
Tento víkend sa budú na Slovensku a v celej Európe sčítavať zimujúce vtáky. Na Dunaji zimujú najmä kačice, labute, ale aj kormorány (na snímke). FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
V celej Európe budú tento víkend dobrovoľníci sčítavať vodné vtáctvo. Sčítavať sa bude aj na Slovensku, na najvýznamnejších zimoviskách, akými sú najmä naša najväčšia rieka Dunaj, potom Váh a priehrady Liptovská Mara a Sĺňava, na východnom Slovensku Zemplínska šírava a Domaša a nakoniec rieky Hron a Hornád, ak nezamrznú. V Bratislave sa bude sčítavať zimujúce vtáctvo napríklad aj na rieke Morava. Najvyšším miestom sčítania býva Roháčske pleso (1715 m), najnižším Bodrog.
„Sčítanie je dôležité preto, aby sme zistili úbytky či nárast populácie a vedeli prijať opatrenia na ochranu druhov. Mnohé vtáky zimujú len na jednom mieste, napríklad celá populácia bernikly červenokrkej zimuje v delte Dunaja. Je dôležité to vedieť, aby sa pri úpravách tokov tieto miesta nedegradovali,“ povedal riaditeľ Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku Rastislav Rybanič. Dozvedieť sa počty určitých druhov je možné len na zimoviskách, kde sa mnohé populácie zhromažďujú, kým napríklad v lete žijú rozptýlené na väčších územiach v severnej Európe.
Na Slovensku zimujú najmä kačice. Ide o viac ako 15 druhov kačíc, najmä o známu kačicu divú, ale i o vzácnejšie kačice ostrochvosté či chochlačky. Na nezamrznutých hladinách riek možno nájsť labute, potápky, kormorány, prípadne dravca orliaka morského. Obľúbeným zimoviskom husí je zase Podunajská nížina, Žitný ostrov, Záhorie a Východoslovenská nížina. Husi totiž potrebujú vodnú plochu, kde sa zdržujú najmä v noci, kým cez deň si na okolitých poliach hľadajú potravu.
Podľa posledných sčítaní počet zimujúcich druhov u nás rastie, najmä počet čajkovitých druhov a kormoránov. Medzi ohrozené druhy, ktoré u nás zimujú, patrí kačica ostrochvostá, chochlačka bielooká a potápače dlhozobé a biele. Zatiaľ najvzácnejší exemplár, ktorý u nás zimoval, sčítali minulý rok, išlo o jednu čajku trojprstú, ktorá sa vraj na Slovensku objaví iba raz za niekoľko rokov. Len na Dunaji napríklad môže zimovať až 20-tisíc vtákov.
Vtáky sčítavajú dobrovoľníci zo Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku. Privítajú aj pomoc verejnosti. Ak teda dokážete rozoznávať druhy vodného vtáctva, môžete sa ozvať na číslo 02/55 42 21 85 alebo na e-mail sovs@ changenet.sk. Údaje spracúvajú holandskí ochranári, ktorí z nich pripravujú celoeurópske prehľady o vtáčích populáciách.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ