BRATISLAVA. Už päť mesiacov platí v hlavnom meste parkovacia politika. Nové pravidlá sa však zatiaľ vodičov nijako nedotkli. Nepribudli totiž žiadne zóny, parkovacie karty či nakreslené čiary na cestách a parkoviskách. To nie je zlý vtip, ale bratislavská realita.
Napriek tomu, že mestskí poslanci schválili jednotné parkovacie pravidlá na území celého mesta ešte vlani v decembri a začali platiť od marca tohto roka, parkovacia politika ostáva stále len na papieri.
Na to, aby pravidlá začali po 15 rokoch úsilia o zavedení parkovacej politiky konečne v uliciach mesta platiť, musí mestský parlament ešte odhlasovať zmenu štatútu hlavného mesta.

Deľba kompetencií
Magistrát ňou musí mestským častiam najmä zveriť mestské cesty (I. a II. triedy), aby si mohli pravidlá parkovania zaviesť aj na nich. Ak by totiž miestne samosprávy zaviedli parkovaciu politiku len na cestách, ktoré majú v správe (zvyčajne tie menšie cesty - III. a IV. triedy), stalo by sa to, že vodiči by začali húfne parkovať na väčších, magistrátnych, cestách, ktoré by spoplatnené neboli. Politika parkovania by tak stratila význam.
Zmena štatútu hlavného mesta okrem toho mestským častiam umožní, aby si nastavili výšku poplatkov či spôsob ich vyberania a aby si pravidlá šité na mieru svojej mestskej časti mohli odhlasovať v miestnom zastupiteľstve.
O schválenie zmeny štatútu sa radnica pokúša už od 30. marca. Doteraz ju poslanci neodhlasovali. Ide pritom o posledný krok.
Dôvody, prečo sa štatút doteraz nezmenil
Príčin, prečo poslanci zmenu štatútu doteraz neodhlasovali, je viac. Niektorí totiž chcú, aby sa najprv vyriešilo prerozdeľovanie peňazí medzi mestské časti.
Kým na jedného Petržalčana dostane mestská časť od mesta ročne v priemere 131 eur, v Devíne dostane radnica na jedného obyvateľa 432 eur. Štyria Petržalčania tak majú akoby hodnotu jedného Devínčana. Upozornil na to mestský poslanec Ján Hrčka (Bratislavský klub).
Napriek tomu, že deľba financií a parkovanie spolu nesúvisia, viacerí poslanci si myslia, že teraz je ten správny čas, aby sa otázka financovania po rokoch vyriešila. A to ešte pred jednotnými pravidlami parkovania.
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal si myslí, že poslanci takýmito ťahmi držia parkovaciu politiku ako rukojemníka.
Okrem toho však podala Krajská prokuratúra v Bratislave v máji proti schválenej parkovacej politike protest. Poukázala v ňom na viaceré rozpory so všeobecne záväznými právnymi predpismi.
Mestský parlament na návrh poslanca a predsedu najväčšieho poslaneckého klubu Bratislavský klub Jána Budaja si odhlasoval, že protestu chce plne vyhovieť, a požiadal teda primátora, aby vypracoval nové nariadenie parkovacej politiky v súlade so zákonom.
„Návrh poslancov je úplne nevýhodný pre Bratislavu, a preto ho nepodpíšem,“ povedal na konci júna Nesrovnal, ktorý chcel vyhovieť iba niektorým námietkam protestu.