SME

Kvety na mestskej lúke na Šafárikovom námestí sa neujali, darí sa tam burine

Landererov park na Šafárikovom námestí by mal byť hotový na jar budúceho roka. Mestská časť mala zaplatiť dve tretiny nákladov na jeho výstavbu, po novom však nový park zaplatí zrejme súkromný investor.

Na Šafárikovom námestí má byť mestská lúka. Zmes lúčnych kvetov sa však neujala.Na Šafárikovom námestí má byť mestská lúka. Zmes lúčnych kvetov sa však neujala. (Zdroj: Foto SME - Martina Juhász)

Správu sme aktualizovali

STARÉ MESTO. Pri prechádzaní cez Šafárikovo námestie mali mať už Bratislavčania počas leta pocit, že sa ocitli sčasti na lúke. Aspoň taká bola vízia mestskej časti Staré Mesto, keď v apríli vysádzala na rohu Alžbetínskej a Sienkiewiczovej ulice zmes lúčnych kvetov. Malo ísť o prvý krok v rámci vybudovania Landererovho parku na Šafárikovom námestí. Kvety však dodnes nevyrástli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Lúčna zmes bola zalievaná, semená pravdepodobne naklíčili, no s príchodom extrémnych horúčav vyschli. Časť zničili aj holuby,“ povedal starosta Starého Mesta Radoslav Števčík.

SkryťVypnúť reklamu

Semená vyšli mestskú časť na 500 eur. Doteraz však Staré Mesto investovalo do obnovy parku 50-tisíc eur.

Lúčnu zmes totiž mestská časť vysadila na mieste bývalej reštaurácie a kaviarne Kazačok, ktorá bola na Šafárikovom námestí v 60. rokoch 20. storočia. Donedávna po nej zostal len betón a dlažba, ktoré musela mestská časť odstrániť a do vzniknutej jamy naviezť štrk a novú zeminu.

Lúčne kvety vysadia znovu

Práce, ako aj výsadbu kvetov robila firma A.I.I. Technické služby, ktorú si miestna samospráva vysúťažila vlani a zabezpečuje pre ňu čistenie ciest a údržbu zelene. Ide o súkromnú spoločnosť, ktorá je súčasťou konzorcia A.R.K. Technické služby, ktoré zabezpečuje čistenie ciest v správe hlavného mesta.

Dodávateľ sa podľa Števčíka ponúkol, že lúčnu zmes vysadí opäť a na vlastné náklady. Urobí to však, až keď bude chladnejšie počasie. Zrejme v auguste alebo v septembri.

SkryťVypnúť reklamu

„Mestská časť teda netratí nič. Počasie a prírodu však človek neovplyvní. Poučil sa však aj náš dodávateľ a novú výsadbu zrejme zakryje plachtou, aby nedošlo k mechanickému poškodeniu semien od holubov,“ povedal Števčík.

Pavilón, ihrisko, výbeh pre psy aj toalety

Lúčne kvety pribudnú na Šafárikovom námestí všade tam, kde sa v súčasnosti nachádza asfalt a betón. Podľa starostu však nepôjde o meter vysokú trávu, ale celoročné lúčne kvety, ktoré budú kosiť raz či dvakrát do roka. Bratislavčania sa budú môcť po lúke prejsť, posedieť si na nej alebo si tam spraviť piknik.

Trávniky, ktoré na námestí aktuálne sú, tam zostanú aj naďalej a budú sa kosiť ako doteraz. V novom parku sa ráta aj so zabudovanou závlahou.

Kým dnes je pomer medzi zeleňou a asfaltom v parku s rozlohou takmer tritisíc štvorcových metrov takmer vyrovnaný, po novom bude zeleň zaberať vyše 80 percent plochy.

SkryťVypnúť reklamu

Park sa tiež trochu rozšíri, smerom k bývalému obratisku autobusov. „Spolupracujeme aj s hlavným mestom, ktoré vlastní tieto pozemky, a park zarovnáme tak, aby tvoril uličnú čiaru s Dobrovičovou ulicou," povedal Števčík.

Projekt po novom ráta len s jedným priečnym chodníkom, ktorý spojí Sienkiewiczovu so Štúrovou ulicou. „Ďalšie chodníky necháme na ľudí, aby si ich sami vyšliapali tak, ako im bude prirodzené a potom ich tiež vydláždime," povedal Števčík.

V parku sa presunie detské ihrisko (bližšie k policajnej stanici) a okrem zelene v ňom pribudne aj oplotený výbeh pre psy (pri bývalom obratisku autobusov) a sezónny pavilón (pri fontáne Marína).

Prečítajte si tiež: Šafárikovo námestie sa zmení na mestskú lúku Čítajte 

V pavilóne sa budú konať rôzne kultúrne akcie ako tanečné predstavenia, výstavy či diskusie. Jeho súčasťou by mali byť aj toalety a kaviareň. Pôjde o montovanú stavbu, ktorá bude vo vynovenom parku od jari do jesene. „Boky pavilónu budú tvoriť veľké plachty, ktoré sa budú dať počas pekného počasia vyhrnúť a naopak, ak bude chladno, tak sa stiahnu a vytvoria steny proti vetru," povedal Števčík.

Fontána Marína sa v Landererovom parku zachová a do parku s Kačacou fontánou mestská časť zasahovať nebude.

Park zrejme zaplatí súkromník

Nový park by mal stáť okolo 300-tisíc eur. Doteraz sa hovorilo, že 200-tisíc zaplatí mestská časť a zvyšok stavebník, ktorého malo Staré Mesto vysúťažiť. Mestská časť má však nový plán.

„Aktuálne rokujeme s partnerom, ktorý by investoval do výstavby parku,“ povedal Števčík. Mestská časť sa totiž podľa neho snaží využiť potenciál investorov v Starom Meste, aby okrem vlastnej výstavby prispeli k zlepšeniu života obyvateľov aj v rámci komunitných projektov.

Števčík spoluprácu s partnerom špecifikovať nechcel. Podľa zistení denníka SME má však ísť o spoločnosť HB Reavis. Tá však o prípadnom partnerstve takisto mlčí.

S výstavbou parku sa má začať v septembri

Rekonštrukcia Šafárikovho námestia sa začala riešiť ešte v roku 2015. Vtedy sa mestská časť pýtala ľudí z okolia, ako si predstavujú novú podobu parku. Z návrhov vzišlo, že Staromešťania chcú, aby námestie slúžilo najmä na relax.

V roku 2016 vypísalo Staré Mesto architektonickú súťaž a projektantom sa stala francúzska firma Földeak & Bennaceur Conseil Conception. Tá navrhla novú podobu Landererovho parku, ktorý má byť hotový na jar 2018.

Aktuálne mestská časť podľa Števčíka vybavuje prípojky inžinierskych sietí a s rekonštrukciou námestia sa má začať v septembri. Prestavba by sa mala uskutočniť v dvoch etapách. V rámci prvej sa má v parku rozbiť asfalt a betón, vybudovať chodník či vysadiť kvety. Druhá etapa spočíva v montovaní sezónneho pavilónu. Ak ho nestihnú urobiť tento rok, dokončia ho na budúcu jar.

Prečo sa bude volať park po Landererovi?

Nový park na Šafárikovom námestí nenesie názov Landererov len tak náhodou. Názov pripomína niekdajšiu dominantu Šafárikovho námestia – Landererov palác, ktorý zbúrali v roku 1944 počas leteckého útoku na rafinériu Apollo. Vlastnil ho prvý bratislavský kníhtlačiar, neskôr bol prestavaný na kasárne.

S pozemkom medzi Dobrovičovou, Alžbetínskou a Gajovou ulicou mala predchádzajúca starostka Tatiana Rosová iné plány. Chcela ho využiť na podzemné garáže. To sa však nestretlo so súhlasom Staromešťanov.

Neskôr tam aktivisti okolo architekta Olivera Kleinerta rozbehli projekt Šafko. V recyklovaných lodných kontajneroch sa zamerali na propagovanie lokálneho dizajnu a módy, spoluprácu s Cyklokuchyňou, občianskym združením Vagus, ktorý pomáha ľuďom bez domova, či humanitárnou organizáciou Magna, ktorá pomáha deťom v núdzi, a konali sa tam aj rôzne výstavy či workshopy. Podľa Števčíka však nespĺňali nájomné podmienky a museli odísť. Starosta však podľa Dany Kleinert, jednej z autorov projektu, zasiahol mimo svojej právomoci do úspešne sa rozbiehajúceho projektu. O zrušení projektu Šafko sa preto jeho autori dodnes so Števčíkom súdia. „O kvalite nášho projektu svedčí aj cena za architektúru CE-ZA-AR 2015, kde medzinárodná porota ocenila Šafko víťaznou cenou v kategórii exteriér,“ dodala Kleinert.

Staré Mesto chce vybudovať aj iné parky

Števčík plánuje zrekonštruovať alebo vybudovať do konca svojho volebného obdobia, a teda tento alebo budúci rok, ešte minimálne jeden alebo dva parky. V hre sú tieto lokality - Jakubovo námestie, Fajnorovo nábrežie a Kmeťovo námestie. Ich výstavbu by podľa Števčíka mohli opäť zaplatiť súkromní investori, ktorí v Starom Meste stavajú.

S obyvateľmi z Jakubovho námestia už mestská časť diskutovala a zistila, že ľudia chcú najmä zeleň, no vzápätí aj dostatok parkovacích miest.

„Práve parkovanie je nielen podľa nášho názoru, ale aj územných plánovačov a urbanistov do veľkej miery limitom tohto námestia,“ povedal Števčík. Víziou mestskej časti je, aby sa námestiu vrátila jeho pôvodná funkcia, bolo na ňom menej áut a viac zelene a priestoru pre chodcov. Domácim z danej lokality by však chcela parkovacie miesta zabezpečiť.

Števčík však poukázal aj na to, že po dokončení prestavby bývalej pôrodnice na Bezručovej ulici na byty, pribudne v lokalite množstvo áut, s ktorými sa budú musieť vyrovnať. Mestská časť musí navyše o prestavbe Jakubovho námestia rokovať aj s firmou BPS Park, ktorá prevádzkuje na námestí parkovanie, keďže bývalé vedenie Starého Mesta s ňou podpísalo zmluvu do roku 2026.

Prečítajte si tiež: V Novom Meste obnovia šesť parkov za tri milióny eur Čítajte 

Obnovou by mohlo prejsť aj okolie detského ihriska na Fajnorovom nábreží oproti Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Staré Mesto už má aj architektonický plán od francúzskej firmy Földeak & Bennaceur Conseil Conception. Na nábreží by mala byť oddychová zóna, ktorá by nadväzovala na tú pred nákupným centrom Eurovea, pričom by sa prepojila aj s Landererovým parkom na Šafárikovom námestí, keďže oba projekty robí ten istý ateliér.

Problém je však v tom, že pozemky na nábreží nevlastní Staré Mesto, ale Verejné prístavy. Tie už však s mestskou časťou dlhšie rokujú o prenájme.

„Veríme, že k finálnej dohode medzi spoločnosťou Verejné prístavy a mestskou časťou Staré Mesto dôjde v najbližšom období," povedal hovorca Verejných prístavov Martin Kontúr. Podmienky na prenájom špecifikovať nechcel, keďže sú ešte predmetom neuzavretých rokovaní.

Staré Mesto má už pripravený aj projekt revitalizácie Kmeťovho námestia. Aktuálne však rokuje s pamiatkarmi o zónach v parku. Mestská časť by v ňom chcela po diskusiách s obyvateľmi z okolia vybudovať ihrisko pre deti, piknikovú zónu, výbeh pre psy, stroje na cvičenie či šachové stoly.

Tento rok a vlani mestská časť dokončila opravy dvoch parkov - na Svoradovej a Belopotockého.

Prečítajte si tiež: Park na Belopotockého ulici konečne opravili a otvorili Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 618
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 152
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 672
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 757
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 096
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 759
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu