DÚBRAVKA. Stovky hodín práce počas brigád v posledných troch rokoch a viac ako 1200 vynosených fúrikov hliny a bridlicového kameňa. Občianskemu združeniu Bunkre sa podarilo odkopať a verejnosti sprístupniť ďalšiu kavernu, čiže bunker z prvej svetovej vojny. V bratislavskej Dúbravke ju slávnostne otvorili v sobotu dopoludnia.
OZ Bunkre v roku 2014 sprístupnilo kavernu číslo 2, ktorú rekonštruovalo od konca roku 2012.
"Ako mestská časť podporujeme a vítame tieto občianske aktivity, dozvedel som sa, že teraz sprístupnená kaverna je akýmsi unikátom," povedal starosta Dúbravky Martin Zaťovič.

Sprístupnená kaverna číslo 3 nad Dúbravkou je najhlbšie pod zemou zo všetkých bratislavských, má dva vetracie komíny a aj dobové nápisy na stenách, ktoré vyryli vojaci pred viac ako 100 rokmi.
Kaverna je vojenským bunkrom z prvej svetovej vojny. Pripomína skôr pivnicu ako vojenský úkryt, ktorým v skutočnosti bola.
V najhlbšej časti je až desať metrov pod povrchom a slúžila na uskladnenie vojenského materiálu či úkryt vojakov pri prípadnom útoku nepriateľských vojsk na vtedajší Prešporok.
V kopcoch nad Bratislavou sa ich dodnes zachovalo viacero, s koncom prvej svetovej vojny však prestali mať vojenský význam. Počas druhej svetovej vojny sa v nej niektorí Dúbravčania ukrývali pred bombardovaním.
Lesy nad Dúbravkou ukrývajú osem kaverien, OZ Bunkre ich v rámci Bratislavy eviduje oveľa viac.

"Celkovo je kaverien viac ako 50. Keď sa budete túlať po malokarpatských lesoch, niektoré ešte môžete nájsť. Väčšinou sú v pôvodnom stave, to znamená, buď sú zaplavené, alebo čiastočne zavalené alebo sú zapratané," povedal vedúci geologického odboru Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied Ján Madarás.
V roku 2015 sprístupnili najväčšiu kavernu v bratislavských lesoch, ide o veliteľskú delostreleckú kavernu na Kamzíku.