BRATISLAVA. Byt kupujeme alebo predávame dva- až trikrát za život. Výber správnej realitky je preto základom úspechu. Zákony sa totiž menia a urobiť fatálnu chybu nie je problém.
Nestačí len nájsť parádny byt či vhodného kupca. Celá transakcia predaja alebo kúpy nehnuteľnosti pozostáva zo série krokov, ktoré za vás môže urobiť realitná kancelária. Ako však vybrať tú správnu?
Ak je pri hľadaní vhodného bytu najdôležitejším parametrom lokalita, v ktorej sa nachádza, pri výbere realitky sú to referencie. Pýtajte sa na skúsenosti ľudí s danou firmou, overte si, akú povesť má na trhu. Veľa napovie, v akých priestoroch spoločnosť sídli, kde a ako inzeruje.
Pýtajte sa, overujte
Podobne si treba preklepnúť samotného makléra. „Pri prvom kontakte s maklérom treba byť náročný. Pokojne sa ho opýtajte, ako dlho pôsobí na trhu, koľko podobných nehnuteľností v danej lokalite predal, čo si myslí o vývoji ceny alebo či je poistený,“ radí člen predsedníctva Národnej asociácie realitných kancelárií (NARKS) Mário Glos.

Pomôckou môže byť aj licencia NARKS, ktorú doteraz získalo viac ako 550 maklérov a 120 realitných kancelárií, z ktorých viac ako 50 pôsobí v Bratislave. Ich zoznam je na webovom sídle asociácie. Maklérov a firmy zaväzuje dodržiavať etický kódex, určuje štandardy ich práce a poisťuje ich činnosť.
Počet obchodov, ktoré sprostredkuje realitná kancelária podľa analytika portálu Nehnuteľnosti.sk Martina Lazíka dlhodobo rastie. „Seriózna realitná kancelária eliminuje riziká, ktoré striehnu na neskúsených predávajúcich,“ dodal.
Maklér pomôže s cenou
Kvalitný maklér by vás mal vedieť usmerniť pri stanovovaní výšky ceny. „Veľmi častou chybou predávajúcich je napríklad nadhodnotenie kúpnej ceny, ktorá ho na začiatku predaja neguje,“ spomenul Glos.
Skúsenosti realitného špecialistu môžu podľa neho zvlášť pomôcť pri kúpe pozemku. „Tu je veľmi veľa skrytých nástrah. Pozemok môže napríklad susediť so zástavbou rodinných domov a napriek tomu tam výstavba nemusí byť umožnená,“ doplnil.
Neštandardné postupy vycítite. V žiadnom prípade nesmie realitka pýtať províziu za sprostredkovanie obchodu vopred. Ak firma nedodržiava termíny, prípadne navrhuje neštandardné postupy – napríklad platbu mimo zmluvy, treba od nej dať ruky preč.
V poriadku nie je ani rýchle podpisovanie zmlúv bez možnosti oboznámenia sa s ich obsahom. „Ak má byť maklér úspešný pri predaji vašej nehnuteľnosti, musí byť o nej presvedčený a musí sa pre ňu nadchnúť,“ zdôraznil Glos.
Radšej exkluzívne
Realitní makléri radia, keď sa už rozhodnete predať byt prostredníctvom realitky, oslovte len jednu a podpíšte s ňou exkluzívnu zmluvu. „Pre makléra sú exkluzívne ponuky prioritou. Aj preto sa exkluzívne ponuky predávajú rýchlejšie alebo za vyššiu cenu ako neexkluzívne,“ dodal člen vedenia NARKS.

Pri samopredaji nehnuteľnosti sa stáva, že fotografie a údaje z inzerátu si bez oslovenia predávajúceho „osvojí“ niektorá kancelária. „Toto nie je férové ani etické konanie. Súkromnému predajcovi by som navrhol obrátiť sa na Štátnu obchodnú inšpekciu, odvolávajúc sa na zákon o ochrane spotrebiteľa a zákon o ochrane osobných údajov,“ radí Glos.
Čo urobia za vás?
Úlohou realitného agenta nie je len zavesiť inzerát na internet a nájsť vhodného záujemcu. Jeho veľká chvíľa prichádza práve vtedy, keď sa predávajúci dohodne s kupujúcim. Práve tu vás môže odbremeniť od náročnej administratívy. Začína sa zložením rezervačnej zálohy a spísaním zmluvy o budúcej zmluve.
„Následne realitná kancelária zabezpečuje prípravu kompletnej zmluvnej dokumentácie, je súčinná so znalcom alebo s bankou. Po odsúhlasení zmluvnej dokumentácie zabezpečí všetky povinné prílohy k návrhu na vklad do katastra nehnuteľností,“ spresnil Glos.
Realitka bude pri vás pri podpise zmluvy a úradnom overení podpisu a podá za vás návrh na vklad do katastra.
Tým sa však podľa Glosa práca realitky nekončí. Mala by dosledovať procesy na katastri nehnuteľností, niektoré agentúry zabezpečia aj prehlásenie energií. „Vo finále je odovzdanie nehnuteľnosti, spísanie meračov a pri bytoch prepis u správcu bytového domu.“
Poplatky pri kúpe bytu, ktorým sa nevyhnete
Poplatok na katastri – návrh na vklad záložného práva stojí 66 eur, ďalších 66 eur stojí návrh na vklad kúpnej zmluvy. Vklad cez internet stojí 51 eur. Jeden z týchto poplatkov platí zvyčajne realitná kancelária.
Ohodnotenie nehnuteľnosti – cena za znalecký posudok sa pohybuje od sto do 350 eur. Najlacnejšie sú posudky za byty alebo pozemky, pri rozostavanom dome môže byť posudok drahší.
Záloha za nehnuteľnosť – alebo rezervačný poplatok. Zvyčajne býva vo výške dvoch až troch percent z kúpnej zmluvy, minimálne 2000 eur. Budete naň potrebovať peniaze vopred, neskôr sa odpočíta z kúpnej ceny.
Zdroj: www.banky.sk