SME

Ako lepšie využiť potenciál Dunaja? Pomôžu cyklocesty aj maríny

Pracovná skupina RiverLab pripravila balík opatrení na lepšie využívanie rieky a jej okolia na rekreáciu a oddych.

Jedným z podporených projektov Dunajského fondu bol aj návrat veslovania do Karlovej Vsi.Jedným z podporených projektov Dunajského fondu bol aj návrat veslovania do Karlovej Vsi. (Zdroj: ADAM KOVÁČ, ARCHÍV D.F.)

BRATISLAVA. Rozdrobenosť a veľa rôznorodých aktérov. To sú hlavné prekážky pri lepšom využití možností, ktoré Dunaj, Žitný ostrov a jeho okolie ponúkajú na rekreáciu a oddych. Zhodli sa na nich štátni a súkromní aktéri pôsobiaci na tomto území počas diskusií v rámci pracovnej skupiny RiverLab Žitný ostrov a okolie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Toto územie má svoju romantiku a svoju krásu, ale jeho potenciál zatiaľ ostáva nevyužitý,“ povedal facilitátor pracovnej skupiny Andrej Glézl. Jeho úlohou bolo pomáhať rôznorodým aktérom pôsobiacim na rieke Dunaj stretávať sa, diskutovať a dopracovať sa ku konkrétnym záverom.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom je balík návrhov na lepšie využívanie rekreačného a ekologického potenciálu riečnej krajiny Žitného ostrova a jeho okolia a vytváranie kvalitnejších podmienok pre život ľudí a samotnú prírodu na tomto území.

Čo je to RiverLab a čo robí

Pracovná skupina RiverLab Žitný ostrov a okolie vznikla ako aktivita Stredoeurópskej nadácie v rámci Dunajského fondu v apríli 2016 a zatiaľ fungovala do polovice júna roku 2017. Jej účastníkmi boli predstavitelia významných verejných a súkromných organizácií a firiem, ktorých aktivity sú nejakým spôsobom spojené s riekou a týmto územím. Pri jednom diskusnom stole sa tak stretli ochranári, vodohospodári, rybári, cyklisti, vodáci, reprezentanti samospráv a ďalší.

Počas týchto stretnutí sa nie úplne logické administratívne členenie, rôznorodosť zamerania jednotlivých aktérov a chýbajúca komunikácia ukázali ako veľké prekážky pri ďalšom rozvoji tohto územia.

SkryťVypnúť reklamu

„Riečne územie Žitného ostrova a jeho okolia v súčasnosti nie je vnímané a spravované ako organický celok,“ píše Glézl v záverečnej správe. Žitný ostrov a jeho okolie sa rozprestiera na území troch samosprávnych krajov – Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho. Na rieke a v jej okolí pôsobia ďalší aktéri s rôznymi kompetenciami a s často protichodnými záujmami.

„Títo môžu byť aj v konflikte, aj keď tento netreba hneď brať v negatívnom zmysle,“ ozrejmil Glézl.

Proti sebe tak môžu stáť obce, ktoré chcú v tomto území vo väčšej miere rozvíjať turistický ruch, ochranári, ktorých cieľom je väčšia ochrana prírody, alebo vodohospodári, ktorí rieku využívajú na hospodárske účely. Zatiaľ čo obce sa môžu snažiť čo najviac otvoriť toto územie ľuďom, turistike a rekreácii, ochranári a vodohospodári sa budú snažiť tento pohyb minimalizovať. Takýto konflikt môže viesť k pozitívnym záverom, ale aj do slepej uličky. Veľa závisí od konkrétnych ľudí a ich ochoty komunikovať a dopracovať sa ku kompromisným riešeniam.

SkryťVypnúť reklamu

Preto jedným zo záverov, ku ktorým pracovná skupina počas svojich stretnutí dospela, je absencia akejsi platformy pre komunikáciu všetkých aktérov v tomto území.

„Aby sme toto územie rozvíjali ako celok, tak jednoducho treba zachovať a udržať takúto komunikačnú platformu, ktorá toto územie sceľuje,“ povedal Glézl, podľa ktorého zúčastnení na základe skúseností práce v RiverLabe chcú v už nadviazanej komunikácii pokračovať.

Kľúče k odomknutiu potenciálu rieky

Počas trinástich stretnutí pracovná skupina pripravila plejádu možných opatrení pre oblasť Žitného ostrova a okolia. Glézl ich rozdelil do troch hlavných logických celkov – cykloturistika a pohyb v území, takzvané miesta vstupu a pobytu a život rýb v rieke.

„Väčšina z aktérov sa prikláňa k tomu, že jeden z najvhodnejších spôsobov, ako dané územie priblížiť človeku bez výraznejšieho zásahu, či už do vodohospodárstva, alebo prírody, je cykloturistika,“ povedal Glézl. Preto pracovná skupina navrhla dobudovať chýbajúce úseky cyklotrás v okolí tokov Dunaja a Malého Dunaja, ako aj poprepájať už existujúce cyklotrasy.

V danom území tiež chýba sieť miest, kde si rekreačné plavidlá môžu doplniť pohonné látky, pitnú vodu či odčerpať odpadovú vodu. Pracovná skupina preto identifikovala šesť miest, kde by takéto tankovacie stanice či maríny mohli vzniknúť – napríklad v prístave Vlčie hrdlo v Bratislave, v Štúrove, Medveďove či Devíne.

V druhej oblasti sa účastníci pracovnej skupiny zamerali na identifikáciu a rozvoj miest, kadiaľ ľudia na dané územie vstupujú, ktoré miesta sa oplatí navštíviť, čo sa tam dá vidieť a robiť. Glézl to porovnal s Vysokými Tatrami, kde už ľudia zhruba vedia, ako sa v nich pohybovať. Teda vedia, ako sa do Vysokých Tatier dostať, kde sa nachádzajú turistické centrá, že sú tam horské chaty, kde sa dá občerstviť alebo prespať, kam sa dá ísť na turistiku a podobne.

„Takáto znalosť územia v prípade Dunaja a Žitného ostrova chýba,“ ozrejmil Glézl.

V tretej skupine opatrení sa účastníci zamerali na zlepšenie životných podmienok v rieke pre život rýb. Tieto sa zhoršili z dôvodu regulácie rieky a jej ramien a výstavby vodného diela Gabčíkovo a malých elektrární. Preto účastníci navrhujú opatrenia, ktoré napomôžu priblížiť podmienky v rieke tým pôvodným. To znamená sprietočniť ramená, zavodniť mokrade či využiť povodňové vlny na simulovanie pôvodných záplav.

Čo ďalej

Pracovná skupina navrhnuté opatrenia predložila jednotlivým ministerstvám, v ktorých gescii sa jednotlivé aktivity či záujmy nachádzajú, teda ministerstvám dopravy, životného prostredia, pôdohospodárstva a ďalším.

„Z práce RiverLabu vzišli zaujímavé podnety. Akým spôsobom s nimi naložia, je teraz na nich,“ uzavrel Glézl. „Čo vieme určite, že ľudia, ktorí sa na práci RiverLabu zúčastňovali, majú ambíciu a záujem v tejto komunikácii pokračovať. My sme pripravení naďalej tejto komunikácii pomáhať, ale čo sa bude ďalej diať, bude závisieť trošku aj od reakcií kompetentných orgánov.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 919
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 918
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 602
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 716
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 385
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 687
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


14
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10
SkryťZatvoriť reklamu