SME

Športový park Jama otvoria v septembri

Na mieste bývalého cyklistického štadióna v Novom Meste vyrastá veľký park s ihriskami, cyklistickou a bežeckou dráhou, jazerom, kaviarňou a zeleňou.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Na lukratívnych pozemkoch vedľa Zimného štadióna Ondreja Nepelu mal najprv vyrásť obytný komplex, neskôr podzemné garáže.

Ani jeden zámer napokon neprešiel a na Ulici odbojárov na mieste bývalého Národného cyklistického štadióna vyrastá športový park Jama.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svojou veľkosťou a využitím sa zaradí k Medickej záhrade a Sadu Janka Kráľa, ktoré Bratislavčania často vyhľadávajú na oddych v meste.

Rozprestierať sa bude na rozlohe 17-tisíc štvorcových metrov, čo je zhruba rozloha dva a pol futbalového štadióna. Podľa starostu Nového Mesta Rudolfa Kusého ide o najväčší projekt parku v hlavnom meste za uplynulých tridsať rokov.

SkryťVypnúť reklamu

„Vybudovať park v strede mesta, na parcelách, kde sa dá stavať, to sa nepodarí každý deň,“ tvrdí.

Park plánuje otvoriť v septembri. A teda ešte pred župnými voľbami, v ktorých Kusý kandiduje za predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.

Park bude mať dve zóny

S výstavbou parku sa začalo v úvode tohto roka. Novomestská samospráva si na ňu vybarala elektronickou aukciou firmu Omoss z Trstenej. V súčasnosti je park kompletne vybudovaný a osadené sú už aj lavičky, koše či stroje na cvičenie.

Vybudované sú aj toalety, bežecká dráha a cyklookruh v hornej časti parku určený primárne pre deti, keďže nejde o profesionálnu pretekársku dráhu.

Pracovníci vysadili už aj 180 ihličnatých a listnatých stromov, vyše 1350 kríkov, takmer 13-tisíc kvetov a 455 vodných rastlín.

SkryťVypnúť reklamu

„Momentálne sa finalizuje hygienické zariadenie, dokončujú sa sadové úpravy a ostáva inštalovať multifunknčné ihrisko. Popri tom sa pripravujú podklady pre kolaudáciu,“ povedal hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.

Park má byť rozdelený na dve zóny - na hornú a dolnú.

Horná časť areálu bude určená na aktívny oddych. Nachádzať sa v nej bude multifunkčné ihrisko s vyznačenými čiarami na minifutbal a streetball, tenisové kurty, stroje na fitnes cvičenie, parkourové zostavy, stoly na stolný tenis, ihriská na petang, chodníky na korčuľovanie, bežecká dráha či cyklistický okruh.

V dolnej - relaxačnej - časti parku bude zas amfiteáter, množstvo zelene a jazierko. „Spodná úroveň parku je skôr intímna, divoká a nepravidelná,“ povedal Tettinger.

Vstup do nového parku v Novom Meste bude zadarmo, rovnako ako aj všetky športoviská a atrakcie.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: V Novom Meste obnovia šesť parkov za tri milióny eur Čítajte 

Vyhliadkové móla a jazero ako zdroj závlahy

Okrem športovej a kultúrnej zóny bude v areáli aj komerčná. Tá návštevníkom ponúkne kaviareň či letnú čitáreň. Na prevádzkovateľa občerstvenia vypíše mestská časť verejnú obchodnú súťaž.

V parku sa budú nachádzať aj viaceré vyhliadkové móla. „Vzniknú nimi nerušené zóny s výhľadmi orientovanými na zeleň,“ ozrejmil Tettinger.

Rekreačný dojem parku dotvorí aj umelo vybudované jazierko. Technicky pôjde o dve navzájom prepojené nádrže. Nie sú určené na kúpanie počas letných horúčav, návštevníkom majú skôr esteticky skrášliť priestor.

Celkovo však budú mať oveľa dôležitejšiu funkciu. Budú zadržiavať vodu a slúžiť ako zdroj parkovej závlahy.

Do jazera totiž vedú zo zelených, ale aj spevnených plôch drenážne rúrky, ktoré z nich odvedú dažďovú vodu. Tým, že si ju bude park sám zachytávať a využije ju na zavlažovanie vlastnej zelene, ide zatiaľ o jeden z mála projektov efektívneho manažmentu vôd v krajine. V zahraničí je však už tento proces pri výstavbe podobných areálov bežnou praxou.

Okrem zberu dažďovej vody do jazera je park ekologický aj tým, že v ňom budú dve studne využívajúce podzemnú vodu. Ňou budú zeleň v parku zavlažovať tiež.

Park za dva milióny eur

Výstavba Jamy vyjde približne na dva milióny eur. Zhruba 1,2 milióna získalo Nové Mesto z Nórskych fondov, zvyšnú časť doplatí zo svojho rozpočtu.

Nórsko, Island a Lichtenštajnsko prispievajú totiž európskym krajinám na projekty, ktoré chránia životné prostredie, obnovujú kultúrne pamiatky či prehlbujú sociálne vzťahy.

Mestská časť rieši zámer výstavby parku od roku 2013. Nie všetci Novomešťania však chceli, aby na mieste bývalého Národného cyklistického štadióna Vlastimila Ružičku vyrástol park.

Na verejných stretnutiach s obyvateľmi, ktoré miestna samospráva za uplynulé roky niekoľkokrát zvolala, odzneli rôzne návrhy - od akvaparku až po parkovací dom.

„Nakoniec však bolo najviac ľudí za vybudovanie športového parku,“ povedal Tettinger.

Park dostal prívlastok športový, pretože podľa územného plánu hlavného mesta majú byť pozemky, na ktorých stojí, využité na šport. Môžu sa na nich nachádzať štadióny, haly, plavecké bazény či ihriská.

Atraktívna poloha lákala stavebníkov

Nový mestský park vyrastie na mieste, kde sa kedysi nachádzal Národný cyklistický štadión. Ten vznikol ako jedno zo športovísk nového športovo-rekreačného komplexu Tehelné pole, ktorého súčasťou bol aj futbalový štadión, zimný štadión, tenisové kurty a letné kúpalisko.

Areál so športoviskami bol náhradou za tie v Petržalke, ktorú spolu s halami a kúpaliskami v roku 1938 obsadilo a odčlenilo od Bratislavy nacistické Nemecko.

Cykloštadión, ktorý začali stavať v roku 1940, pomenovali po legendárnom cyklistovi Vlastimilovi Ružičkovi, ktorý bol trikrát členom víťazného tímu Československej republiky na Pretekoch mieru.

Po zmene režimu v roku 1989 a výstavbe športovísk aj v iných častiach mesta sa začal z areálu Tehelného poľa vytrácať život. Cyklistický štadión napokon schátral a počas rekonštrukcie Zimného štadióna Ondreja Nepelu ho v roku 2010 zbúrali.

Pôvodne bol majetkom Slovenského združenia telesnej kultúry. Od roku 2006 však opakovane menil majiteľov. Združenie ho najprv odpredalo Slovenskému zväzu cyklistiky. Následne areál odkúpila firma Winn, ktorá ho neskôr odpredala rakúskej firme Strabag Development SK.

Tá chcela na jeho mieste vybudovať obytnú zónu. Mesto však s jej zámerom nesúhlasilo. V roku 2007 sa preto so spoločnosťou dohodlo na zámene pozemkov, a tak sa hlavné mesto stalo vlastníkom pozemkov pod bývalým cykloštadiónom.

Počas majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2011 využilo mesto areál ako dočasné parkovisko pre športových fanúšikov. Zmestilo sa naň zhruba tristo áut.

Po skončení šampionátu chcel magistrát na pozemku postaviť podzemné garáže so 450 miestami pre autá. Tie mali doplniť nedostatok parkovacích miest v podzemných garážach novo zrekonštruovaného zimného štadióna.

Garáže mala vystavať mestská organizácia Generálny investor Bratislavy. Ten však po vykonaní inžiniersko-geologického prieskumu, ktorý vyhodnotil lokalitu len ako podmienečne vhodnú na výstavbu veľkokapacitných podzemných garáží, od zámeru upustil.

Následne získala od bratislavského magistrátu areál do správy mestská časť Nové Mesto s tým, že v ňom má vybudovať mestský park s funkciami športu a rekreácie.

Nové realitné projekty

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 825
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 344
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 146
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 262
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 733
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 027
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 873
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 523
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 647
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 660
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 563
  4. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 545
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 083
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 173
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 116
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 112
  1. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  2. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  3. Tupou Ceruzou: Pandemická
  4. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  5. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  6. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  7. Tupou Ceruzou: Krížovka
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
SkryťZatvoriť reklamu