BRATISLAVA. Stavebná uzávera na areál a pozemky bývalej Ekoiuventy v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto znamená zmenu územného plánu a je v prvom rade vecou vlastníkov, ako sa k prípadnej uzávere postavia.
Uvádza sa to v stanovisku mestskej časti Bratislava - Staré Mesto, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková s tým, že následne môže samospráva na prípadné návrhy reagovať.
Staré Mesto tak reaguje na požiadavku občianskeho združenia (OZ) Mičurín na vydanie stavebnej uzávery na celý areál a pozemky bývalej Ekoiuventy na Búdkovej ulici.
Pozemky na šport a rekreáciu
Podľa stanoviska OZ Mičurín totiž územný plán hovorí, že areál a pozemky bývalej Ekoiuventy sú vyhradené na šport a rekreáciu.
“Cieľom OZ Mičurín je, aby sme zabránili na tomto kopci ďalšej výstavbe takzvaných hotelov, prípadne seniordomov, ktoré by sa pred dokončením mohli nakoniec zmeniť napríklad na apartmánové domy s výhľadom na panorámu Bratislavy,“ píše ďalej v stanovisku predseda OZ Mičurín Marcel Šimončič.
Areál znova otvorili
Uplynulý týždeň v areáli bývalej Ekoiuventy na Búdkovej ulici v bratislavskom Starom Meste otvorili po prestávke kúpalisko Mičurín.
Areál tak po dvoch rokoch ožíva, po prázdninách počítajú aj s otvorením krúžkov pre deti a mládež a na obnovenom amfiteátri plánujú organizovať kultúrne podujatia.
Areál bol v 90-tych rokoch predmetom záujmu súkromných osôb, časť pozemkov zmenila majiteľov, a to postupne obmedzovalo prístup verejnosti.
Občianske združenie Hrad - Slavín preto oslovilo majiteľa areálu, ministerstvo školstva, aby areál znovu otvorili pre verejnosť.
Národná kultúrna pamiatka
Združenie neskôr iniciovalo návrh na vyhlásenie budov a areálu Ekoiuventy na Búdkovej ulici za národnú kultúrnu pamiatku, čo sa vlani aj podarilo.
Ekoiuventa - Slovenský inštitút mládeže je štátna inštitúcia riadená Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu.
Predmetom činnosti organizácie je práca s mládežou mimo školy a rodiny a mládežnícka politika na Slovensku, aj mimo neho.