Vladimír Tomčík, historik, združenie Devínska brána
Uplynulo už pol storočia od prvej úspešnej transplantácie srdca, ktoré v Kapskom Meste vykonal kardiochirurg Christian Barnard.
Zákrok opisoval: „len čo obeť nehody zomrela, otvorili sme jej hruď a napojili na podporný prístroj, ktorý nahrádzal činnosť srdca a pľúc. Potom som srdce vyrezal. Vzal som ho do ruky, prezrel a videl, že je v poriadku.

Vložili sme ho do nádoby s roztokom zamrznutým na mínus 10 ºC. Od chvíle, čo sme ho vyrezali, ubehli štyri minúty“.
Prijímateľom bol 54-ročný Louis Washkansky. S novým srdcom žil 18 dní a zomrel na zápal pľúc. Napriek tomu sa Barnard, vtedy 45-ročný juhoafrický lekár, stal hviezdou svetového formátu.
Niekoľko mesiacov po operácii na juhu Afriky tím akademika MUDr. Karola Šišku a MUDr. Ladislava Kuželu vykonal 9. júla 1968 na II. chirurgickej klinike lekárskej fakulty UK na Partizánskej ulici prvú transplantáciu srdca v strednej a východnej Európe.
Darcom bol 46-ročný muž, ktorý utrpel smrteľné zranenie pri páde z balkóna (tuším na Karadžičovej ulici) a rodina po dlhšom prehováraní kňazom s darcovstvom súhlasila. Príjemcom bola 54-ročná žena, ktoré prišla do nemocnice v kritickom stave a okrem kardiologických problémov mala ťažko postihnutú pečeň, pľúca i ľadviny.
Transplantácia bola po odbornej stránke dôkladne pripravená a bez zveličovania znamenala prevrat vo vývoji našej chirurgie. Samotný zákrok trval viac ako päť hodín a hoci pacientka operáciu prežila a srdce začalo pracovať, vydržalo len päť hodín a operovaná ešte na sále na následky iných ochorení zomrela.
Problémom transplantácie srdca v celosvetovom meradle však nebolo technické zvládnutie samotného medicínskeho zákroku, ale „ako navodiť imunologickú znášanlivosť, ktorá umožní bezproblémové prijatie transplantovaného orgánu“. Prelom v 80. rokoch priniesol cyklosporin, nový liek, ktorý uľahčuje organizmu prijatie cudzieho orgánu.

Dnes je transplantácia srdca v podstate rutinnou záležitosťou a 70 až 80 percent pacientov s transplantovaným srdcom sa dožíva 5 rokov od operácie.
Najväčším problémom však nie je ani tak cena srdca (vyše stotisíc eur), najväčším obmedzením zostáva nedostatok darcov.
Najmladším úspešne operovaným pacientom na Slovensku bol chlapček, ktorý mal v čase zákroku 10 týždňov.
Operoval ho tím odborníkov z bratislavského detského kardiocentra na Kramároch a operácia trvala 3,5 hodiny.