BRATISLAVA. Keď bratislavský magistrát v lete vyčistil Námestie slobody, nový vzhľad mu vydržal len dva dni. Vandali na ňom totiž počmárali lavičky, múriky i fontánu.
Pre bezpečnosť a čistotu na prijíma magistrát na námestí viaceré opatrenia. „Mesto podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ povedal na dnešnom brífingu na námestí primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal s tým, že v tomto priestore inštalovali už aj bezpečnostné kamery.
Kde a koľko ich je, však prezradiť nechcel. Ako dodal, preorganizovali aj činnosť mestskej polície, posilniť chcú aj dohľad štátnej polície.
Cieľom revitalizácie Námestia slobody je zlepšiť jeho dezolátny stav, urobiť z neho moderný verejný priestor a vrátiť do neho život.
S postupnou revitalizáciou začali koncom mája, trvať by mala do konca budúceho roka.
Projekt rozdelili na dve etapy, súčasťou prvej etapy je aj príprava podkladov pre verejnú súťaž na urbanistický návrh Námestia slobody spolu s riešením fontány Družba.
„Je to najväčšia fontána v Bratislave a od roku 2007 nefunguje. Návrh riešenia určí verejná súťaž,“ povedal v máji na začiatku revitalizácie Nesrovnal s tým, že by ju chceli zachovať.

Druhá etapa bude verejná súťaž na urbanistický návrh Námestia slobody. Poskytnúť by mala ideový koncept celého námestia s cieľom oživenia priestoru vrátane fontány, nástupného schodiska a miesta, kde v minulosti bola socha Klementa Gottwalda.
Pre začiatok prác vyčlenilo hlavné mesto v mestskom rozpočte 120-tisíc eur. Sumou 500-tisíc eur prispeje na obnovu námestia i spoločnosť HB Reavis Slovakia, ktorá bude obnovovať aj bratislavskú autobusovú stanicu a uvažuje aj o lanovke ponad Dunaj.
Na otázku, či pomoc na obnove námestia súvisí s podporou lanovky v Bratislave, Jakub Gossányi z HB Reavis Slovakia v máji reagoval, že nie.
„Je to nekomerčná aktivita, ktorú sme sa rozhodli podporiť,“ dodal.