BRATISLAVA. Parkovacia politika v Bratislave ostáva v platnosti len na papieri a jej zavedenie v uliciach hlavného mesta je naďalej neisté.
Bratislavskí mestskí poslanci totiž opätovne neschválili dodatok štatútu hlavného mesta, ktorý upravuje deľbu kompetencií magistrátu a bratislavských mestských častí v rámci regulácie parkovania.
Dodatok neschválili
Zopakovali tak svoje rozhodnutie z júna. Hlasovanie o tomto bode však predtým niekoľko rokovaní presúvali.
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal vníma neschválenie dodatku a tým nespustenie parkovacej politiky v praxi ako veľké sklamanie.
Podľa neho mestskí poslanci opäť odmietli pomôcť Bratislavčanom. "Sú to tí istí poslanci, ktorí toto znenie schválili v decembri, ktorí ma požiadali, aby som štatút predložil do zastupiteľstva. Tí istí poslanci teraz otočili a tvária sa, že s tým nemajú nič spoločné," skonštatoval. Z
astupiteľstvo podľa jeho slov dnešným rozhodnutím finančne poškodilo mestu, pretože spustením parkovacej politiky mohla samospráva získať do rozpočtu 40 miliónov eur ročne.
Primátor sa nechce vzdať boja za vyriešenie parkovania a na jedno z ďalších zastupiteľstiev predloží návrh na schválenie dodatku štatútu opäť.
Spustenie parkovacej politiky
Viacerí mestskí poslanci však primátorovi vyčítali, že Bratislava nie je ešte pripravená na spustenie parkovacej politiky.
Chýbajú podľa nich záchytné parkoviská či parkovacie domy. Nie je ani posilnená mestská polícia a vytvorená v nej špeciálna dopravná jednotka a dostatočne nie je pripravená ani bratislavská MHD.
"Parkovaciu politiku považujem za novú daň, ktorá je aj v rozpore so zákonom. Občania ju budú platiť, no nedostanú žiadnu protislužbu. Mesto nemá pripravené vôbec nič, iba veľké reči pre média, aby ľudia uverili, že toto im vyrieši parkovanie. Nie, toto im sťaží parkovanie a dosiahne, že parkovanie a pohyb po Bratislave bude ešte ťažší ako doteraz," uviedol mestský poslanec Ján Budaj.
Nové pravidlá
Parkovaciu politiku mestskí poslanci schválili v decembri 2016. Platí však zatiaľ len na papieri. Aby sa nové pravidlá parkovania v Bratislave stali realitou, je potrebné prijať dodatok štatútu hlavného mesta.
Ten totiž upravuje deľbu kompetencií hlavného mesta a bratislavských mestských častí vo veci užívania komunikácií prvej až štvrtej triedy.
Zároveň splnomocňuje mestské časti schváliť všeobecne záväzné nariadenie v miestnom zastupiteľstve. Jeho obsahom je najmä úprava výšky úhrady za dočasné parkovanie, spôsob platenia úhrady a preukázania jej zaplatenia. Taktiež aj posilňovanie mestskej polície.
Poslanci ďalej neschválili:
Bratislava neprenajme Veľvyslanectvu Spojených štátov amerických v SR zhruba 1300 metrov štvorcových (m2) mestských pozemkov pred budovou ambasády. Tá ich využíva od roku 2005 ako svoju bezpečnostnú zónu, ktorú tvorí oplotenie, pevné oceľové stĺpiky, bariérové kvetináče či vysúvateľná bariéra pre autá. Rozhodlo o tom dnes bratislavské mestské zastupiteľstvo. Potvrdilo tak svoje stanovisko z apríla tohto roka.
Mesto chcelo prenajať tieto pozemky veľvyslanectvu do 15. augusta 2019 za 481.070 eur ročne. Ambasáda mala možnosť uplatniť si dvojročnú opciu na obnovenie nájomnej zmluvy. Za jeden m2 na deň mala platiť jedno euro, ak by sa však preukázala právoplatným stavebným povolením na výstavbu novej budovy veľvyslanectva, táto suma by sa znížila na 0,03 eura za jeden m2 na deň.
Veľvyslanec Spojených štátov amerických v SR Adam Sterling v stredu (27.9.) poslancom povedal, že sú pripravení splniť si záväzky voči mestu, na ktorých sa dohodli ešte v roku 2016. Zároveň ich upozornil, že v prípade neodsúhlasenia prenájmu pozemkov sa môže finančná strata pre mesto vyšplhať na milión eur, majetkové vzťahy sťažia presťahovanie ambasády na iné miesto v Bratislave a financie vyčlenené na nájom budú musieť byť vrátené späť do rozpočtu USA.