BRATISLAVA. Tradičné banánové škatule sťahováci nemajú radi. Lepšie je zbaliť veci do špeciálnych škatúľ a nepreťažovať ich.
„V jednej škatuli by nemalo byť naložených viac ako 20 kíl. Aby to vedela zdvihnúť aj žena s bežnou kondíciou,“ spresnil Radoslav Stankoven, konateľ spoločnosti Plusim.
Ak napríklad balíte knihy, naložte ich do tretiny škatule a zvyšok doplňte niečím ľahkým – napríklad vankúšmi alebo plyšovými hračkami.
Veci by mali byť v škatuliach naskladané tak, aby sa pri prevoze nepresúvali.
“V jednej škatuli by nemalo byť naložených viac ako 20 kíl.
„
Sezónne oblečenie sa dá umiestniť aj do plastových vriec. Na zvyšok mávajú sťahovacie firmy špeciálne šatníkové škatule.
„Je v nich tyč, kde sa navešajú ramienka. Za 15 minút do nich dokážete zbaliť štvormetrový roldor bez toho, aby ste veci museli skladať a potom znovu žehliť,“ povedal Radoslav Stankoven z Plusimu.
Ak sa chcete vyhnúť chaosu pri vybaľovaní, škatule je dobré označovať. Obyčajne sa používajú červené nálepky na označenie citlivých rozbitných vecí, ako sú porcelán, keramika a elektronika. Na balenie krehkých vecí si treba zadovážiť bublinkovú fóliu.

Bielou sa označujú veci, ktorým neuškodí menej jemné zaobchádzanie, ako sú dokumenty, knihy alebo hračky. „Pre zjednodušenie je dobré označiť škatuľu aj názvom miestnosti, do ktorej ju treba preniesť,“ poznamenal Miroslav Korduliak z firmy Movex services.
Pred balením je dobré postupovať podľa premysleného systému. Začať treba s vecami, ktoré sa často nepoužívajú, napríklad s knihami, CD, odloženými dokumentmi, hračkami.
Kým sa presťahujete na nové miesto, určite nebudete potrebovať odložené sezónne oblečenie a potravinové zásoby z komory. Vybavenie kuchyne a hygienické potreby možno nechať na koniec.