V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok o svojom vzťahu k mestu.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
„Z týchto pomenovaní nie je pre mňa ani jednou. Precestoval som trochu svet a viem, že aj to najkrajšie mesto má svoju špinu, dieru aj krásotu.
Bratislavu mám skrátka rád a myslím si, že je to super miesto pre život.“
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?

„To, že náš Prešporok je taký akurát – ani veľký, ani malý. V princípe sa tu každý s každým poznám, či už zo školy alebo cez deti a ich rodičov. Na Bratislave mám rád, že keď som v jej uliciach, mám sa vždy s kým pozdraviť. Kebyže žijem napríklad v Londýne, toto si tam predstaviť neviem. Som hrdý Bratislavčan.“
3. A čo, naopak, z duše nenávidíte?
„To, že veľa ľudí má Bratislavu za špinavú dieru. Nemám rád tento názor. Ak niekto nenávidí mesto, kde býva, mal by sa vrátiť tam, kde to má rád a vyhovuje mu to.
Ja si napríklad nedovolím nikomu po návšteve povedať, že som bol v diere. A to som bol všelikde, napríklad aj v cigánskych osadách.“
4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde sú v Bratislave tie vaše?

„Na Bratislave ma fascinuje, že v každej štvrti je nejaké pekné miesto, čo sa o iných mestách povedať nedá, pretože zvyčajne majú len pekné reprezentačné centrum.
Dlho som žil napríklad v Ružinove na Palkovičovej a sú tam skvelé parčíky či Štrkovecké jazero. V Novom Meste či Rači sú tiež krásne jazerá.
Úžasná je napríklad aj Karlovoveská zátoka. Nehovoriac o historickom centre mesta.“
5. Ako vnímate celomestskú parkovaciu politiku, ktorá dáva mestským častiam možnosť, aby si nastavili pravidlá samy, a uprednostňuje domácich pred mimobratislavskými?
„Keby som povedal, že treba zvýhodniť miestnych, tak si viem predstaviť, že rovnaký prístup by ma napríklad vo Viedni či v Prahe ako návštevníka nepotešil.
Riešenie vidím v zberných parkoviskách s dobrou prepojiteľnosťou na mestskú hromadnú dopravu, ako je to napríklad vo Viedni. Toto je podľa mňa oveľa dôležitejšie a až potom by som riešil spoplatňovanie v lokalitách a rámce pravidiel.
Nie som však dopravný odborník, na to tu máme iných.“
6. Dávna Pozsony bola multikultúrna. Až do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Dnes sa však mnohí obávajú a nechcú medzi seba pustiť iné národnosti. Je v Bratislave miesto pre migrantov a viete si tu napríklad predstaviť mešitu?

„V tomto som dosť liberálny, pokojne by som si vedel v Bratislave predstaviť aj budhistický chrám. Mne osobne to neprekáža, no viem si predstaviť, že druhým to prekážať môže.
Mám však rád multikulturalizmus a viem, že v iných mestách dokáže fungovať. Napríklad v Londýne, Berlíne či vo Viedni.
A nemyslím si, že Slováci sú konzervatívnejší ako Rakúšania, ktorí sú podľa mňa vrcholom konzervatizmu. No napriek tomu sa naučili s inými národmi žiť.“
7. Okrem cudzincov tu býva mnoho národniarov z rôznych kútov Slovenska. Tí však všeobecne na Bratislavčanov nadávajú a nevraživosť funguje aj z druhej strany. V čom tkvie problém?
„Uznávam staré rímske porekadlo, ktoré znie Ak žiješ v Ríme, buď Riman. Myslím si preto, že je správne, aby to takto fungovalo. Ak človek žije v Bratislave, mal by žiť ako Bratislavčan.
My starí Bratislavčania máme takmer všetci rodičov alebo starých rodičov odniekiaľ z vidieka. Či už zo Záhoria, z východu, alebo zo stredu Slovenska. Takže je smiešne, že zrazu majú niektorí vlastne animozitu voči našim bratrancov a naopak.“

8. Potrebuje Bratislava metro? Ak áno, prečo?
„Neviem či potrebuje, ale bolo by fajn. Veľmi sa mi páči, že napríklad v Budapešti alebo Prahe sa metrom dostanem do hocijakej štvrte veľmi rýchlo a relatívne aj lacno.
Ani by ma tam nenapadlo naštartovať auto.
Možno však Bratislave netreba metro a dopravná situácia by sa dala zlepšiť aj podzemnou električkou alebo nejakým iným novým druhom dopravy, ktorý tu ešte nemáme.“
9. Ktorému zaniknutému miestu v meste by ste znovu prinavrátili život a prečo?
„Moja mama často spomína na 50. roky, keď sa bežne chodievalo na Vydricu a Zuckermandel. Museli mať jedinečnú atmosféru. Obnoviť sa už asi nedajú a keby sa stavali nové, ale naoko historické, zrejme by to bol už dnes gýč.
Ja mám rád modernú architektúru a keď žijeme v 21. storočí, myslím si, že je správne, aby to tak aj vyzeralo. No zároveň mám úctu k starým budovám.“

10. Povedzme, že máte k dispozícii stotisíc eur na to, aby ste v meste niečo zmenili. Do čoho by ste ich investovali?
„Investoval by som ich do dobrého urbanistu, aby vymyslel niečo skvelé pre Bratislavu.
V meste máme podľa mňa veľa dobrých urbanistov, ktorí sa snažia mesto zmeniť, ale nikto ich poriadne neberie do úvahy. “