V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok o svojom vzťahu k mestu.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
„Bratislava je pre mňa bytostne dôležitým mestom. V nijakom inom by som nechcel žiť.“

2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?
„Staré Mesto a rôzne zákutia. A, samozrejme, Mirbachov palác. Mám úžasné šťastie, že od ukončenia štúdií som stále mohol pracovať v takom nádhernom a po rekonštrukcii fasády ešte krajšom, paláci.“
3. A čo, naopak, z duše nenávidíte?
„Takých developerov, ktorí dokážu bezohľadne stavať, často v úplnom rozpore s územným plánom. A úradníkov, ktorí im to umožňujú.“
4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde sú v Bratislave tie vaše?
„S manželkou sa radi prechádzame po lesoparku vo Vrakuni, od ktorého neďaleko bývame. Úžasne sa dá ísť od nás na bicykli v krásnej prírode až k Danubiane, ktorá je fascinujúco prepojená s vodou.“
5. Ako vnímate celomestskú parkovaciu politiku, ktorá dáva mestským častiam možnosť, aby si nastavili pravidlá samy, a uprednostňuje domácich pred mimobratislavskými?

„V tom, že by Bratislavčania mali byť v tomto či v niečom inom, zvýhodnení, nevidím problém. Predsa tu žijú, platia dane a míňajú aj značnú časť svojich zarobených peňazí.“
6. Dávna Pozsony bola multikultúrna. Až do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Dnes sa však mnohí obávajú a nechcú medzi seba pustiť iné národnosti. Je v Bratislave miesto pre migrantov a viete si tu napríklad predstaviť mešitu?
„Nemyslím si, že by sme práve v Bratislave medzi seba nechceli pustiť iné národnosti. Skôr sú to obavy, že by prišli aj takí, ktorí nielenže nerešpektujú naše hodnoty, ale sú schopní sa dopúšťať aj teroristických útokov na nevinných ľuďoch.
Žiaľ, práve mešity sa často stávajú centrom šírenia takých ideológií.“
7. Okrem cudzincov tu býva mnoho národniarov z rôznych kútov Slovenska. Tí však všeobecne na Bratislavčanov nadávajú a nevraživosť funguje aj z druhej strany. V čom tkvie problém?
„Osobne som nikdy takéto spory nemal. Ak sa aj táto téma vyskytla, tak len v rámci vzájomného priateľského naťahovania sa.“

8. Potrebuje Bratislava metro? Prečo?
„Vidím to skôr ako utópiu, najmä z finančného hľadiska. Určite by však výrazne odbremenilo dopravu, veď dopravné zápchy sú čoraz väčšie. A čo bude o 20 rokov?“
9. Ktorému zaniknutému miestu v meste by ste znovu prinavrátili život a prečo?
„Zuckermandlu. Poznám ho len z dobových záznamov, ale muselo mať osobitú atmosféru.“
10. Povedzme, že máte k dispozícii stotisíc eur na to, aby ste v meste niečo zmenili. Do čoho by ste ich investovali?
„Možno je to už choroba z povolania, ale do kvalitného umenia v bratislavskom verejnom priestranstve.“