a začali servírovať aj večeru.

01:04 Kandidát SaS Juraj Droba stále vedie. Kusý sa dostal na druhé mieste, predbehol aj Ftáčnika, ktorý klesol na tretie miesto.

01:00 Do centrály SaS za búrlivého potlesku vstúpil Richard Sulík. "Kde je Ďuro," kričí vysmiaty Sulík. "Poďme Ďuro, poďme," začína niekto skandovať. Nikto sa však nepridá.

00:54 Droba zvyšuje náskok pred Ftáčnikom, Frešo je stále piaty a začína strácať. Spočítaných je viac ako 61 percent hlasov.

00:50 Napriek tomu, že doterajší bratislavský župan Pavol Frešo nie je podľa doteraz sčítaných hlasov na popredných priečkach, myšlienka dopravy zadarmo v Bratislavskom samosprávnom kraji nie je podľa neho úplne stratená a zavrhnutá. "Idea nie je viazaná na jednu osobu, ale viacero, ktoré to môžu pretlačiť," povedal.

Verí, že myšlienka dopravy zadarmo bude žiť aj naďalej, bez ohľadu na to ako voľby dopadnú. "Nemám obavu z toho, že by sa tento projekt nedal ekonomicky v bratislavskom kraji urobiť," povedal Frešo.

00:27 Doterajší predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo počas dnešnej volebnej noci nemá obuté červené tenisky, ktorými sa zviditeľnil počas parlamentných volieb v roku 2016. Mal ich vtedy vo volebný deň, ale aj počas predvolebných diskusií. Nosil ich vraj pre zdravotné problémy.

00:25 Droba predbehol Ftáčnika a predbežne vedie, Frešo je zatiaľ piaty. Spočítaných je viac ako 37 percent hlasov.

00:21 Pavol Frešo tvrdí, že momentálne je ešte okázalé vyjadrovať sa k výsledkom volieb a nemá očakávania. "Všetko je na ľuďoch, my sme si odpracovali kampaň a chcem sa poďakovať nášmu tímu," povedal.

Aj naďalej plánuje zostať v Kontajneri Riviéra, kde má svoju volebnú centrálu. Zdržiava sa však najmä so svojimi podporovateľmi vo VIP miestnosti kam sa novinári nedostanú.

Dávať vyjadrenia po každej aktualizácii štatistického úradu je podľa neho zbytočné. "Treba počkať pár hodín," dodal Frešo.

00:14 V centrále SaS panuje stále dobrá nálada, hostia sú čím ďalej hlučnejší. "Musím si ísť zapáliť," povedal vysmiaty Ľubomír Galko. "Ďuro Droba dobré to je," zakričal pri odchode z miestnosti.

00:12 "Ešte nemožno povedať, že takto to naozaj skončí, ešte neboli spočítané veľké volebné obvody ako je Petržalka, Ružinov a ďalšie," hovorí Ftáčnik.

Priznal však, že má " úsmev na tvári, ale ešte sa neteší, že vyhral. V jeho prospech môžu byť podľa neho obvody ako Petržalka či Ružinov.

00:07 Do Ftáčnikovho štábu dorazila aj jeho dcéra a obaja ochotne zápozovali fotografom aj kameramanom.

Ftáčnik je dobre naladený, podľa doterajších zrátaných výsledkov už vedie. Pristavuje sa pri stoloch, debatuje so svojimi podporovateľmi aj s novinármi.

00:05 Milan Ftáčnik stúpa, predbežne je na prvom mieste. Frešo zaostáva o viac ako štyri percentá, predbežne je piaty. Spočítaných je viac ako 23 percent hlasov.

23:41 Ftáčnik sleduje spočítavanie výsledkov za stolom pred notebookom. Podľa nich je zatiaľ v bratislavskom kraji až na piatom mieste. Je však zrátaných zhruba desať percent hlasov. "Žiadny cement, nekomentujem," reagoval Ftáčnik. Je to podľa neho príliš skoro.

23:38 Vo svojej centrále v Kontajneri Riviéra sa konečne ukázal Pavol Frešo. Voľba bratislavského župana môže podľa neho skončiť jeho víťazstvom, ale aj prehrou.

"Pravda je taká, že téma po mne zostane a to je všetko čo môžete povedať na takéto rôznorodé výsledky," povedal. Oproti predvolebným prieskumom ho zaskočilo, že predbežné výsledky sú nejako naopak.

"Situácia je taká, že na niečom robíte dvanásť hodín denne a viete, že už nemôžete urobiť viac. Za svojou prácou si stojíte a môže to byť prínosom alebo nie," dodal.

23:27 V centrále SaS sa po zverejnení prvých zrátaných hlasov ozval radostný výkrik. Juraj Droba podľa nich získal takmer 20 percent a umiestnil sa na prvom mieste. Droba priateľsky následne objal Ľubomíra Galka.

23:22 Zverejňujú prvé výsledky. Podľa nich zatiaľ vedie Juraj Droba pred Jánom Mrvom.

23:20 V centrále Pavla Freša sa začala podávať kapustnica. Všetci očakávajú prvé výsledky sčítania hlasov, Frešo sa zatiaľ stále neukázal.

23:13 V centrále SaS začali podávať večeru. Čaká sa na prvé výsledky.

23:07 Do centrály v Kontajneri Riviéra má každú chvíľu prísť Pavol Frešo, kde na neho čakajú novinári.

Všetko nasvedčuje tomu, že čaká na prvé prognózy a ak by boli pre neho zlé, nie je vylúčené že sa vôbec neukáže.

Niektorí novinári sa už zbalili a presunuli do centrál iných kandidátov, najmä k Milanovi Ftáčnikovi.

23:05 "Kolu nemáme veľmi v obľube," zasmial sa Ftáčnik krátko pred nahrávaním rozhovoru do TA3. Na stole bola fľaša a niekto poznamenal, aby ju kvôli kamere skryli.

Coca cola je obľúbený nápoj premiéra Roberta Fica, pil ju napríklad počas víťaznej volebnej noci v roku 2012, ale podľa údajného spisu Gorila ju mal piť aj v konšpiračnom byte na Vazovovej.

V centrále Ftáčnika tentoraz nie je nikto zo Smeru. Strana ho oficiálne nepodporila, listom však svojim členom v v Bratislave odporúčala, aby ho volili.

22:57 Atmosféra v centrále kandidáta SaS Juraja Drobu je zatiaľ uvoľnená. Pozvaní hostia si čakanie na prvé predbežné výsledky volieb krátia rozhovormi.

22:50 Na Jakubcov míting dorazila aj jeho skalná podporovateľka Milka Stanková. "Všetky kamarátky mi volali, že mi tam hodili toho Jakubca," tešila sa Stanková.

22:48 Juraj Droba mal prvý príhovor k hosťom. Poďakoval za účasť, no odmietol zatiaľ špekulovať o výsledku volieb. "Určite ale budem mať viacej ako mi ukazovali prieskumy," povedal.

V centrále SaS medzitým riešia nefungujúci kávovar. Manažér Liberálneho domu posiela ľudí dať si kávu do kaviarne, ktorá je súčasťou budovy.

22:27 Centrálou Milana Ftáčnika sa ozýva známa skladba Johanna Straussa Na krásnom modrom Dunaji. Na úvod ju zahralo hudobné duo huslistu a akordeonistu.

22:25 Do Kontajneru Riviéra príde Pavol Frešo až po jedenástej hodine večer, kedy sa začne so sčítavaním hlasov. Podľa jeho asistentky je zatiaľ s rodinou.

Zatiaľ sa schádzajú na mieste členovia jeho volebného štábu i najbližší spolupracovníci z Úradu BSK. Prišiel napríklad riaditeľ úradu samosprávneho kraja Valerián Potičný či vedúci tlačového oddelenie BSK Lukáš Dobrocký.

Napriek tomu, že Frešo tu ešte nie je, do VIP priestorov, kde novinári nemajú prístup, už čašníčka niesla niekoľko pohárov s whisky. Atmosféra na mieste je neformálna.

22:23 V centrále SaS to stíchlo po tom, čo televízia TA3 zverejnila prieskum z konca októbra, podľa ktorého skončil ich kandidát na štvrtom mieste.

Ondrej Dostál sa na prieskum niekoľko sekúnd len mlčky pozeral a potom sa vrátil k rozhovoru s ostatnými.

22:19 Bratislavským županom by sa mal stať Milan Ftáčnik so ziskom 23,50 percenta. Za ním by mali nasledovať Rudolf Kusý a Pavol Frešo.

Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý realizovala už počas moratória. Zverejnila ho televízia TA3.

22:15 Aj keď chcel Martin Jakubec odísť domov, v bare hotela Devín sedí šestnásť jeho podporovateľov, ktorým sa poctivo venuje.

Skupina siedmich mladých ľudí hovorí, že ich podpora nie je recesia, ale pri konverzácii s Jakubcom len ťažko skrýva ironické poznámky.

22:08 V Centrále SaS to už vyzerá ako na klasickej volebnej noci. Prišiel Gábor Grendel, Ondrej Dostál aj Peter Osuský, ľudia sa medzi sebou rozprávajú.

22:04 Centrála Milana Ftáčnika, ktorý je podľa prieskumov favoritom na bratislavského župana, sa pomaly zapĺňa. V priestoroch Expo clubu v Inchebe je už viacero novinárov a medzi nimi sa voľne pohybuje aj samotný Ftánčik.

Ftáčnik pripúšťa, že na víťaznú atmosféru je naladený, ale voľby vníma triezvo. "Priznám sa, že som trochu nervózny a snažím sa držať pri zemi, lebo prieskumy sú jedna vec, ale reálna voľba ľudí je vec druhá," hovorí.

Výsledky budú podľa Ftáčnika závisieť od účasti. V priestoroch už sedí aj jeho manželka a prichádzajú viacerí jeho podporovatelia.

22:00 Väčšina volebných miestností sa zatvorila. Priebežné výsledky volieb budú až po 23:15 hod. Dôvodom je predĺženie hlasovania v Trenčianskom kraji.

21:39 Bezproblémový a pokojný priebeh majú sobotňajšie voľby do orgánov samosprávnych krajov aj v obci s najväčšou rozlohou v Bratislavskom samosprávnom kraji - Záhorie (vojenský obvod).

Anketa:
Kto podľa vás bude vládnuť v bratislavskej župe?
Milan Ftáčnik (nezávislý)
209
Pavol Frešo (občiansky kandidát)
86
Rudolf Kusý (nezávislý)
128
Juraj Droba (SaS, OĽaNO, NOVA, SMK, OKS a Zmena zdola)
577
Iný kandidát
263
Hlasovalo: 1263

Anketa už bola ukončená.

"O voľby do VÚC býva zvyčajne nižší záujem, aj dnes sa to aspoň do týchto chvíľ potvrdilo," uviedol vedúci správy vojenského obvodu Pavol Škrha.

Škrha pripomenul, že vo vojenskom obvode, v ktorom na ploche takmer 28-tisíc hektárov býva necelých 170 obyvateľov, je 137 oprávnených voličov.

Záhorie (vojenský obvod) patrí do 12. volebného obvodu v rámci Bratislavského samosprávneho kraja, tvorí ho spolu s mestom Malacky a obcami Studienka a Závod.

21:32 Volebnú centrálu Pavla Freša zdobia červené balóny s nápisom: "Frešo doprava zdarma. P.S. Mimo lietania :)" Rovnaké nápisy sú aj na koláčoch, ktoré sú prichystané pre hostí.

Atmosféra je zatiaľ pokojná. Nebyť kamier, fotoaparátov a počítačov odložených na stoloch, v Kontajneri Riviéra to vyzerá ako v bežnú sobotu večer, kde sa ľudia rozprávajú pri drinkoch a pochutinách. Dnešné osadenstvo však očakáva príchod Freša a prvé prognózy volebných výsledkov.

21:28 Atmosféra v centrále SaS sa trochu uvoľnila, prišli ďalší ľudia a aj Juraj Droba je veselší. "Toto je takzvaná Budajka, ručne mi ju uplietla Lucia Nicholsonová. Na hlavu si ju ale nedám," ukázal Droba novinárom čiapku, ktorá dostala meno po Jánovi Budajovi.

21:13 Doterajší župan Pavol Frešo, ktorý sa o kreslo predsedu Bratislavského samosprávneho kraja uchádza po tretí krát, má volebnú centrálu v Kontajneri Riviéra na Molecovej ulici.

Priestory vzhľadom na ich útlosť sú celkom plné, Frešo má uzavretú časť v hornej časti podniku. Zatiaľ ich zapĺňajú najmä novinári. Frešo sa zatiaľ neukázal, podľa jeho asistentky má prísť približne o pol hodinu.

21:10 Štatistický úrad bude zverejňovať priebežné výsledky až po 23:15 hod. Dôvodom je predĺženie hlasovania v Trenčianskom kraji.

20:50 V centrále kandidáta strany SaS Juraja Drobu je zatiaľ iba zopár ľudí. "Kde sú všetci," pýta sa jeden z hostí v centrále SaS. "Ešte len prídu," odpovedá organizátorka večera s lodičkami, ktoré majú presne ten istý odtieň zelenej, aký používa aj strana. Následne odchádza čašníčke vysvetliť koľko vodky má hosťom nalievať.

O chvíľu do miestnosti prišiel Juraj Droba aj Janka Šipošová, ktorá kandiduje za poslankyňu v bratislavskom kraji. V súčasnosti pomáha exmanželke bývalého poslanca Smeru Vladimíra Jánoša, obvineného z týrania.

20:25 Martin Jakubec sa pred novinármi rozrozprával o svojej kampani. Hovorí, že ak by hoci dostal aj jedno percento, bude to pre neho úspech. Od hodnotenia kampane sa postupne dostal k tomu, že týmito voľbami to nekončí, práve naopak.

"Slovensko je pripravené prijať veľké zmeny," hovorí zoširoka, preskakuje cez témy a nevie ukončiť myšlienku. Prítomnosť kamier si zjavne užíva.

20:21 V centrále strany Sloboda a Solidarita sa začala volebná noc, zatiaľ prišlo len zopár ľudí, chýbajú aj médiá. Kandidát na župana za SaS Juraj Droba sa zatiaľ s hosťami nezdržiava, išiel si oddýchnuť neďaleko miestnosti pre médiá. „Trochu ma to zmohlo,“ hovorí.

Hoci Droba nebol favoritom prieskumov, verí, že predbehne Pavla Freša aj Rudolfa Kusého a s Milanom Ftáčnikom sa pobije o post župana.

20:15 Voľby do vyšších územných celkov sú v Bratislave naďalej pokojné. Voličov pomaly pribúda, niektoré volebné okrsky odhadujú účasť na približne 20 percent. Pre TASR to uviedli hovorcovia miestnych samospráv a oslovené volebné komisie.

19:57 Martin Jakubec sedí v bratislavskom hoteli Devín, jeho topánky sa blyštia najvýraznejšie v celej miestnosti napriek tomu, že vedľa prebieha stužková slávnosť.

"Pôvodne som chcel byť doma, normálne v župane, ale nakoniec som sa rozhodol, ze urobím aspoň dačo takéto neformálne," hovorí Jakubec. O voľbách zatiaľ nerozpráva, debatuje sa najmä o aktuálnych politických otázkach.

19:52 V priestoroch Základnej školy Alexandra Dubčeka na Majerníkovej ulici na Dlhých dieloch odvolil už aj premiér Robert Fico (Smer).

19:20 Voľby do orgánov samosprávnych krajov prebiehajú na celom území Slovenska v zásade pokojne a usporiadanie, potvrdil na tlačovej besede predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány.

Niekoľko desiatok podnetov, ktoré komisia zaznamenala majú podľa Barányho miestny charakter. Nemyslí si, že by mohli ohroziť dôveryhodnosť a korektnosť volieb ako celku, zdôraznil.

Týkali sa predovšetkým porušenia volebného moratória a nedovoleného vedenia volebnej kampane, niektoré sa týkali drobných administratívnych nezrovnalostí v niektorých volebných komisiách, ktoré sa riešili prakticky okamžite, dodal.

Čo sa týka účasti, predseda štátnej volebnej komisie uviedol, že všade sú to dvojmiestne čísla a väčšinou sa nezačínajú jednotkou. Účasť nebude dramaticky vysoká ale nemyslí, že by mala klesnúť v tomto type volieb oproti minulosti.

18:24 Bratislavský kraj má čo doháňať v investíciách do školstva a vzdelávania. Myslí si to Francúz Pascal Schaller, ktorý býva v bratislavskej Devínskej Novej Vsi.

Ako rezident tejto mestskej časti má i ako cudzí štátny občan právo voliť v sobotňajších voľbách do orgánov samosprávnych krajov.

Schaller nezastáva väčšinový názor, že najväčším problémom v Bratislavskom kraji je doprava.

"Nie, keď to porovnám s Parížom, tak toto nie je taký veľký problém, skonštatoval.

"Skôr ma mrzí, že ten rozvoj kraja vidíme skôr v tom, ako vznikajú nové a nové obchodné centrá a nie v investíciách, ktoré sa v tomto kraji dávajú napríklad do rozvoja škôl," upozornil rodák zo Štrasburgu.

17:46 Volebné noci počas župných volieb nebývajú také bujaré ako napríklad pri parlamentných voľbách. Kandidáti na županov ju budú tráviť rôzne. Pavol Frešo bude volebnú noc tráviť v kontajneri, Rudolf Kusý ju vraj celú prespí. Píše redaktorka denníka SME Lucia Krbatová.

Prečítajte si tiež: Kusý ju prespí, Frešo prečká v kontajneri. Ako budú kandidáti tráviť volebnú noc Čítajte 

17:10 "Keď sa bavím s ľuďmi v mojom veku, tak mnohí ani nevedia, čo sú to územné celky, čo majú na starosti, čo riešia, aké peniaze a kam idú," hovorí 33-ročná Bratislavčanka.

Sama voliť chodí pravidelne. "Myslím si, že všetci by mali volebné právo využiť, veď niekedy ženy niekde ani volebné právo nemali," dodáva mladá žena.

Súhlasí s ňou aj 44-ročný Daniel. "Zaujíma ma to a nechcem, aby môj hlas prepadol," zdôvodnil.

V Starom Meste môže dnes hlasovať 40.876 oprávnených voličov.

17:06 "Vyššie územné celky nie sú veľmi významné a väčšina Bratislavčanov stále ani len netuší, kde má bratislavská VÚC svoje sídlo," hovorí predseda okrskovej volebnej komisie na Jelenej ulici v Bratislave a zároveň predseda strany SaS Richard Sulík.

Sulík si tiež myslí, že nízka volebná účasť súvisí aj s únavou ľudí, keďže na Slovensku je pätoro volieb.

"Máme komunálne voľby, voľby do vyšších územných celkov a voľby do Národnej rady SR. Potom sa volí prezident a do europarlamentu. Keby boli len štyri, bolo by to možno lepšie," skonštatoval Sulík, ktorý by intuitívne kraje zrušil.

17:00 Pokojný priebeh hlásia aj bratislavské Vajnory, kde môže prísť voliť v piatich okrskoch 4764 voličov, z toho 74 je prvovoličov a 193 je cudzincov.

16:58 V Rači volil aj 28-ročný Leonard. Rozhodol sa tak preto, že mu nie je budúcnosť Bratislavy a Bratislavského kraja ľahostajná.

"Samosprávny kraj má určité kompetencie a ako budú vykonávané, rozhodneme aj my, voliči. V Bratislavskom kraji je najväčší dopyt po dobrých cestách, školách, po parkovaní a lepšej doprave, bolo by dobré, ak by sa toho niekto šikovný ujal," povedal.

V Rači môže prísť voliť v 18 okrskoch 19.384 voličov, z toho 131 je prvovoličov a 488 sú cudzinci.

16:56 Voľby do VÚC majú v bratislavskej mestskej časti Rača pokojný a bezproblémový priebeh. K volebným urnám tu prichádza viac mladých ľudí, ako tomu bývalo po minulé roky.

"Tešíme sa, že aj mladí si uvedomujú, že tieto voľby sú dôležité hlavne pre nich," povedala pre Jarmila Ďuríková z Miestneho úradu v Rači. Jedna z volebných komisií v Rači nahlásila okolo 15:00, že prekročila 24,5-percentnú volebnú účasť.

15:50 Vo Vrakuni sú voľby tiež bezproblémové. V jednom z okrskov však chcel volič odvoliť len s vodičským preukazom a zdravotnou kartičkou.

"Voliť chcel len na základe vodičského preukazu, kde má svoju fotografiu a že trvalý pobyt má na zdravotnej kartičke. Toto však nie je možné. Jediným dokladom totožnosti je v tomto prípade občiansky preukaz pre obyvateľa s trvalým pobytom vo Vrakuni, alebo potom cudzinci majú svoje preukazy," povedala Xénia Domaracká z Miestneho úradu vo Vrakuni.

V bratislavskej Vrakuni odhadujú volebnú účasť zatiaľ niečo cez desať percent. V tejto bratislavskej mestskej časti sa môže v 18 okrskoch zúčastniť volieb 17.589 voličov z toho 149 je prvovoličov a 444 cudzincov.

14:58 V bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice prebiehajú voľby pokojne. „Našťastie sa nič zaujímavé nestalo,“ povedala jedna z členov volebnej komisie.

Účasť členovia odhadli na dvadsať percent, ale ešte sa podľa nich môže zvýšiť, pretože viacerí ľudia si nechali návštevu volebnej miestnosti na večer.

V Podunajských Biskupiciach môže prísť voliť v 20 okrskoch 19.632 voličov, z toho 144 prvovoličov a 65 cudzincov.

14:02 Predseda SNS Andrej Danko odvolil v Miloslavove neďaleko Senca. Od novozvolených predstaviteľov očakáva najmä riešenie situácie v doprave, školstve či v oblasti sociálnej starostlivosti.

Za jeden z najväčších problémov v kraji považuje dopravu. "Žijem v Bratislavskom kraji a viem, čo je to stáť v zápchach, viem, aké je to zúfalé, dostať sa do práce a cestovať dve hodiny," uviedol Danko. Tento problém sa podľa neho týka aj samotnej obce Miloslavov.

"Všetkých nás tu trápi jedna vec, a to dostať sa do centra čo najrýchlejšie a mať umožnené dostať sa do svojej práce čo najkomfortnejšie a netrápiť sa v autách dve hodiny, či stihneme odviezť deti do školy, alebo nie," povedal.

13:39 V Záhorskej Bystrici prichádzajú k volebným urnám aj tí, ktorí majú takúto príležitosť prvýkrát. Stredoškoláci Natália, Nina i Peter prišli voliť s presvedčením, že i v záujme mladých ľudí je vyjadriť hlasovaním svoj názor na to, kto a ako by mal viesť Bratislavský samosprávny kraj v budúcnosti.

"Možno budem vo svojej triede výnimkou, no som presvedčená, že ísť voliť je dôležité, lebo mi záleží na tom, ako bude vyzerať kraj, v ktorom žijem, povedala Natália Macašková.

Nina Jašková priznala, že v okruhu jej kamarátov je veľká vôľa zúčastniť sa na týchto voľbách.

Spolu s Natáliou sa zhodujú v tom, že problémom Bratislavského kraja je najmä stav verejnej dopravy, vrátane bratislavskej MHD ako článku integrovaného dopravného systému.

13:35 V Záhorskej Bystrici voliči prichádzajú priebežne. "Záujem určite je, volebné miestnosti nezívajú prázdnotou," povedala Božena Kubíková z Miestneho úradu mestskej časti Bratislava-Záhorská Bystrica.

V tejto časti Bratislavy môže voliť 4092 oprávnených voličov, z toho 151 prvovoličov.

13:22 Obvodná volebná komisia v bratislavskom Novom Meste v súvislosti s voľbami preverovala prvý podnet. Okrsková komisia na Mikovíniho ulici totiž nahlásila, že pred budovou niekto rozdáva bagety tým, ktorí volili jedného z kandidátov na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.

"Obvodná komisia to išla preveriť, ale keď prišli na miesto, nikoho už nenašli," uviedol pre TASR hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.

V Novom Meste môže hlasovať 36.578 oprávnených voličov.

12:49 V Modre je priebeh volieb zatiaľ pokojný, doterajšiu účasť neodhadujú vysokú. "Ak sa ľudia ešte zmobilizujú, ak im to ešte slnečné počasie dovolí, uvidíme, ale ťažko zatiaľ predpokladať," povedala Eva Horváthová z Mestského úradu v Modre.

12:48 Mesto Pezinok nemá hlásené problémy, ľudia tu chodia voliť priebežne v niektorých okrskoch odhadujú vyššiu účasť, inde naopak nižšiu

. "Zatiaľ nemáme nič nahlásené, voľby prebiehajú bez komplikácií," povedal Peter Vlasák z Mestského úradu v Pezinku.

12:47 Priebeh volieb je naďalej pokojný, problémy nie sú hlásené.

Niektorí voliči si vo volebných komisiách overujú informácie, napríklad, kde majú ísť voliť.

Oslovené samosprávy odhadujú zatiaľ nie príliš vysokú volebnú účasť, približne rovnakú ako v minulých voľbách do VÚC.

12:20 Volebná účasť v Záhorskej Bystrici je zatiaľ dobrá a atmosféra pokojná. Predseda okrskovej volebnej komisie Pavel Juhás hovorí, že priebeh volieb je celkom slušný a uvidia, ako to bude s pribúdajúcimi hodinami vyzerať.

Dodal, že vekové zloženie voličov je stredný až vyšší vek, mladí chodia pomenej.

11:58 O voľbách ľudia hovoria aj na Trhovisku Miletičova v hlavnom meste. Predavač živých kvetov a papriky, 72-ročný Juraj z obce Tomášov v Seneckom okrese, ráno pri pohľade na návštevníkov trhu skonštatoval, že okrem nákupu by dnes občania mali aj voliť.

V kraji by podľa neho bolo treba vylepšiť všetko. Ak by však mal byť konkrétny, v prvom rade by chcel, aby vylepšili zdravotníctvo.

Sobotné predpoludnie trávil medzi stánkami s ovocím i zeleninou aj 32-ročný Bratislavčan Štefan. Po otázke, či voliť alebo nevoliť bez váhania odpovedal, že ľudia by mali ísť dnes voliť a on je už aj rozhodnutý, komu dá svoj hlas.

"V kraji chýbajú zariadenia pre seniorov, pretože veľa ľudí čaká na umiestnenie do zariadenia a doba čakania je dlhá," reagoval.

11:42 Voliť sa rozhodol aj Petržalčan Ladislav (28). A to obzvlášť preto, lebo krajské voľby sú
tento rok jednokolové, čo podľa neho znamená, že nie je možnosť napraviť svoju voľbu. Práve to považuje za dôvod, aby ľudia voliť prišli a aby bolo zastúpených čo najviac voličov.

V Petržalke môže dnes hlasovať 99.078 oprávnených voličov.

11:37 Na Základnej škole Ostredková v Ružinove je pred obedom situácia pokojná. Voliči sa postupne striedajú vo volebných miestnostiach. Členovia komisie tvrdia,že účasť zatiaľ nie je vysoká. Odvolené majú doteraz podľa nich najmä dôchodcovia a rodiny s deťmi.

Mamičke s dieťaťom chcela kandidátov zakrúžkovať pre obsadené miesta za plentami na chodbe mimo volebnej miestnosti. Komisia jej to však neumožnila a radšej jej dieťa postrážila, kým hlasovacie lístky vyplnila.

11:35 O občianskej povinnosti voliť hovorí aj ďalší klient zariadenia, 88-ročný Anton. "Keď neprídu voliť, mám pre nich veľký odkaz potom nech nečakajú zmenu," odkázal mladým voličom.

Súhlasí s ním aj 81-ročná Hilda. "Pôjdem voliť. Treba, však je to moja povinnosť, nie je to tak? Niečo iné by bolo, keby som nemohla chodiť, ale teraz, prečo by som nešla?" skonštatovala.

11:33 Právo voliť si nenechal vziať ani 96-ročný Dominik, jeden z najstarších obyvateľov Domu tretieho veku na Poloreckého ulici v bratislavskej Petržalke. Ako hovorí, treba ísť voliť, aby bolo lepšie a aby volení predstavitelia plnili svoje sľuby.

11:23 Kandidát na predsedu Bratislavského kraja Rudolf Kusý prišiel tiež spolu so svojimi deťmi a odvolil v bratislavskom Novom Meste.

10:37 Predseda Bratislavského kraja a kandidát na post predsedu v nasledujúcom období Pavol Frešo prišiel odvoliť v spoločnosti svojich detí.

10:26 Video z volebnej účasti zverejnil Droba aj na svojej facebookovej stránke.

10:23 Na základnej škole na Mierovej ulici v Bratislave je to o poznanie živšie, pretože sú tu celkovo štyri volebne okrsky. V okrsku č. 40 je výrazne vydýchaný vzduch.

Kandidát na župana Juraj Droba prišiel voliť so synom. "No čo, nehanbi sa," povzbudzoval ho Droba. Počas hlasovania stihol vybaviť aj telefonát. "To bol jeden známy, chcel sa pochváliť, že už volil," dodal.

10:14 Špecifikom, ktoré voľby v Stupave sprevádza, je i petícia proti hazardu v meste. Podpisy za zákaz, resp. reguláciu hazardných hier, zbierajú aktivisti pred budovami, v ktorých sa nachádzajú volebné miestnosti.

10:13 Medzi Stupavčanmi, ktorí prišli voliť, bol aj Marek Peš, ktorý využil možnosť volebného práva cudzinca s trvalým bydliskom v obci.

"U mňa je to štandard, je to slobodný názor, ktorý môžem vyjadriť," ozrejmil svoju motiváciu hlasovať. V kraji ho trápi najmä doprava, samosprávny kraj má však podľa neho do budúcnosti aj ďalšiu vážnu úlohu.

10:12 Po prvých troch hodinách sobotných volieb do orgánov samosprávnych krajov môžu predstavitelia okrskových komisií v Stupave pri Bratislave hovoriť o značnom záujme voličov.

"Voliči chodia stále, stáva sa, že musia chvíľku počkať, aby sa uvoľnilo miesto za plentou," informovala Zuzana Lovíšková z Mestského úradu v Stupave.

9:38 Jeden z favoritov na župana Milan Ftáčnik (nezávislý) odvolil o pol desiatej ráno na Základnej škole Matky Alexie v bratislavskom Starom meste. "Dôležitá bude čo najvyššia účasť. Pred štyrmi rokmi bolo voliť len 21 percent ľudí,"povedal po odovzdaní hlasu. Na dnes nemá žiadne plány, po mesiacoch predvolebnej kampane sa chce venovať manželke.

Na základnej škole je zatiaľ komorná atmosféra, voliť chodia najmä starší voliči.

9:13 Volebné miestnosti sa otvorili načas a bez problémov aj v Rači, ktorá mala taktiež problém s obsadením volebných komisií členmi. "Máme všade len päť členov v komisiách," spresnila Jarmila Ďuríkováz Miestneho úradu v Rači.

Vrakuňa, Podunajské Biskupice i Vajnory od spustenia volieb zatiaľ ťažkosti neznamenali, ľudia tu pomaly prichádzajú k volebným urnám.

9:12 Voľby sa začali podľa plánu aj v bratislavskej Dúbravke. "Všetky volebné miestnosti sa otvorili načas, prichádzajú voliči," referoval Jozef Královič z organizačného oddelenie Miestneho úradu
mestskej časti Bratislava-Dúbravka.

Bez rušivých vplyvov začali voľby i v 30 volebných okrskoch v Karlovej Vsi, taktiež i v Záhorskej
Bystrici, kde možno voliť v rámci štyroch volebných okrskov. "Voličov zatiaľ máme málo, prichádzajú sporadicky," priznala Božená Kubíková z Miestneho úradu v Záhorskej Bystrici.

9.09 Bratislava hlási zatiaľ bezproblémový priebeh volieb, ľudia pomaly prichádzajú k volebným urnám. Do poslednej chvíle však mali viaceré mestské časti problém s obsadením volebných komisií členmi.

9:04 Otázky ľudí ohľadom prebiehajúcich krajských volieb zodpovie infolinka ministerstva vnútra aj Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Celý volebný deň môžu volať na čísla 02/48592312, 02/48592313, 02/48592020 a 02/48592021. Linky sú určené pre voličov, využiť ich môžu, ak si nevedia rady alebo ak chcú nahlásiť podnet.

8.13 V Novom Meste môže hlasovať 36.578 oprávnených voličov. V Bratislave môže svoje volebné právo uplatniť celkovo 402.773 voličov.

Bratislava je rozdelená do 11 volebných obvodov a 403 volebných okrskov.

7.50 Jeden z prvých hlasov odovzdal aj Vladimír Volf. Na voľby si vlastne odskočil z práce. "Pracujem ako pekár a po prvom rozvoze pečiva som využil čas a prišiel som voliť," povedal pre TASR. Ako dodal, zúčastňuje sa každých volieb.

"Je to moje právo, ktoré chcem využiť, a verím, že to môže pomôcť, aby sa veci vyvíjali tak, ako chceme," uviedol. Za najväčší problém, s ktorým zápasí Bratislavský kraj, považuje prerozdelenie podielových daní.

Pani Marta si myslí, že kraj má viacero problémov, ktorých riešenie si vyžaduje dlhší čas.

"Či sú to škôlky, starostlivosť o seniorov, alebo zdravotníctvo. Majú čo robiť," uviedla smerom k novozvoleným zástupcom v orgánoch BSK.

7:47 V najvyššie položených volebných miestnostiach v Bratislave, v priestoroch Základnej školy Jeséniova na bratislavskej Kolibe, privítali prvých voličov hneď po začiatku volieb o 7:00. Okrem voľby nového predsedu Bratislavského samosprávneho kraja tu voliči spolurozhodujú aj o mandátoch pre troch poslancov, ktorí budú v krajskom parlamente zastupovať mestskú časť Bratislava-Nové Mesto.

7:44 Najväčším problémom je pre bratislavskú župu doprava. Od Senca cez Pezinok až po Malacky. Cesty sa za posledných tridsať rokov takmer nezmenili. Štvrťhodinová cesta do práce trvá ľuďom aj vyše hodiny.

Prečítajte si tiež: V bratislavskej župe trápi ľudí najviac doprava Čítajte 

7:30 Prvýkrát je voľba predsedov krajov jednokolová, doteraz sa volili v dvoch kolách.

Za predsedu bude zvolený kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov. Tentoraz nebudú krajskí predsedovia a poslanci zvolení na štyri roky ako doteraz, ale na päť.

7:26 Na hlasovanie treba platný občiansky preukaz alebo doklad o pobyte. Voliť sa dá iba v mieste trvalého bydliska.

7:10 O post predsedu Bratislavského kraja sa uchádza 17 kandidátov, z toho jedna žena. Voliči si tiež môžu vyberať 50 poslancov z 356 uchádzačov.

7:00 Volebné miestnosti sú oficiálne otvorené, voliči si kandidátov budú vyberať do 22:00.

00:00 Podľa posledného prieskumu viedol niekdajší primátor Milan Ftáčnik, ktorý kandiduje ako nezávislý. Pred súčasným županom Pavlom Frešom mal náskok šesť percent.

20:00 V Bratislavskom samosprávnom kraji otvoria volebné miestnosti v sobotu o 7:00, sledujte priebežné dianie spolu s nami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 6. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 7. Dodajte vašej pokožke šťavu
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 13 055
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 3 536
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 076
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 845
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 800
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 458
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 112
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 2. Metropolitný inštitút Bratislavy: Umenie vo verejnom priestore by nemali nahrádzať vyprázdnené atrakcie
 3. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu
 4. Michal Feik: Zmena klímy v mestách. Výsledky prieskumu obyvateľov
 5. Martin Gajdoš: Prečo sa o trhovisko na Žilinskej oplatí bojovať?
 6. Róbert Thomas: Budíček! Vstávajte, prišli smetiari
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 7 924
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 7 332
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 4 054
 4. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 3 848
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 466
 6. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 130
 7. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 2 638
 8. Simona Kyselicová: Ako sa najhorší rok v mojom živote stal najlepším učiteľom. 2022, dámy a páni! 2 375
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary a Neil Armstrong na výlete na severný pól
 2. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 6. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
SkryťZatvoriť reklamu