BRATISLAVA. Iba dva slovenské tímy vyhrali najvyššiu európsku klubovú súťaž – premiérovo volejbalisti Červenej hviezdy Bratislava v roku 1979 (v rokoch 1999 a 2000 to dokázali ešte basketbalistky Ružomberka).
Celé obdobie strmého vzostupu „červenky“ na kontinentálny vrchol bol kapitánom tímu bratislavský rodák Štefan Pipa. Za jeden z kľúčových momentov považoval príchod trénera Pavla Schenka z Brna.

Po mníchovskej olympiáde prišiel v roku 1972 posilniť tím na smečiarskom poste. Hneď v prvom zápase sa však zranil. Takmer okamžite sa stal trénerom.
„Dodnes si pamätám, ako sme s Pavčom naháňali kondičku, ako nám rozprával, koľkokrát musíme ešte vyskočiť, aby sme mohli hrať extraligu. Stále nás presviedčal, že sme dobrí,“ hovoril Pipa. Klub bol v tom čase iba v druhej lige.
Rýchly vzostup
Do najvyššej československej súťaže postúpili Bratislavčania v roku 1974. O štyri roky neskôr ju vyhrali. A o ďalších päť zvíťazili v Európskom pohári majstrov (EPM).
Pavel Schenk
- Narodil sa 27. júna 1941 v Borotíně (okres Blansko).
- Kluby ako hráč: 1959 - 1960 Spartak Brno ZJŠ (dnes Zbrojovka Brno), 1961 - 1962 Dukla Kolín, 1963 - 1972 Zbrojovka, 1972 ČH Bratislava.
- Trénerská kariéra: 1972 - 1990 ČH Bratislava, 1991 - 1999 postupne Púchov, Nitra, Inter.
- Najväčšie úspechy: Deväťkrát majster ČSSR (šesťkrát ako hráč, trikrát ako tréner), striebro na OH v Tokiu 1964, bronz na OH v Mexiku 1968. Striebro na MS 1962, zlato na MS 1966. EPM vyhral ako hráč Zbrojovky v roku 1968, ako tréner ČH Bratislava 1979.
O dva roky neskôr vyhrali aj druhú najvyššiu európsku klubovú súťaž Pohár víťazov pohárov.
Z hráčskej posily sa tak stala ihneď trénerská hviezda. Schenk previedol kolektív mladíkov i veľkých mien (Halanda, Sirvoň, Tokár, Repák, Cifra, Novotný) celým úspešným obdobím.
Pavčo, nik z hráčov inak Schenka neosloví, mal dar urobiť z vynikajúcich jednotlivcov kolektív, hoci s mnohými zverencami bol spoluhráč. Dokázal skĺbiť kamarátstvo mimo palubovky s rešpektom na nej.
František Schenk, Pavlov otec, bol akademickým sochárom. K športu syna priviedol práve on. Skúšal stolný tenis, gymnastiku, predovšetkým však chodil s otcom do telocvične, kde si partia umelcov zahrala volejbal.
Postupne vyrástol takmer k dvom metrom. Dorastenecké súťaže prakticky vynechal. Ihneď ho bral tréner Spartaka Brno ZJŠ (neskôr Zbrojovka). Tam sa stretol s trénerským guru československého volejbalu Karlom Lázničkom.
Z olympiády má striebro a bronz
Schenk štartoval na troch olympiádach ako hráč, na jednej (v Moskve 1980) bol trénerom. Má striebro z Tokia 1964 a bronz z Mexika 1968.

Na majstrovstvách sveta v Prahe získal zlato. Za reprezentáciu odohral takmer štyristo zápasov.
Športovci, okrem futbalistov a hokejistov, boli vtedy riadnymi zamestnancami. Samozrejme, počas bežnej domácej súťaže.