V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok o svojom vzťahu k mestu.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
"Bratislava je pre mňa mestom, ktoré občas rád opúšťam, aby som sa mohol ešte radšej vždy vrátiť."
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?

"Obzvlášť po dlhšom čase mimo Bratislavy mi začne chýbať zelené prostredie mesta. Výhľady na les a dunajské lužné lesy.
A okrem prírody je azda najväčšou devízou dnešnej Bratislavy jej kaviarenské životné tempo nie ďaleko od toho rekreačného."
3. A čo naopak z duše nenávidíte?
"Prekvapujú má všadeprítomné autá stojace na chodníkoch a námestiach. Takisto má trápi nekonečný vizuálny smog bilbordov, ktorými je polepené celé mesto.
Odpútava to pozornosť od samotného mesta a jeho zaujímavej architektúry. Sú to veľmi negatívne črty mesta."
4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde je v Bratislave to vaše naj miesto?
"Bez Karlovoveského ramena si neviem predstaviť leto s atmosférou pohody na parníku Mark Twain."

5. Po takmer 15 rokoch mesto prijalo rámce celomestskej parkovacej politiky. Mestské časti sa môžu, ale nemusia do nej zapojiť a pravidlá aj ceny si majú nastaviť samy. Zvýhodniť chcú domácich na úkor mimobratislavských vodičov. Ako vnímate toto riešenie?
"Určite je nevyhnutné regulovať parkovanie. Jeho súčasná podoba je neúnosná. Za skladovanie svojho majetku musia byť ľudia zodpovední, za zabratie verejného priestoru náleží primeraný poplatok.
Pri pohľade na európske trendy vidíme, že autá budú musieť časom ustúpiť v prospech lepšieho a zdravšieho života v meste."
6. Dávna Pozsony bola multikultúrna. Až do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Dnes sa však mnohí obávajú a nechcú medzi seba pustiť iné národnosti. Je v Bratislave miesto pre migrantov a viete si tu napríklad predstaviť mešitu?
"Multikultúrnosť Bratislave svedčí, veď napokon tvorila stáročia jej dejiny. Mestá sú uzlami kultúrnej a ekonomickej výmeny. Čím je táto výmena otvorenejšia, tým je mesto úspešnejšie.
Naším cieľom musí preto byť mesto, kde všetci budeme prosperovať a cítiť sa dobre. Bratislava nepatrí len niekomu, ale všetkým."
7. Okrem cudzincov tu býva mnoho národniarov z rôznych kútov Slovenska. Tí však všeobecne na Bratislavčanov nadávajú a nevraživosť funguje aj z druhej strany. V čom tkvie problém?

"Sám som sa narodil na Orave a rovnako sa cítim aj Bratislavčanom. Objavovaním zákutí mesta a jeho histórie som si vytvoril k nemu silný vzťah a puto. Tým, čo nás viaže k prostrediu, sú zážitky.
Problém tkvie v tom, že ľudia si zväčša nevedia užiť voľný čas v meste. Pracujú tu, ale už tu netrávia dlhšie voľný čas."
8. Potrebuje Bratislava metro? Prečo?
"Keď v šesťdesiatych rokoch minulého storočia kreslili plánovači, urbanisti a architekti miliónovú metropolu, tak áno, vtedy Bratislava metro potrebovala. Dnes však viac potrebuje nové trate električiek, ktoré dokážu odviezť ľudí z domu do práce. Hovorí sa o tom dlho, koľajová doprava pomôže rozvoju mesta."
9. Ktorému zaniknutému miestu v meste by ste znovu prinavrátili život a prečo?
"Amfiteátru na Búdkovej ceste. Toto miesto totiž ilustruje vzťah developerov k mestu. Kúpiť, pre potenciál zisku zbúrať a vytvoriť večný brownfield. Takých miest je viac.

Pred desiatimi rokmi bol amfiteáter schátraný, ale som si istý, že dnes by sa už našli ľudia, ktorí by takémuto kultúrnemu stánku vedeli vrátiť život. Generácie sa menia a s nimi aj životný štýl. Mesto sa zmenilo k lepšiemu, je omnoho živšie, sociálne dynamickejšie."
10. Povedzme, že máte k dispozícii stotisíc eur na to, aby ste v meste niečo zmenili. Do čoho by ste ich investovali?
"Posilnil by som úrad hlavného architekta mesta. Úrad vôbec neiniciuje urbanistické alebo architektonické súťaže.
Akoby mesto nemalo problémy s rozvojom. Investoval by som ich napríklad do tvorby komplexnej koncepcie rozvoja verejných priestranstiev hlavného mesta."