SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Pred pätnástimi rokmi bola Bratislava sčasti pod vodou. Ako vyzerali kritické miesta vtedy a dnes?

Povodne v roku 2002 napáchali škody za viac ako šesť miliónov eur. Hrozia záplavy Bratislave aj dnes?

Záplavy v roku 2002. (Zdroj: Foto - TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Vrecia s pieskom mali na petržalskom a staromestskom nábreží cenu zlata.

Zo Slovenskej národnej galérie sťahovali exponáty, z prízemia ministerstva životného prostredia presúvali všetko na vrchné poschodia, lunapark sa zmenil na akvapark, zamestnancom Filozofickej fakulty Univerzity Komenského zakázali chodiť do práce a miestni sa v Devíne presúvali na člnoch.

Tak vyzerala Bratislava v lete pred pätnástimi rokmi. Dunaj sa vtedy vylial z koryta a zaplavil Devín, Fajnorovo a Tyršovo nábrežie. Hĺbka rieky v auguste prekročila magickú hranicu desiatich metrov. Na porovnanie, Dunaj má v súčasnosti hĺbku okolo päť metrov.

Povodňová turistika

Z boja proti veľkej vode sa v Bratislave v roku 2002 stalo divadlo. Na rozvodnenú rieku sa prišli pozrieť tisícky zvedavcov.

Policajti ich síce postupne vyhnali z chodníkov na nábreží, kam sa postupne valila voda, no ľudia sa presunuli na mosty. Niektorí neváhali ani prejsť cez kopec Devínska Kobyla na bicykloch, aby sa mohli pozrieť na zaplavenú časť Devína.

Devínska cesta sa totiž ocitla sčasti pod vodou a odrezala mestskú časť od zvyšku mesta. Devínčania sa medzi sebou hádali, pretože jeden druhému si v zúfalstve do záhrady prečerpávali vodu, hoci povodňová vlna ešte poriadne neopadla. Voda zaplavila 50 domov a dokopy zničila 70 obydlí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Voda v Dunaji začala nebezpečne stúpať 11. augusta 2002. Situácia bola kritická vyše týždňa, hrozba povodní bola odvolaná 20. augusta.

Za ten čas sa voda v centre mesta dostala takmer až k Šafárikovmu námestiu a na petržalskom brehu k Sadu Janka Kráľa.

Majitelia hotelov a domov na nábreží si zabezpečovali pivničné okná izolačnou penou, igelitmi a vrecami s pieskom. Voda spôsobila škody za milióny eur a s následkami sa Bratislavčania vyrovnávali ešte niekoľko mesiacov.

Povodne zapríčinili okrem iného aj koniec lunaparku pri divadle Aréna, ktorý sa krátko po tom na pôvodné miesto už nikdy nevrátil.

V Bratislave vtedy pomáhali policajti z ďalších okresov, hlavné mesto ratovali aj vojaci z Malaciek a v pohotovosti boli záchranári, psychiatri či psychológovia.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu