BRATISLAVA. Bratislava bude môcť zefektívniť odpadové hospodárstvo vybudovaním podzemných kontajnerov. Rozhodla o tom Mestská rada hlavného mesta Bratislava, ktorá tento týždeň schválila návrh mestských poslancov Martina Kuruca a Martina Borguľu.
Ako agentúru SITA informovala Jana Demková z Klubu pre Bratislavu, návrh uznesenia bude predložený aj na najbližšie zasadnutie mestského zastupiteľstva.
Podľa poslancov je zámerom docieliť, aby na území hlavného mesta boli vybudované moderné, funkčné a estetické kontajnerové stojiská. „Je to jeden z dôležitých predpokladov na zvýšenie celkovej úrovne čistoty a poriadku a posunutie Bratislavy smerom k modernému európskemu mestu,“ povedal mestský poslanec a starosta Vrakune Martin Kuruc.
Dokumentácia a dotácia
Návrh poslancov odporúča schváliť vypracovanie projektovej dokumentácie pre vybudovanie kontajnerov v spolupráci s mestskou spoločnosťou OLO a jednotlivými mestskými časťami. Mestské zastupiteľstvo by tiež malo odsúhlasiť nenávratnú finančnú dotáciu z rozpočtu mesta vo výške 50 percent pre tie mestské časti, ktoré o nové kontajnerové stojiská prejavia záujem.
Návrh zároveň žiada primátora, aby vyčlenil finančné prostriedky z mestského rozpočtu na 25 až 30 stojísk a zároveň pripravil žiadosť o dotáciu z eurofondov. „Bratislavčania sú s čistotou nespokojní, neustále nás upozorňujú na neporiadok a šíriaci sa zápach v okolí kontajnerov.
Polopodzemné a podzemné kontajnery tieto problémy elegantne riešia a majú zároveň aj ďalšie výhody - úspora nákladov na prepravu, ušetrenie priestoru na povrchu, kde namiesto kontajnerov môže byť napríklad parkovisko, zníženie nákladov na odvoz odpadu či možnosť automatického hlásenia naplnenia kontajnera,“ povedal poslanec Martin Borguľa.
Porovnanie s inými
Poslanci pripomenuli, že na Slovensku už toto riešenie zavádzajú mestá Nitra, Liptovský Mikuláš, Trnava, Trenčín a spoločnosť OLO v rámci pilotného projektu vybudovala prvé štyri polopodzemné kontajnery už aj v Bratislave, po jednom v mestskej časti Staré Mesto, Vrakuňa, Ružinov a Petržalka.
„Ak môžu polopodzemné a podzemné kontajnery zavádzať iné slovenské mestá, ktoré hospodária s menším rozpočtom ako hlavné mesto, je najvyšší čas, aby tak urobila aj Bratislava,“ povedal Martin Kuruc, podľa ktorého je to projekt, ktorý rieši skutočné problémy obyvateľov Bratislavy a jeho uvedenie do života prinesie reálny posun v oblasti zvýšenia čistoty a poriadku v meste.