BRATISLAVA. V piatok mali byť známi uchádzači, ktorí by sa chceli starať o lampy v Bratislave nasledujúcich 20 rokov.
Hlavné mesto však megasúťaž za viac ako 170-miliónov eur na verejné osvetlenie predĺžilo a záujemcovia sa môžu prihlásiť do 10. augusta.
Obálky s ich ponukami bude mestská radnica otvárať o mesiac, teda 21. augusta.
„Predĺženie termínu predkladania ponúk sa predĺžilo na základe vybavenia žiadosti o nápravu doručenej ponuky od jedného zo záujemcov,“ povedala Katarína Kohútiková z kancelárie bratislavského primátora.
Pôvodne mali súťažiaci na predkladanie ponúk 40 dní. Táto lehota sa už na začiatku zdala viacerým odborníkom na verejné obstarávanie krátka. Súťažiaci však vraj bežne žiadajú zadávateľov tendra o predĺženie lehoty na predloženie ponúk.

Mestská radnica vyhlásila súťaž na prevádzkovateľa verejného osvetlenia na konci mája. „Na Slovensku trvá tender v priemere štyri až šesť mesiacov,“ povedal šéf slovenskej pobočky Transparency International Gabriel Šípoš.
Pre porovnanie, v Prahe trvala súťaž na správcu osvetlenia rok a pol. Tender sa naťahoval, pretože do tamojšej súťaže opakovane zasiahol Protimonopolný úrad.
Požiadavky na nového prevádzkovateľa
Nový prevádzkovateľ mestského osvetlenia bude musieť počas prvých siedmich rokov vymeniť vo všetkých 47-tisíc svietidiel v meste klasické žiarovky za LED technológiu a nahradiť vyše 17-tisíc stĺpov lámp. Ďalších osemtisíc stožiarov bude musieť zameniť za nové do konca dvadsaťročnej zmluvy.
Okrem toho mesto chce, aby nový prevádzkovateľ zabezpečil stĺpmi osvetlenia aj rôzne smart, čiže múdre riešenia.
Po novom by totiž nemali slúžiť len ako podstavce pre žiarovky, ale mali by napríklad monitorovať parkovanie či odvoz odpadu. Mohli by byť na nich pripevnené aj informačné tabule s údajmi o teplote či stave ovzdušia alebo nabíjacie stanice pre autá.
Verejné lampy v Bratislave
- Verejné osvetlenie vo vlastníctve mesta pozostáva zo 47 664 lámp,
- Osvetlenie stojí mesto zhruba šesť miliónov eur ročne.
„Nemalo by chýbať riadenie osvetlenia so stmievaním v neskorých nočných hodinách a s možnosťou využitia detekcie pohybu chodcov a vozidiel,“ povedal Dionýz Gašparovský zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorý sa venuje svetelnej technike a spolupracoval na tvorbe technických požiadaviek tendra.
Bratislavský magistrát chce investíciami do modernizácie a rekonštrukcie lámp znížiť investičný dlh na infraštruktúre verejného osvetlenia. Za posledné roky sa totiž vyšplhal na desiatky miliónov eur.
S novým prevádzkovateľom by mesto chcelo za dvadsať rokov na energiách usporiť 40 percent nákladov. Ak sa to podarí, mestská radnica by si „zarobila“ na elektrickú energiu na osem rokov.