V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok o svojom vzťahu k mestu. Tentoraz
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
„Je to domov.“
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?
„Dunaj a kopce.“
3. A čo, naopak, z duše nenávidíte?

„Vianočné trhy a krátkozraký prístup k developovaniu (Lido), nadstavbám, pamiatkam, parkovaniu, 'revitalizácii' zelene. A ešte tie dedinské muškáty na stĺpoch, ktoré vydávame za mestskú zeleň.“
4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde sú v Bratislave tie vaše?
„Pod vŕbou u Bruna, na Matušíkovom nábrežnom múriku, opretá hore pri Štyroch levoch, pri prechádzke pod hradom Devín, sama autom v noci cez tunel.“
5. Ako vnímate celomestskú parkovaciu politiku, ktorá dáva mestským častiam možnosť, aby si nastavili pravidlá samy, a uprednostňuje domácich pred mimobratislavskými?
„Ako typické 'hurá' riešenie, keď sme problém poriadne nepremysleli, nepripravili a nevysvetlili, ale hneď máme poruke pripravený zákaz.

Aj keď sa ma tento problém u nás vo štvrti dotýka, myslím si, že delenie ľudí na „našich“ a „iných“ nie je správne, či už v parkovaní, alebo v rasovej politike.“
6. Dávna Pozsony bola multikultúrna. Až do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Dnes sa však mnohí obávajú a nechcú medzi seba pustiť iné národnosti. Je v Bratislave miesto pre migrantov a viete si tu napríklad predstaviť mešitu?
„Ako viacgeneračná Bratislavčanka cítim nostalgiu za starými multikultúrnymi časmi. Mešita by mi neprekážala, ale prekážalo by mi, ako by ju všetci opľúvali.“
7. Okrem cudzincov tu býva mnoho národniarov z rôznych kútov Slovenska. Tí však všeobecne na Bratislavčanov nadávajú a nevraživosť funguje aj z druhej strany. V čom tkvie problém?
„Je také úslovie 'žobráka na koni ani smrť nedohoní'. Myslím, že tento problém je práve o tom – veľa frustrácie a málo sebavedomia na oboch stranách.“
8. Potrebuje Bratislava metro? Prečo?
„Metro je predovšetkým politická karta. Ja len viem, že v Bratislave potrebujeme plynulejšiu dopravu, aby menej ľudí používalo autá, aby sa lepšie bývalo v okrajových štvrtiach a aby začalo fungovať Staré Mesto aj inak ako len jedna veľká krčma. Či to však možno riešiť iba metrom, by mali povedať odborníci.“
9. Ktorému zaniknutému miestu v meste by ste znovu prinavrátili život a prečo?

„Hlavnému námestiu. Keď si spomeniem, aká to bola oáza pokoja, tieňa a zelene v centre – teraz tam máme stredoveký 'buzerák', kde je v lete sto stupňov a vrcholom vyžitia je smrad vianočných trhov.
A ešte stromom na Františkánskom námestí a Palackého ulici, ktoré tienili, zabraňovali šíreniu hluku, robili peknú svetelnú atmosféru a boli vysoké!“
10. Povedzme, že máte k dispozícii stotisíc eur na to, aby ste v meste niečo zmenili. Do čoho by ste ich investovali?
„Do kampane proti zatepľovaniu domov – je to hnus a pliaga.“