SME

Zlaté piesky stále lákajú

Prírodné kúpalisko na okraji mesta má retro nádych. Kúpať sa tu dá zadarmo aj za poplatok, v plavkách aj bez nich.

Zlaté PieskyZlaté Piesky (Zdroj: TASR)

RUŽINOV. Stačí sadnúť na električku číslo 4 a z centra mesta sa za 20 minút dostanete do úplne iného sveta. Je to svet najväčšieho rekreačno-športového areálu na území Bratislavy, ktorý už desaťročia v lete ponúka príjemné ochladenie vo vodách bývalého štrkoviska.

Kompletný prehľad Kde sa dá kúpať v Bratislave a okolí? Čítajte 

Od 60. rokov minulého storočia na jeho brehoch vyrástol obľúbený rekreačný areál so štrkovými plážami, trávnikmi, stromami, požičovňou vodných bicyklov a kempom. Dnes má areál retro nádych, keďže jeho reálny rozvoj sa zastavil niekedy v čase pádu minulého režimu. V posledných rokoch síce pribudol nový oficiálny vstup aj nové toalety, ale hnedé drevené chatky v kempe majú svoje najlepšie roky už dávno za sebou. Miestny hotel Flóra je od roku 2016 zatvorený.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Zlaté piesky sú fantastické miesto na oddych a relax. Sú v podstate veľmi ľahko dostupné z mesta. Ich technický stav je taký, aký je, ale toto miesto by si určite zaslúžilo troška väčšiu pozornosť,“ povedal architekt Martin Zaiček, ktorý spolu s fotografkou Andreou Kalinovou „vycestovali“ minulý rok do kempu na Zlatých pieskoch a strávili tu jeden týždeň v rámci projektu Opustená (re)kreácia.

Týždeň, ktorý tu strávili, Zaiček opisuje ako veľmi rekreačný.

„Človek nemusí ísť do Chorvátska do kempu k moru, keď môže ísť do kempu na Zlatých pieskoch a užiť si to úplne rovnako,“ zaspomínal Zaiček.

Napriek tomu, že areál sa nachádza pri letisku, diaľnici a železničnej stanici Rendez, je relatívne odhlučnený. „Veľmi závisí od toho, ako fúka vietor, či počujete cestu, alebo nie. Čo bol najväčší problém, bol hluk z diskoték a festivalov, ktoré sa tam konajú,“ dodal Zaiček.

SkryťVypnúť reklamu

Zlaté piesky dnes

Prírodné kúpalisko v západnej časti jazera medzi Seneckou cestou a samotným jazerom ešte aj dnes nesie svoj pôvodný názov, ktorý dostal za minulého režimu – Areál zdravia.

V súčasnosti majú návštevníci v areáli kúpaliska okrem štrkových pláží s plavčíkmi k dispozícii požičovňu vodných bicyklov a člnkov a vodný tobogan. Môžu využiť tenisové kurty, volejbalové, basketbalové a futbalové ihrisko, minifutbal, outdoorový fit park, streetworkoutové ihrisko, golfové patovacie ihrisko či stolnotenisové stoly. V areáli sa nachádzajú viaceré detské ihriská aj lezecká stena.

„Počas letnej sezóny sa môžu návštevníci zapojiť do letných animácií, ktoré sú pre dospelých aj pre detských návštevníkov zadarmo v rámci vstupného. Tohtoročnou novinkou sú altánky s grilmi, ktoré môžu návštevníci využívať celoročne,“ ozrejmila Michaela Velická, hovorkyňa StaRZ-u.

SkryťVypnúť reklamu

V areáli sa nachádza reštaurácia a stánky s rôznym druhom občerstvenia.

Hneď vedľa oficiálnej pláže, od Seneckej cesty, sa nachádza stredisko Wakelake s adrenalínovými atrakciami na vode. Nachádza sa tu vlek na vodné lyžovanie s rôznymi mostíkmi na vodnej hladine. Záujemcovia si tu môžu vyskúšať aj takzvaný flyboard, teda lietanie nad vodou.

Jazero Zlaté piesky je stále súčasťou rybárskeho revíru. Návštevníci oficiálnej pláže sa však nemusia obávať, že sa rybárom zapletú do vlascov, pretože lov rýb je v časti areálu od toboganov až po reštauráciu Vodník celoročne zakázaný. Lov rýb je zakázaný aj od 1. 6. do 31. 8. v čase od 9.00 do 18.00 h na Seneckej ceste v úseku od reštaurácie Vodník po vodnolyžiarsky vlek.

„Prístup do lokality s cieľom lovu rýb je len cez vyhradené vstupné miesta a na základe predloženia platného povolenia na rybolov,“ povedala Velická.

Nuda na pláži?

Na protiľahlej, neoficiálnej, a teda neplatenej, pláži sa nachádza pravdepodobne najväčšia nudistická pláž v Bratislave. Už tu síce sú aj bufety a o časti pláže je evidentne dobre postarané, niektoré jej časti pripomínajú skôr brownfield, teda miesto, kde v minulosti prebiehala priemyselná výroba, v tomto prípade ťažba štrku.

Vidno snahu o skultúrnenie prostredia, no rozostavané smetné koše nemá kto vyprázdňovať a odpadky sa kopia okolo nich. Nie je tu ani problém naraziť na bezdomovcov.

Ako sa to začalo

Podobne ako iné jazerá v Bratislave a v jej okolí aj Zlaté piesky vnikli ako štrkovisko. Ťažba štrku pre výstavbu neďalekého letiska a panelákov sa tu začala niekedy koncom 50. či začiatkom 60. rokov minulého storočia. Dokonca na juhozápadnej strane vzniknutého jazera bola pre to postavená paneláreň.

Bagrovisko sa však veľmi skoro stalo populárnym miestom na kúpanie. Oficiálna, platená, pláž tu vznikla v roku 1962. Tak to uvádza mestská organizácia Správa telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR Bratislavy (STaRZ), ktorá areál spravuje.

„Jazero dostalo meno, zrejme pre nedostatok iných nápadov a fantázie, podľa vtedy populárneho bulharského letoviska Zlaté piesky pri Čiernom mori,“ domnieva sa historik Vladimír Tomčík.

Areál s oficiálnou plážou oplotili, postavili tu prvé prezliekarne, sprchy a úschovňa.

„Vtedy vznikli i prvé drevené bufety, kde sa podávali párky, špekáčiky, cigánska, malinovky, kofola a teplé pivo z povoskovaných papierových pohárov,“ zaspomínal Tomčík. V roku 1973 tu vybudovali pre turistov autokemping, postavili hotel so 160 lôžkami a odvtedy sa ponuky služieb v lokalite rozrastajú.

Letecké nešťastie

Sľubný rozvoj kúpaliska prerušilo jedno z najväčších leteckých nešťastí v histórii Československa.

Lietadlo Československých aerolínií letiace z Prahy do Bratislavy sa 28. júla 1976 po nevydarenom pokuse o pristátie na neďalekom letisku pri Ivanke pri Dunaji zrútilo do jazera. Zo 79 ľudí na palube nehodu prežili iba traja cestujúci.

Keďže vyťahovacie práce prebiehali na oficiálnej pláži a voda bola znečistená olejmi a benzínom, areál bol niekoľko rokov po nehode uzatvorený.

Haváriu dnes pripomína pamätník pri hlavnom vstupe na kúpalisko. Bol odhalený v roku 2014.

Po znovuotvorení kúpaliska koncom 70. rokov sa začala jeho druhá fáza rozvoja. V kempe pribudli ďalšie chatky, bol vybudovaný tobogan, ako aj športové ihriská.

Urbánne legendy

Pád lietadla je aj za jednou z najznámejších urbánnych legiend, ktoré sa spájajú so Zlatými pieskami.

Prečítajte si tiež: Pád lietadla pripomína pamätník Čítajte 

„Hovorilo sa, že telá obetí sa ešte stále nachádzajú vo zvyšku trupu lietadla, ktoré ostalo na dne jazera,“ povedal Zaiček. To však nebola pravde, keďže telá z vraku vytiahli bezprostredne po nehode v roku 1976.

Táto legenda kolovala medzi ľuďmi najmä dovtedy, kým okolo roku 2000 nevytiahli z jazera zvyšné časti trupu.

Ďalšou veľmi frekventovanou legendou bolo, že niekto nainštaloval do spojov laminátového toboganu žiletky.

Ani táto legenda sa nezakladá na pravde a jej obdobné varianty sa vyskytujú po celom svete.

Čo ďalej

V júni médiá informovali o pláne vybudovať na Zlatých pieskoch rozsiahly športový areál.

Na pláne nového využitia plochy hlavného kúpaliska s plážovou reštauráciou pracuje architekt Ľubomír Mezovský z ateliéru Aprox. Zadanie dostal od majiteľa pozemkov, ktorým je firma Nuss z Bratislavy. Z listu vlastníctva vyplýva, že pozemky kúpila v roku 2013.

Prečítajte si tiež: Zlaté piesky budúcnosti. Architekti plánujú rozsiahlu obnovu Čítajte 

„Zámerom je, aby sa začalo primerane oživovať to zdevastované územie, v ktorom sa etablujú asociálne živly,“ povedal v júni pre SME Mezovský. Dodal, že vybudovaním areálu chcú vniesť do lokality nový život.

Investor, ktorý by projekt financoval, sa zatiaľ nenašiel.

Návrh urbanistickej štúdie, ktorý pripravili, práve pripomienkuje bratislavský magistrát a mestská časť Ružinov, v ktorej areál leží.

„Záujmom mesta je zachovať využitie rekreačného areálu Zlatých pieskov aj naďalej,“ vyjadrila sa vtedy pre SME Iveta Kešeľáková z tlačového oddelenia magistrátu.

Samotný správca areálu má informácie o projekte len z médií a na projekte nespolupracuje.

Podľa Zaičeka by ďalšiemu rozvoju Zlatých pieskov a vybudovaniu takéhoto areálu mala predchádzať širšia diskusia. To preto, lebo takýto projekt nemusí pre prírodné kúpalisko znamenať len jeho zveľadenie, ale naopak môže mu aj ublížiť. Preto treba udržať rozumnú mieru v jeho ďalšej urbanizácii.

„Obrovský vklad Zlatých pieskov je v ich prírodnom prostredí a slobode, ktorá tam panuje. Jazero je rozdelené na oficiálnu a neoficiálnu časť a poskytuje ľuďom možnosť okúpať sa zadarmo aj za poplatok, v plavkách či bez nich. Takéto veci obohacujú život v meste,“ uzavrel Zaiček.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 096
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 246
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 057
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 826
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 793
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 070
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 899
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 448
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 364
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 257
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu