BRATISLAVA. Sto stánkov s cigánskou pečienkou, medovinou či malými darčekmi. Hlavné mesto sa už od polovice júla pripravuje na vianočné trhy. Začnú sa 24. novembra a skončia dva dni pred Štedrým dňom – 22. decembra.
„Na tohtoročných vianočných trhoch sa okrem obľúbených stánkov s občerstvením objavia aj stánky s lahôdkami na domov, s vianočnými darčekmi a pre charitu,“ informovala Veronika Šafáriková z magistrátu hlavného mesta.
S prípravami začalo mesto ešte v lete – vyhlásením výberového konania na prenájom vianočných stánkov na Hlavnom a Františkánskom námestí. Záujemcovia sa museli prihlásiť do polovice septembra.
„Svoje ponuky posielali na druh stánku s vlastnou záväznou ponukou s výškou nájomného za celé obdobie, ako aj druh predávaného sortimentu a ďalšie náležitosti,“ spresnila Šafáriková.

Minimálna cena za prenájom stánku s občerstvením na Hlavnom námestí je od tritisíc do 10-tisíc eur na celé trhy. Prenájom stánkov, kde sa budú predávať lahôdky na domov alebo drobné darčeky, je od 750 eur. „Počas minuloročných vianočných trhov bolo uzatvorených 116 nájomných zmlúv, príjmy tvorili 700-tisíc eur,“ dodala Šafáriková.
Vianočný stromček na Hlavnom námestí by mal byť osadený v týchto dňoch. Rozsvecuje sa tradične pri otváraní trhov. „Čo sa týka stánkov na Vianočných trhoch 2017, tie sa začnú stavať 7. až 8. novembra 2017,“ informovali z magistrátu. Náklady na vianočnú výzdobu, teda osvetlenie bratislavských ulíc, by mali vyjsť do stotisíc eur.
Stánky na Hviezdoslavovom námestí má pod palcom Staré Mesto. Vlastné menšie trhy a podujatia počas adventu organizujú aj jednotlivé mestské časti.
Trhy na Vianoce má Bratislava 24 rokov
Vianočné trhy na Slovensku nemajú stáročnú tradíciu. Podobne ako zvyk zdobiť vianočný stromček majú pôvod v Nemecku.
Príležitosť na stretnutie s priateľmi mali Bratislavčania v predvianočnej atmosfére prvý raz pred 24 rokmi. Mesto pripravilo prvé trhy v roku 1993.
Tradíciu „odkukalo“ od nemeckých miest, kde sa vianočné trhy organizovali už stáročia – od 13. či 14. storočia. Nebola to však spoločenská príležitosť, kde sa stretli priatelia a známi, pripili si vareným vínom a zjedli namastenú lokšu či cigánsku pečienku.
V Nemecku a Rakúsku slúžili vianočné trhy na zásobenie sa potravinami a teplým oblečením.
Podľa wikipédie sa tradičné viedenské vianočné trhy konali prvýkrát v roku 1294, v Nemecku patria medzi najstaršie trhy mníchovské a drážďanské.
V Bratislave sa trhy konajú na mieste, kde od 14. storočia fungovalo centrálne trhovisko – na Hlavnom námestí. Privilégiá mesta umožňovali organizovať trh raz do týždňa – v stredu. Okrem toho sa tu konávali výročné trhy.
Trhy sa v 19. storočí podľa historika Štefana Hočíka presunuli za mestské opevnenie – čiže na dnešné námestie SNP a na Hlavnom námestí bol vybudovaný park. „Trhovisko“ v novej podobe sa sem vrátilo až pred 24 rokmi, keď začal magistrát s organizáciou vianočných trhov.
Vianočný stromček radnica umiestnila tam, kde v stredoveku stávala podľa Holčíka šibenica a neskôr stĺp hanby.