Starší Bratislavčania si možno ešte pamätajú vtáčí raj – Štátnu prírodnú rezerváciu Ostrov kormoránov. Jej územie bolo pri stavbe Vodného diela Gabčíkovo zaplavené. Po spustení vodného diela sa sem vtáky opäť vracajú.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
V lokalite Hrušovská nádrž je asi dvadsať nelegálne postavených prístreškov. Niektoré si ľudia ohradili, urobili si pri nich ohnisko a dokonca ich pomenovali, napr. U stroskotancov. Prístrešky musia byť odstránené. FOTO APOP – ANNA ZEMANOVÁ
Koncom januára alebo začiatkom februára by malo byť územie opäť chránené.
Lokalita vznikla zatopením južného okraja Bratislavy, rozprestiera sa v časti medzi obcami Rusovce a Čunovo, no na opačnej, ľavej strane Dunaja. Mokrade, ktoré sa tu po zaplavení vytvorili, sú ideálnym miestom pre hniezdenie a zimovanie vtákov.
Vo vnútri nádrže je niekoľko umelo vytvorených ostrovov, kde vtáky môžu bez vyrušovania hniezdiť. Vodná plocha laguny je zase výborným miestom pre ich oddych.
Vďaka vybudovaniu nápustného objektu na 1857,5 riečnom kilometri laguna nezamŕza, čo je pre oddychujúce vtáky veľmi dôležité. Nápustný objekt slúži aj ako bariéra pre predátorov – človeka aj živočíchov.
Pri sčítaní tu ochranári napočítali až 40-tisíc kusov vtákov veľkej druhovej rozmanitosti.
Medzi najvzácnejšie druhy, ktoré sa do tejto lokality vrátili, patrí orliak morský, hvizdak veľký a kaňa močiarna. Orliak morský je zaradený aj do červenej knihy najohrozenejších druhov fauny. V rokoch 1924 až 1964 na Slovensku dokázateľne vyviedol iba 11 mláďat. Potom sa tu už vyskytoval iba ako nehniezdiaci druh. V rokoch 1994 až 1997 len v oblasti Hrušovskej nádrže zaevidovali ochranári už 18 jedincov.
Ďalším vtákom, ktorý sa do Hrušovskej nádrže vrátil, je kormorán. Ochranári očakávajú aj návrat bociana, pre ktorého už pripravili osem stĺpov s hniezdiacimi podložkami.
Preto, aby sa tu vtáky naozaj zahniezdli, je však nevyhnutný pokoj. V lokalite sa tak usmerní spôsob poľovačky a rybolov. Obmedzenie by malo platiť aj pre malé vzdušné lietadlá. V týchto dňoch by sa v Hrušovskej nádrži mali objaviť plavebné signalizačné znaky zakazujúce v území pohyb na vodných skútroch, člnkoch a iných plavidlách. Zmiznúť by mali aj prístrešky, ktoré si tu ľudia nelegálne postavili.
Pozorovanie s ďalekohľadmi
„Je to projekt pre prírodu aj pre ľudí, nevytláčame človeka, ale usmerňujeme jeho aktivity. Človek nie je o nič ukrátený, v časti hrádze od prístavu po toto územie žiadne obmedzenia neplatia, toto územie aj hrádza na opačnej strane Dunaja sú určené na aktívnu rekreáciu. Táto časť Hrušovskej nádrže bude naopak určená na poznávaciu a oddychovú rekreáciu,“ povedala Anna Zemanová z Asociácie priemyslu a ochrany prírody, ktorá je koordinátorom projektu. Okrajom nádrže vedie náučný chodník s obrázkami vtákov, ktoré môžu návštevníci pozorovať. V budúcnosti by tu mohla byť aj vyhliadková veža s ďalekohľadom. Do oblasti môžu vojsť turisti pešo, na bicykli alebo na korčuliach, nie však na autách, ktoré sa stále beztrestne premávajú po dunajskej hrádzi.
Hrušovská nádrž bude chránenou časťou krajiny len dovtedy, kým zostane Vodné dielo Gabčíkovo v dočasnej prevádzke. Potom by sa mohla zmeniť na rezerváciu s najvyšším stupňom ochrany.