
Pištoliar Ján Fabo (SŠŠR MV Bratislava) sa predstavil na streleckej Extralige v Šali v dobrej forme. Pochvalu si vyslúžil aj od reprezentačného trénera Pavla Anettu. ŠTARTFOTO – JÁN SÚKUP
cie z Bratislavy.
Na juhu Slovenska vystúpenia strelcov pozorne sledoval aj reprezentačný tréner PAVEL ANETTA.
Aké boli v úvode roka výkony jednotlivých pretekárov, potenciálnych reprezentantov?
„Organizátori zvládli súťaž na veľmi dobrej úrovni. V ničom za nimi nezaostávali ani strelci. Aj výsledky z tohto kola Extraligy sa budú brať neskôr do úvahy pri určovaní reprezentačnej nominácie, a tak prišli všetci veľmi dobre pripravení. Nesklamal ma takmer nikto. Bohužiaľ, reprezentantke Patrícii Compelovej sa obnovilo zranenie ramena, a to mi robí starosti. Našťastie v juniorskej kategórii máme kvalitné pretekárky. V dobrom svetle sa predstavili Švecová i Dulová (obe SŠŠR MV Bratislava). Jozef Gönci (Dukla B. Bystrica) tradične potvrdil svoju dobrú výkonnosť, dobre strieľali aj Veselka (Dukla B. Bystrica) a Buberník (SŠŠR MV Bratislava). Z pištoliarov sa dobre ukazuje Ján Fabo (SŠŠR MV Bratislava).“
Aké nominačné kritériá majú strelci stanovené ?
„Strelecký zväz ich stanovil podľa skúseností z minulých rokov. Zistili sme totiž, že ak má strelec reprezentačnú istotu čo najskôr, môže sa pripravovať vo väčšom pokoji na vrcholy svojej sezóny. A tak puškárov čakajú ešte dvoje nominačné preteky a pištoliarov jedny. V závere februára určíme nomináciu. Chceme nominovať takých, ktorí budú konkurencieschopní aj medzi najlepšími. Potom sa môžu všetci bez stresov pripravovať, aby boli v čo najlepšej forme. Tento rok nás v marci čakajú majstrovstvá Európy vo vzduchových zbraniach v gréckom Solúne, koncom mája sa slovenská reprezentácia zúčastní na majstrovstvách Európy v brokových disciplínach v Andorre a potom to už budú júlové majstrovstvá sveta vo fínskom Lahti.“
Má šancu dostať sa do reprezentácie aj strelec či strelkyňa, ktorí nepatria do Strediska štátnej športovej reprezentácie v Bratislave?
„Myslím, že áno. Máme rozpracovaný taký systém, že ak v jednej sezóne dosahuje akýkoľvek strelec výkony na úrovni reprezentačných limitov, v ďalšej sa mu snažíme vytvoriť zodpovedajúce podmienky, nech je to kdekoľvek, teda nielen v Bratislave. Sú dokonca aj také prípady, najmä v juniorskej kategórii, ktoré tento dvojsezónny proces skrátili na polovicu.
Rukolapným dôkazom sú Prešovčanky Krišová a Štefaňáková, Križanová zo Šale alebo medzi chlapcami Jancek či Trenčan Homola. Samozrejme, tých najlepších sa potom snažíme zaradiť do reprezentačných stredísk, aby mali ešte lepšie podmienky. Jedno takéto stredisko je práve v Bratislave a aj preto je strelecky taká silná.“
PROKOP SLOVÁČEK
Špičkový športový strelec vystrieľa počas roka približne pätnásťtisíc nábojov, no často i viac. Ich cena je rozdielna v závislosti od ich kvality. Za 500 nábojov do vzduchovej pušky alebo pištole zaplatí strelec od 150 do 250 korún. Náboje do guľových zbraní stoja od dvoch do jedenástich korún za kus a náboje do brokových zbraní od troch do piatich korún za kus. Brokári strieľajú na rozbitné terče (holuby), ktoré stoja v priemere tri koruny.
Vzduchová pištoľ stojí v závislosti od kvality od 40 000 do 60 000, vzduchová puška od 50 000 do 70 000.
Guľová pištoľ stojí od 50 000 do 80 000 a puška od 120 000 do 230 000. Za brokovú zbraň zaplatí strelec od 90 000 do 350 000 korún.