
Na snímke v popredí plastika Jozefa Jankoviča Väzenie VII., z rokov 1964 – 1965. Ranú tvorbu Jozefa Jankoviča v 60. rokoch otvoril nefiguratívny prológ. Počas politickej normalizácie bol vylúčený z výtvarného diania a venoval sa „malým“ formám: kresbe, šperku a tvoril v oblasti počítačovej grafiky, v 80. rokoch sa znovu vrátil k veľkorozmernej i komornej soche a reliéfu. Žije a tvorí v Bratislave. FOTO – AUTORKA
Slovenská národná galéria uviedla vo štvrtok svojim česko-slovenským projektom nový výstavný priestor Dvorany, ktorý našej národnej inštitúcii poskytlo dočasne do užívania ministerstvo kultúry. Maľby, sochy, plastiky, reliéfy a koláže šestice popredných predstaviteľov českej a slovenskej alternatívnej výtvarnej scény predstavuje výstava s názvom Šiesti zo šesťdesiatych.
Väčšina vystavujúcich autorov patrila k hnutiu Konfrontácie. Členovia sa svojimi dielami snažili vymaniť z uniformity socialistického realizmu, zblížiť sa s európskou modernou. Uznania a ocenenia sa nedočkali doma, ale vďaka svojej invenčnosti a v rámci Európy aj tvorivej osobitosti, v zahraničí.
Slovensko na výstave reprezentujú diela už nežijúceho maliara Mariána Čunderlíka a sochára Jozefa Jankoviča. Iniciátori a zakladatelia moderného slovenského umenia boli v období socialistickej normalizácie vylúčení z umeleckého diania, ale ich diela plné netradičného symbolizmu si získali pozornosť významných predstaviteľov výtvarného umenia za hranicami Československa. Vďaka tomu Jankovič realizoval svoje sochárske diela v Nemecku, vo Francúzsku, v Slovinsku, Chorvátsku a dokonca i v Južnej Kórei.
České a moravské abstraktné umenie 60. a 70. rokov reprezentujú Eduard Ovčáček, Miroslav Šnajdr starší a Miloš Urbásek, spolu s Rudolfom Filom, ktorý dlhší čas pôsobí a žije v Bratislave.
Všetky vystavené exponáty nesú v sebe symbolické, univerzálne posolstvo, odkaz, ktorý je navyše vysoko esteticky stvárnený. Ako povedala kurátorka výstavy Katarína Bajcurová, hoci šiestim zo 60-tych nešlo apriori o krásu, krása pretrvala.
Na výstave v Dvorane ministerstva kultúry na Námestí SNP, ktorá potrvá do 17. februára, nájdete niektoré, doposiaľ nepublikované artefakty, diela z archívov SNG, Galérie mesta Bratislavy a Múzea umenia v Olomouci.
Autor: MILADA ČECHOVÁmilada.cechova@gpp.sk