V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok o svojom vzťahu k mestu.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
"V roku 1961 som pricestoval do Bratislavy a ubytoval sa v internáte Horský park. Odvtedy sa prehlbuje môj vzťah k Bratislave, ktorá sa mi stala domovom.

Bratislava má výborné geografické a topografické podmienky na rozvoj dobrého mesta. Len jej chýba dobrý plán. Pred vyše sto rokmi vypracoval vtedy veľký architekt Otto Wagner plán miliónovej Viedne.
Teraz po tých sto rokoch sa splnil jeho sen, Viedeň je mestom s najlepšími podmienkami na život.
Takže nás čaká sto rokov kultivovania mesta. Aj Budapešť potrebovala toľko času na svoj rast."
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?
"Mám rád jeho geopolitickú polohu na hraniciach etník a štátov. Je z nej blízko do Viedne, Benátok či Abázie a kultúrnej Európy. Nemám ďaleko do mojich rodných vinorodých krajov.
Mám rád dynamickú zvlnenú krajinu, ktorá sa mení počas roka, kde všetko kvitne a kde sa rodia lákavé dary prírody. Vážim si bohatú históriu Bratislavy a najmä to, že vždy bola v priamom kontakte s antickou a európskou kultúrou."
3. A čo naopak z duše nenávidíte?
"Ako architekt som alergický na to, čo architekti dali do rúk boľševickej propagande, uniformované paneláky.
Zničili obraz krajiny na celom Slovensku. Dokonca naša prvá generácia urbanistov z roku 1952 ich osadila pod bratislavské hradné bralo.

Tam sa začala likvidácia tejto pre mesto signifikantnej štvrte. Nemám rád EAST END mesta a aj zbastardenú Petržalku, kde by malo stáť zelené mesto pri kanáloch a lagúnach."
4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde sú v Bratislave tie vaše?
"Sú to nadhľadové polohy, kde sa dá snívať a meditovať. Bývam nad mestom a píšem knihy o vilách nad hradom. Bratislava vznikla na hradnom brale nad brodom cez Dunaj. Odtiaľ je nádherný pohľad do Panónie.
Na hrade Devín si predstavujem Přemysla Otakara II., ako uteká z bitky na Moravskom poli. Z Murmanskej výšiny sa dali pozorovať rímske légie v Carnuntume a Markomanské kniežatá vtedy strážili brod cez Dunaj pod Hradom."