PETRŽALKA. Na pravej strane Dunaja, kde sa kedysi nachádzal lunapark, vznikol v lete kemp. Turisti si totiž na parkovisku na brehu rieky pred Mýtnym domčekom na Starom moste zaparkovali svoje karavany a v hlavnom meste tak prespávajú zadarmo s výhľadom na Bratislavský hrad, Dóm sv. Martina či reštauráciu Ufo.

Jedny z najlukratívnejších pozemkov mesta však nie sú podľa územného plánu určené na takúto rekreáciu. Bratislavskému magistrátu ani mestskej polícii to však neprekáža.
Starostovi kemp prekáža, primátorovi nie
„Parkovanie karavanov alebo áut na Tyršovom nábreží zakázané nie je. Hlavné mesto umožňuje takýmto spôsobom využívať dočasne tento priestor, ktorý je v jeho správe,“ povedala hovorkyňa magistrátu hlavného mesta Zuzana Onufer.
V polovici augusta sa však ozval petržalský starosta Vladimír Bajan, ktorému sa situácia nepáči.
„Petržalskej samospráve sa toto spontánne parkovanie obytných vozidiel bez napojenia na vodu či kanalizáciu, bez zabezpečenia odvozu odpadu, v lokalite, ktorá má byť výstavnou skriňou metropoly, a ktorá ani v územnom pláne nie je určená na takýto účel, nepáči," povedal.
Zarážajúce podľa neho je, že sa k veci neozýva hlavná architektka mesta a ani hygienici.
„Kam poputuje to, čo ostane po sprchovaní, umývaní riadu či použití toaliet v karavanoch, ak sú nimi vôbec vybavené? Do Dunaja? Či do Sadu Janka Kráľa?,“ pýta sa Bajan, podľa ktorého by mal primátor zvážiť, či je to najšťastnejšie riešenie, inak sa môže stať, že nabudúce si turisti na promenáde rozložia ohniská a budú si variť guľáš s výhľadom na Hrad.
Turisti našli kemp na internete
Na sociálnych sieťach sa nad neoficiálnym kempom rozhorčujú viacerí Bratislavčania. Jedni vyčítajú mestu, prečo na parkovisko nezaviedlo vodu a elektrinu a parkovanie nespoplatnilo, čím by sa napĺňala mestská pokladnica, iní zas prečo neoficiálny kemp nezakázalo, keďže nespĺňa hygienické normy.
Podľa Vyhlášky ministerstva hospodárstva o kategorizácii ubytovacích zariadení musí totiž kemp poskytovať aj hygienické a stravovacie služby. Parkovisko na nábreží to nespĺňa, a preto by na ňom turisti kempovať nemali.
Pri našej návšteve sa na Tyršovom nábreží dočasne ubytovali najmä Holanďania, Francúzi, Nemci, Belgičania či Švédi. Niektorí prespali jednu noc, iní aj tri.
Na otázku, či vedia, že na Tyršovom nábreží nie je kempovanie oficiálne povolené, turisti povedali, že nikde nevideli tabule, ktoré by to zakazovali. Belgickí turisti navyše denníku SME prezradili, že miesto na kempovanie našli na internete.
Na portáli campercontact.com je skutočne odporúčanie na zmiešané parkovanie na Tyršovom nábreží pri Dunaji. Stránka uvádza, že parkovanie je zadarmo, parkovisko je prístupné celý rok a maximálne tam môže parkovať desať karavanov, pričom dĺžka pobytu nemá limit.
Okrem Tyršovho nábrežia webstránka ponúka aj autokemp na Zlatých pieskoch, ktorý je však už spoplatnený. Ten spolu s autokempom v areáli Divoká voda v Čunove sú jediné povolené miesta na kempovanie v hlavnom meste.