SME

Bratislava sa pripravuje na sviatky zosnulých, v meste posilnia spoje

Bratislavské cintoríny by mohlo navštíviť približne 300-tisíc ľudí.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Počas "Dušičiek" by bratislavské cintoríny malo navštíviť približne 300-tisíc ľudí. Odhadol to primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, ktorý na piatkovom tlačovom brífingu spolu s riaditeľmi mestských organizácií informoval o pripravenosti hlavného mesta na blížiace sa sviatky venované pamiatke zosnulých.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Som presvedčený, že na 18 cintorínoch v správe mesta nájdu návštevníci opäť dôstojnejšie a komfortnejšie prostredie," uviedol Nesrovnal, poukazujúc na kontinuálne zvyšujúce sa investície hlavného mesta do údržby a obnovy cintorínov.

SkryťVypnúť reklamu

"Medziročný nárast bol pol milióna eur," upozornil Nesrovnal, pričom spomenul, že tieto investície umožnili napríklad postaviť nový Dom smútku v ružinovskom Prievoze, opravu tretiny komunikácií v cintoríne v Slávičom údolí či prostriedky do rekonštrukcie chodníka i osvetlenia v areáli Krematória.

"Na cintorínoch bude k dispozícii 25 nových vodných fontánok, 50 nových lavičiek. Vo Vrakuni, v bratislavskom krematóriu i v Slávičom údolí uľahčia starším a imobilným prístup ku hrobom elektromobily," dodal primátor.

Údržba cintorínov

Riaditeľ organizácie Marianum - Pohrebníctva mesta Bratislavy Radoslav Vavruš doplnil, že na cintorínoch vykonali orez stromov, chodníky očistili od hliny či lístia.

Marianum rozmiestni po cintorínoch 85 vlastných kontajnerov a tiež ďalšie, ktoré prenajali.

SkryťVypnúť reklamu

"Odvoz kontajnerov sa bude realizovať na veľkých cintorínoch od 04.00 h do 09.00 h, na menších cintorínoch priebežne i počas dňa," ozrejmil Vavruš.

Upozornil i na zvýšené riziko požiarov, návštevníkov preto pri zapaľovaní sviečok a kahancov požiadal o maximálnu opatrnosť. Situáciu budú podľa jeho slov monitorovať aj protipožiarne hliadky.

Posilnia spoje

Predstavitelia mesta i mestských organizácií vyzvali návštevníkov, aby v čo najväčšej miere využívali na prepravu na cintoríny prostriedky mestskej hromadnej dopravy (MHD), ktorá bude počas víkendu (28.-29.10.) i stredy (1.11.) posilnená.

"Jednak pridaním zvláštnych liniek, zhusťovaním intervalu medzi spojmi i väčšími vozidlami na konkrétnych linkách," spresnil generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava (DPB) Milan Urban.

SkryťVypnúť reklamu

Zvláštne linky X38 a X71 budú premávať z Hlavnej stanice v 20- minútových intervaloch, X38 ku krematóriu, X71 k cintorínu vo Vrakuni.

Zvýšený interval spojov sa týka linky č.39, ktorú môžu využiť návštevníci Martinského cintorínu i cintorínu v Slávičom údolí a taktiež i linky 80, ktorá dopraví cestujúcich k cintorínu v Petržalke.

Na linke č. 37 i linke č. 50 budú jazdiť veľkokapacitné vozidlá. Podrobné informácie sú na webe DPB.

Pripravenosť za bratislavskú mestskú políciu (MsP) deklaroval jej náčelník Ivan Lechner. Od 25. októbra platí zvýšený dohľad v okolí cintorínov, v službe bude 140 príslušníkov MsP," uviedol.

"Primárnou úlohou je ochrana verejného poriadku, majetku a zdravia osôb, podľa potreby budeme v súčinnosti so štátnou políciou do koordinácie dopravy v okolí cintorínov," uviedol. Bratislavské cintoríny budú do 8. novembra otvorené od 07.00 do 20.00 h.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 377
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 528
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 313
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 358
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 963
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 519
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 081
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu