BRATISLAVA. Ako sa dá digitálnymi implantátmi vylepšovať ľudské telo, čo sa môže spoločnosť naučiť o utečencoch od starých Rimanov a aké nové lieky vedci môžu objaviť kultivovaním nepreskúmaných druhov mikróbov.
Bratislava bude v nedeľu 2. júla hostiť ôsmy ročník konferencie zaujímavých myšlienok TEDxBratislava. Na podujatí s podnázvom Straty a nálezy vystúpi na nej 14 rečníkov, akrobatická skupina AirGym a speváčka Ester Wiesner.
„Páči sa mi idea konferencie, šíriť v laickej verejnosti myšlienky, ktoré organizátori považujú za hodné šírenia,“ vysvetlila česká historička Jarmila Bednaříková, prečo prijala pozvanie vystúpiť s prednáškou o migrácii.

Viac ako 30 rokov
Formát TEDx vznikol ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré napodobňujú konferencie TED (skratka pre Technológia, zábava, dizajn).
Konferencia vznikla už v roku 1984 a od roku 1990 sa organizuje bez prestávky každý rok. Z exkluzívnej uzavretej akcie sa neskôr stala verejná platforma na šírenie informácií.
Od roku 2007 je možné získať licenciu a usporiadať si vlastnú miestnu konferenciu TEDx v duchu originálneho formátu TED.

Sprievodné podujatia
Okrem rečníckych a kultúrnych vystúpení je na konferencii možné zúčastniť sa rôznych vedľajších aktivít. Tento rok bude na TEDxBratisalva virtuálna prehliadka ľudského tela, možnosť vyskúšať si inteligentné okuliare HoloLens, či skladať hudbu za mixážnym pultom.
Sledovať podujatie sa dá aj cez priamy prenos z konferencie na stránkach TEDxBratislava alebo na štyroch verejných miestach v Bratislave, Stupave a Seredi.
„Naším cieľom je prostredníctvom inšpiratívnych príbehov a nevšedných myšlienok v divákoch vyvolať pocit, že každý máme slobodu meniť seba a svoje okolie,“ tvrdí spoluorganizátorka podujatia Monika Pohlová.