„Hrmí, nemôžete ísť do vody,“ upozornil plavčík mladého otecka, ktorý sa práve, na pleciach s malým synčekom s nafúkanými rukávnikmi na drobných rúčkach, chystal vstúpiť do bazéna. Mladý otecko sa odovzdane otočil a pripojil sa k približne ďalším 20 či 30 ľuďom, ktorí z brehu pohľadmi hypnotizovali hladinu vody v bazéne hladkej ako zrkadlo. Čakali, či začne pršať a oni to zabalia a pôjdu domov, alebo sa počasie umúdri a oni sa budú môcť vrátiť do bazéna.
Našťastie, už o pár minút prestalo hrmieť a návštevníci znovuotvoreného kúpaliska Mičurin mohli pokračovať vo vychutnávaní jeho komornej atmosféry.
Jediné v Starom Meste
Kúpalisko Mičurin v areáli Ekoiuventy na Búdkovej ceste je jediné otvorené kúpalisko v Starom Meste. Ministerstvo školstva ako majiteľ celého areálu ho znovuotvoril po dvojročnej prestávke 4. júla.
„Podarilo sa nám vrátiť na kúpalisko Mičurin život a sprístupňujeme ho opäť verejnosti,“ povedal minister školstva Peter Plavčan, ktorý sa na slávnostnom otvorení osobne zúčastnil. Kúpalisko prevádzkuje samotné ministerstvo.

Na znovuotvorení kúpaliska majú nemalú zásluhu aj občianski aktivisti, ktorí už roky bojujú za záchranu tohto unikátneho areálu a aby sa aj zvyšok, ktorý z pôvodného rozsiahleho areálu ostal, nedostal do rúk developerom. Areál sa totiž nachádza na lukratívnom mieste a nebyť stromov, priamo od bazéna je nádherný výhľad na Bratislavský hrad a mesto.
„Je to prvá vyhraná vojna v danom území a veľmi sa tomu tešíme,“ povedala Sabina Barborjak, predsedníčka občianskeho združenia Hrad - Slavín, ktoré o záchranu areálu Ekoiuventy dlhodobo bojuje.
Veľmi ich tiež teší prístup štátnych organizácií pri realizácii opravy Mičurina.
Revitalizácia za 90-tisíc eur
Túto jar ministerstvo školstva zrevitalizovalo kúpalisko za 90-tisíc eur. Opravil sa bazén, vpustné a výpustné trysky, a rozvodné potrubie. Zabezpečilo aj renováciu technologickej časti a sociálnych zariadení. Upravená bola tiež zeleň areálu, betónový obklad chodníkov a dlažieb. Na prístupovom schodisku pribudla rampa a zjednodušila prístup s detskými kočíkmi či ľudí na vozíčkoch.
Kúpalisko je otvorené denne v čase od 9.00 h do 19.00 h. Ministerstvo plánuje ho prevádzkovať až do 15. septembra, ale presný dátum bude závisieť od počasia.
„Keďže kúpalisko nefungovalo od roku 2015, počas celej tejto letnej sezóny budú mať jeho návštevníci naň bezplatný vstup,“ informoval Plavčan. Ministerstvo odhaduje náklady na prevádzku kúpaliska túto sezónu na približne päťtisíc eur.
Kapacitu kúpaliska obmedzili hygienici na približne 150 ľudí. Aby nedošlo prekročeniu kapacity, služba pri vchode návštevníkom rozdáva ružové gumové náramky, ktoré pri odchode z kúpaliska odovzdajú. Takto má prevádzkovateľ stále prehľad, koľko návštevníkov je na kúpalisku. Už počas prvého týždňa sa stalo, že sa na kúpalisko nedostali všetci záujemcovia. Buď museli počkať, kým niekto z kúpaliska odíde, alebo si nájsť iný spôsob ochladenia.
Pre lepšiu informovanosť preto funguje na facebooku stránka Kúpalisko Ekoiuventa.
Čo návštevníci nájdu
Bazén je dlhý 20 metrov a široký 8 metrov. Na jeho plytšom konci má voda hĺbku 1,3 metra a na hlbšom 1,5 metra. Skákanie je zakázané. Voda v bazéne nie je ohrievaná a jej teplota závisí od okolitého prostredia. V areáli sa tiež nachádzajú prezliekárne, toalety a sprchy s teplou vodou. Pre deti je pripravené detské ihrisko s farebným domčekom a šmykľavkou, hojdačka a detský kolotoč.
Na bezpečnosť a poriadok na kúpalisku dohliadajú vyškolení plavčíci. Okrem toho, že dajú pozor, aby sa kúpajúcim v bazéne nič nestalo, taktiež vykážu fajčiarov na vyhradené miesto s veľkým popolníkom a lavičkou pri budove Ekoiuventy.
V areáli už funguje aj bufet. Je otvorený denne od 10.00 do 18.00. V ňom si návštevníci môžu kúpiť pol litra minerálky za jedno euro, kávu za 1,2 eura či horalku za 80 centov.
Návštevníci majú tiež zadarmo k dispozícií približne tridsiatku bielych umelohmotných ležadiel a žlté slnečníky.
Rekonštrukciou prešiel aj amfiteáter, ktorý sa nachádza na kopci za samotnou budovou Ekoiuventy. V ňom by chceli aktivisti ešte počas tejto sezóny zorganizovať letné kino.
„Vidím to tak na august,“ ozrejmila Barborjaková, odvolávajúc sa na ich menší počet v združení pre dovolenky. Informácie o premietaní záujemcovia nájdu na webovej alebo facebookovej stránke združenia po spustení premietania.
Všade sú ploty
Mičurinské stredisko, dnes Ekoiuventa, bolo prvým komplexným centrom prírodovedných záujmových krúžkov socialistickej pionierskej mládeže na Slovensku. Bolo postavené podľa projektu architekta Miloša Chorváta v 50. rokoch minulého storočia v štýle socialistického realizmu (Sorela).
Okrem hlavnej budovy umiestnenej na terase kopca s výhľadom na mesto patria do jeho areálu aj skleníky, pokusné políčka, chovateľské objekty, amfiteáter a bazén. Ten bol postavený až neskôr, medzi rokmi 1957 – 1962.
Najprv bol prístupný len pionierom, ktorí sa v areáli v lete rekreovali. Pre verejnosť bol sprístupnený až v roku 2003. Kúpalisko bolo v prevádzke do roku 2015, keď bolo zatvorené pre zlý technický stav.
V rokoch po revolúcii sa areál Ekoiuventy stojaci na lukratívnych pozemkoch pri Horskom parku objavil v hľadáčiku investorov a developerov. Veľká časť pozemkov za nie veľmi jasným okolností postupne zmenila majiteľov a do súkromného vlastníctva prešiel tiež pozemok, na ktorom stojí prístupová cesta k samotnému kúpalisku a hlavnej budove Ekoiuventy. Ministerstvo školstva ako majiteľ cesty sa v súčasnosti snaží dohodnúť s majiteľom pozemku tak, aby boli spokojné obe strany.
V súčasnosti je kúpalisko spolu s amfiteátrom vrátane prístupovej cesty obohnané vysokým drôteným plotom. Nedá sa preto z kúpaliska dostať ani k priečeliu susediacej hlavnej budovy s monumentálnym stĺporadím či skleníkom nad amfiteátrom. Tieto sú navyše zarastené burinou a kríkmi.

Obavy o osud areálu Ekoiuventy
Aktivisti v minulosti podozrievali štát, že chce areál lacno predať.
Súčasný minister školstva sľubuje okrem znovuotvorenia kúpaliska aj obnovenie činností v celom objekte Ekoiuventy a návrat krúžkov. Ministerstvo rokuje s miestnymi centrami voľného času a občianskym združením Hrad - Slavín o využití areálu predovšetkým na mimoškolskú vzdelávaciu činnosť mládeže.
Občianske združenie Hrad - Slavín sa však naďalej obáva o ďalší osud už značne okliešteného areálu Ekoiuventy. Už minulosti Barborjaková, podľa ktorej znovuotvorenie kúpaliska Mičurin slúži ako príklad, že sa oplatí bojovať, vyslovila obavy, aby areál napríklad niekedy v budúcnosti nevyhorel a nečakal ho tak osud podobných objektov vrátane bratislavského PKO – najprv postupný úpadok a potom predaj.
„Tieto obavy budem mať doživotne. Pretože to je najkrajší pozemok v Bratislave,“ povedala Barborjaková.