
Na vernisáž výstavy operatívnej techniky ŠtB prišiel aj minister spravodlivosti Ján Čarnogurský (druhý zprava). Niekdajší disident sa priznal, že v jeho byte je pravdepodobne dodnes odpočúvacie zariadenie. Spolieha sa však na to, že ploštici už došli baterky. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
a vyšetřování zločinů komunismu. Ako povedal námestník úradu Pavel Bret, doposiaľ exponáty videli v Plzni, v Ústí nad Labem, vystavovať plánujú aj v Budapešti a Bukurešti.
Výstava ponúka miniatúrne kamery, nahrávacie a odpočúvacie prístroje a iné pomôcky, ktoré využívala Štátna bezpečnosť. Pomocou nich jej príslušníci tajne fotografovali, nahrávali podozrivé osoby, kontrolovali korešpondenciu a prenikali do tzv. uzavretých priestorov – bytov a domov sledovaných ľudí. Na základe takto získaných „dôkazov“ sa predovšetkým v päťdesiatych rokoch dostalo do väzenia niekoľko desiatok tisíc obyvateľov Československa. Na území Bratislavy existovali štyri väznice pre politických väzňov, najväčšia s kapacitou 680 osôb bola na Radlinského ulici.
Výstava bude otvorená každý pracovný deň od 13. do 17. hodiny do 10. februára.
Pracovník Úradu vyšetrovania komunistických zločinov DANIEL POVOLNÝ sústredil poznatky získané pri tvorbe výstavy do knihy Operatívna technika v rukách ŠtB a my sme ho požiadali o krátky rozhovor.
Akým spôsobom ste získavali podklady pre výstavu a vašu knihu?
„Ide skôr o sedavú prácu a dlhodobé prehľadávanie archívov. Príprava výstavy nám zabrala asi pol roka. Z toho som v archívoch strávil asi mesiac, ďalší mesiac som texty korigoval. Ide o odbornú problematiku a bolo ju potrebné trochu viac priblížiť ľuďom.“
Čo všetko výstava ponúka?
„Okrem samotných technických exponátov je návštevníkom k dispozícii aj inštruktážny film. Ten podrobnejšie vysvetľuje funkciu a metódy práce s prístrojmi, ale sú na ňom zachytené aj ukážky filmových záberov z archívov KGB z päťdesiatych rokov, taktiež propagandistické šoty s témou boja proti politickému nepriateľovi.“
Nedesia vás trochu zistené skutočnosti, v súvislosti s prácou moderných tajných služieb?
„Je jasné, že prostriedky moderných tajných služieb sú iné. Silné tajné služby z USA, Británie či Izraela majú k dispozícii kameru takú miniatúrnu, že dokáže putovať ľudským telom. V porovnaní s technikou ŠtB sú tieto prístroje omnoho dokonalejšie. Našou úlohou však bolo zmapovať to, čo po rokoch a niekoľkých skartáciách ostalo. Archívny zákon nám dovoľuje zverejniť prípady staré minimálne tridsať rokov, aj to len tie, ktoré sú odtajnené.“
Neobávate sa, že metódy práce súčasných tajných služieb vyjdú na povrch až o ďalších štyridsať rokov?
„To by bolo možno ešte veľmi skoro. Veď v západnej Európe doposiaľ neodtajnili nič o boji tajných služieb so socialistickým blokom. Aj to, čo teraz možno vidieť na výstave, je len zásluhou pádu istého politického zriadenia.“
MIRO GRMAN