BRATISLAVA. V nominácii na zlaté futbalové majstrovstvá Európy v Belehrade 1976 zostal medzi necestujúcimi náhradníkmi. Medzištátnu premiéru mal Jozef Barmoš v novembri 1977 v Prahe proti Maďarom.
Na majstrovstvách Európy 1980 v Taliansku už hral a bol oporou. Československo malo ťažkú skupinu s Nemeckom, Holandskom a Gréckom. Skončilo v nej druhé.

Podľa vtedajšieho systému to znamenalo postup do zápasu o bronz proti domácim Talianom. Súboj sa v riadnom hracom čase skončil remízou 1:1. Po vedúcom góle Talianska vyrovnal Ladislav Jurkemik povestnou prudkou strelou do vinkľa asi z tridsiatich metrov.
Zábery z tohto zásahu boli dlho súčasťou znelky spravodajskej televíznej relácie Góly, body, sekundy. Barmoš potom v divokom penaltovom rozstrele (skončil sa 9:8) rozhodol o víťazstve Československa.
Na slávnu penaltu si veril
Jozef Barmoš (62)
- Bývalý úspešný futbalový reprezentant, narodil sa 28. augusta 1954 v Šuranoch.
- Väčšinu kariéry prežil v Interi Bratislava (15 rokov), rok pôsobil na vojenčine v Dukle Praha.
- V závere kariéry štyri roky hral v belgickom Racing Jet Brusel a potom bol dva roky hrajúci tréner rakúskeho SV Sieghartskirchenu.
- V československej reprezentácii nastúpil v 52 zápasoch, zúčastnil sa na MS 1982 i ME 1980, kde prispel k bronzu.
- Trénoval Inter (bol v ňom i generálnym manažérom) a Žilinu, bol asistentom trénera Slovenska (1995 – 1998) i trénerom reprezentantov do 20 i 21 rokov.
- V roku 1978 sa stal druhým najlepším futbalistom Československa po Zdeňkovi Nehodovi. Päťkrát figuroval v Jedenástke roka (1977 - 1981).
- Vyštudoval právnickú fakultu a má titul JUDr.
- Jeho syn Pavol pôsobil ako profesionálny futbalista na Slovensku i v Litve a Rakúsku.
- Je prezident čerstvého druholigistu FK Inter Bratislava.
„Tento zápas sa mi vracia späť nielen vo vlastných myšlienkach, ale aj druhí mi ho pripomínajú. Pre všetkých bolo favoritom Taliansko, ale potvrdilo sa, že sme mali skúsených, zrelých futbalistov,“ spomínal Barmoš na stránke futbalbfz.sk.
Futbalisti Československa osemkrát nezaváhali. V deviatej sérii brankár Netolička chytil Collovattiho strelu. A potom išiel kopať Barmoš.
„Veril som si. Vždy som kopal po ľavej ruke brankára. Keď som sa rozbiehal, počkal som si na brankárov pohyb. Pre Zoffa to bolo hop alebo trop. Keď urobil náznak po svojej pravej ruke, nešpekuloval som a zvolil som svoju stranu,“ opísal obranca bratislavského Interu.
Bol aj na majstrovstvách sveta 1982, na ktoré nemá najlepšie spomienky. Československo vypadlo už v skupine.
Rozčúlil ho pád Interu
Barmoš hral za Inter v rokoch 1970 až 1985. Iba v roku 1978 bol na vojenčine v pražskej Dukle. Bol jedným z mála slovenských futbalistov, ktorí sa v slávnom tíme uplatnili.
V lete 2009 sa zdalo, že klub FK Inter Bratislava sa nedožije päťdesiatky. Jeho majiteľ predal akcie s čerstvou licenciou na najvyššiu slovenskú ligovú súťaž v balíku s dorasteneckou ligou do Senice.
A na Pasienky sa presťahoval sused Slovan z Tehelného poľa.
„Pocity sklamania sú z toho, že musel padnúť najvýkonnejší klub, ktorý dodával najviac reprezentantov do všetkých mládežníckych kategórií. Je to strašné,“ rozčuľoval sa vtedy Barmoš.

„Je to hanba pre Bratislavu i pre slovenský futbal. Mesto odtiahlo ruky od klubu, ktorý ako jediný nosí symbol mesta v klubovom znaku. Toto som si vôbec nepripúšťal,“ dodal.
Barmoš sa stal členom petičného výboru na záchranu Interu spolu so zástupcom rodičov Jozefom Mihálom, Petrom Bauerom za mládežníckych trénerov a šéfom fanklubu Antonom Gregušom.