V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok o svojom vzťahu k mestu.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
„Pre mňa je Bratislava domov, mesto plné možností a moja sloboda, ktorú som tu nadobudla.

Od prvej chvíle ako som sem ako devätnásťročná prišla, som sa do Bratislavy zamilovala.
A milujem ju doteraz. Stále nachádzam miesta, ktoré som ešte nevidela, a baví ma, že je malá, ale spĺňa moje predstavy o veľkomeste.“
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?
„To, že mesto v lete žije, na každom rohu sú kaviarničky, dá sa tu jazdiť na bicykli, sadnúť si do parku a prečítať si knihu, vedľa si odskočiť na obed a večer skočiť do divadla.
Jednoducho to, že všetko je tu blízko.“
3. A čo, naopak, z duše nenávidíte?
„Nenávidím šoférovanie a parkovanie v Bratislave. Keď sa mi niekde podarí nájsť parkovacie miesto na prvý pokus, mám chuť buchnúť šampanské a osláviť to.
Je to totiž priam výnimočná udalosť.“

4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde sú v Bratislave tie vaše?
„Mám rada Slavín, výhľad z Koliby na nočnú Bratislavu, Medickú záhradu či Kukorelliho park.
Milovala som tiež sedávať pred svojou prvou vysokou školou na Gondovej, kde sme pili kávu, opakovali si učivo a hľadeli na Dunaj.“
5. Ako vnímate celomestskú parkovaciu politiku, ktorá dáva mestským častiam možnosť, aby si nastavili pravidlá samy, a uprednostňuje domácich pred mimobratislavskými?
„Nerozmýšľam nad tým. Keď sa proste prijme nejaké rozhodnutie, zrejme ho budem musieť rešpektovať.“
6. Dávna Pozsony bola multikultúrna. Až do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Dnes sa však mnohí obávajú a nechcú medzi seba pustiť iné národnosti. Je v Bratislave miesto pre migrantov a viete si tu napríklad predstaviť mešitu?
„Som človek otvorený a rešpektujem inakosť. Myslím si, že keď sa na jednom mieste stretne viac národností a kultúr, môže z toho vzniknúť zaujímavá zmes, v rámci ktorej sa môžu ľudia navzájom učiť a inšpirovať.“

7. Okrem cudzincov tu býva mnoho národniarov z rôznych kútov Slovenska. Tí však všeobecne na Bratislavčanov nadávajú a nevraživosť funguje aj z druhej strany. V čom tkvie problém?
„Myslím si, že to nie je o tom, či je niekto Bratislavčan, alebo nie, ale skôr o tom, akých ľudí stretnete. Ja nevraživosť voči iným necítim a ani som ju tu nepocítila iba pre to, že nie som rodená Bratislavčanka. Asi som mala šťastie.“
8. Potrebuje Bratislava metro? Prečo?
„Azda každý, kto žije v Karlovke, Dúbravke, vo Vajnoroch, v Petržalke či Rači by ocenil metro, ktoré by aj zmenšilo zápchy.“
9. Ktorému zaniknutému miestu v meste by ste znovu prinavrátili život a prečo?
„Škoda pôvodnej Cvernovky. Mrzí ma tiež zánik všetkých starých budov, ktoré zrútia pre výstavbu nových bytov a biznis centier.“
10. Povedzme, že máte k dispozícii stotisíc eur na to, aby ste v meste niečo zmenili. Do čoho by ste ich investovali?
„Skultivovala by som Kollárovo námestie a Námestie slobody. Do poriadku treba dať aj hlavnú stanicu, na to je však stotisíc málo. “