BRATISLAVA. Prudké zmeny počasia, dážď a klesajúce teploty dajú autám v nasledujúcich mesiacoch zabrať. Prípravu auta na ochladenie sa neoplatí nechať na poslednú chvíľu ani podceniť.
Niektoré úkony sa síce dajú urobiť aj doma v garáži, na tie zložitejšie sú však potrebné špeciálne prístroje a náradie. "Platí to najmä pre novšie autá s množstvom zložitých systémov a elektroniky," zdôvodnil šéf jedného z bratislavských servisov Štefan Machajdík.
Pozornosť si pred zimou zaslúžia stierače, v autoservise vám premerajú autobatériu, skontrolujú brzdy a, samozrejme, vymenia pneumatiky.
Stav batérie sa odporúča nechať pred zimou skontrolovať aj pri novších modeloch áut. S klesajúcou vonkajšou teplotou totiž klesá aj jej kapacita. Ak motor ťažšie štartuje, batériu treba nabiť alebo rovno vymeniť.
Pripravte sa aj na slabšiu viditeľnosť na cestách a na častejšie zrážky. Na jeseň a v zime budete častejšie používať stierače, preto je dobré pri jesennej údržbe vymeniť aj tie. Vplyvom tepla budú pravdepodobne gumičky na starých stieračoch po lete vysušené.
Kontrola kvapalín
Keď udrie zima, majte na pamäti, že
- brzdná dráha je na mokrých, prípadne zasnežených cestách dlhšia,
- spotreba paliva je obyčajne vyššia,
- premávka je v zime hustejšia, viditeľnosť na cestách nižšia,
- motor v negarážovanom aute býva ráno studený,
- ak nasneží, potrebujete aspoň 10 - 15 minút ma rannú údržbu.
V servise vám urobia základnú kontrolu prevádzkových kvapalín – skontrolujú množstvo oleja, prípadne ho vymenia, preveria bod varu a množstvo vody v brzdovej kvapaline. Nechajte si skontrolovať aj množstvo a bod zamŕzania chladiacej kvapaliny. "Ideálne je -25 až -30 stupňov," povedal Machajdík. Do ostrekovačov môžete už s predstihom začať dolievať zimnú náplň, aby vám tá letná s prvými mrazmi nezamrzla.
Dôležitou súčasťou zimnej údržby je kontrola brzdového obloženia a kotúčov a kontrola osvetlenia vozidla.
V Bratislave a okolí zatiaľ sneženie nehrozí, s výmenou pneumatík však netreba čakať na prvý sneh. Už teraz je čas na prezutie sa objednať.
"Výrobcovia v zásade odporúčajú meniť zimné pneumatiky, keď priemerná teplota klesne pod sedem stupňov. Záleží aj na prostredí, v ktorom sa auto používa," spresnil Machajdík.
Prezuť, aj keď nesneží
Ak pocestujete do horského prostredia, je namieste mať auto prezuté už v tomto čase. "V miernejších podmienkach najneskôr do konca októbra," dodal Machajdík. Najneskôr však do 15. novembra.
Ešte pred prezutím je dobré skontrolovať výšku dezénu na zimných gumách. Tá by mala byť najmenej tri milimetre, odborníci však odporúčajú aspoň štyri. S takýmto dezénom sa nemusíte báť ani pri jazde po zimných cestách v okolitých krajinách, kde sú policajti na bezpečnosť jazdy v zime prísnejší.
Každá krajina má trochu inak nastavené podmienky jazdy po zimných cestách. Vo všeobecnosti však platí, že ak je cesta pokrytá vrstvou snehu alebo ľadu, nesmie sa na ňu vychádzať bez zimných pneumatík.
Viaceré servisy ponúkajú zľavové akcie, napríklad aj cez zľavové portály. Prezutie, ktoré vás v Bratislave inak vyjde najmenej na 25 až 35 eur, môžete mať so zľavovým kupónom približne za desať eur. V niektorých servisoch sa dá lacnejšie kúpiť kombinácia základnej jesennej údržby a prezutia auta.
Rozmrazovač zámkov v aute nepomôže
K povinnej výbave – lekárničke, výstražnému trojuholníku, reflexnej veste – môžete v zime pridať pár vecí, ktoré vás môžu "zachrániť" v kritických situáciách. V zime sa napríklad môžu hodiť štartovacie káble.
Zimné reťaze nepatria do povinnej výbavy, môžu sa však zísť pri cestách do severnejších oblastí. Ranná cesta do práce bude príjemnejšia, keď budete mať v aute po ruke rukavice, škrabku, hodiť sa môže aj deka.
Nemrznúca zmes do ostrekovačov by nemala v aute v chladných mesiacoch chýbať. Dobrým pomocníkom je aj tekutý rozmrazovač zámkov. Ten však treba nosiť so sebou. Zamknutý v aute vám ráno pred cestou do práce nepomôže.
"Vodičovi však v princípe stačí dobre skontrolované auto, prezuté kvalitné zimné pneumatiky a povinná výbava," uzavrel Machajdík. Pri zahraničných cestách odporúča overiť si špecifiká povinnej výbavy pre danú krajinu, ako je počet reflexných viest, snehové reťaze v určitých poveternostných podmienkach a podobne.
Pravidlá používania zimných pneumatík
Slovensko
Ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad, zimné pneumatiky sú pre osobné autá povinné od 15. novembra do 31. marca. Predpísaná výška dezénu na zimných gumách je tri milimetre, odborníci však odporúčajú štyri milimetre. Ak auto neprezujete, okrem pokuty vám môže policajná hliadka zakázať pokračovať v jazde. Odtiahnutie vozidla ide, samozrejme, na účet vodiča.
Česká republika
Auto tu treba mať prezuté ešte skôr ako na Slovensku, už od 1. novembra. Povinnosť jazdiť na zimných pneumatikách platí pre cesty označené dopravnou značkou „zimná výprava“, ktorá je osadená aj na diaľnici D1. Minimálna hĺbka dezénu je štyri milimetre.
Poľsko
Povinnosť používať zimné pneumatiky nemá zakotvenú v zákone. Vzhľadom na poveternostné podmienky – tuhé zimy s množstvom snehu – sa však odporúčajú.
Maďarsko
Ani tu zimné pneumatiky zákon nepredpisuje. Povinnou výbavou v zime sú snehové reťaze. Ak ich nemáte, nemusia vám umožniť vstup do krajiny.
Rakúsko
Na bezpečnosť na cestách sú v Rakúsku prísni. Ak sa v čase od 1. novembra do 15. apríla vyberiete do Rakúska v letnej výbave, môžete „byť ľahší“ aj o 5000 eur. Taká je výška pokuty za jazdu po zasneženej vozovke na letných pneumatikách. Rovnaká sadzba je za nedodržanie minimálnej hĺbky dezénu. Tá je štyri milimetre.
Zdroj: pneumatiky.sk